Śląskie kiermasze

Kiermasze ofert pracy dla młodzieży lokalnych szkół zorganizowały punkty pośrednictwa pracy z Zabrza i Rybnika oraz Młodzieżowego Centrum Kariery w Sosnowcu (Śląska WK).

Do udziału w przedsięwzięciu w Sosnowcu (zdjęcie u góry) zaproszono także przedstawicieli Młodzieżowego Biura Pracy z Katowic, punktów pośrednictwa pracy z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca oraz Młodzieżowego Centrum Kariery z Jaworzna. Uczniowie technikum grafiki, logistyki i środowiska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy zarówno stałej, jak i krótkoterminowej na stanowiskach pracownika produkcji, kolportera ulotek, pracownika inwentaryzacji, hostessy i sprzedawcy. Zorganizowano również warsztaty pt. „Mój kapitał – analiza mocnych stron”, a także służono pomocą w sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kiermasz w Zabrzu...
Kiermasz w Zabrzu…

Informacje na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy i możliwości podjęcia zatrudnienia w czasie wolnym od nauki przekazano z kolei uczniom Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu podczas kiermaszu przygotowanego przez miejscowy Punkt Pośrednictwa Pracy. Asystentka EURES z Młodzieżowego Biura Pracy w Katowicach Anna Stokłosa omówiła sieć współpracy międzynarodowej oraz bezpieczne wyjazdy do prac zagranicznych. Uczniowie chętnie rejestrowali się w jednostkach OHP m.in. z Gliwic i Pyskowic wypełniając ankiety poszukującego pracy oraz określając tym samym swoje preferencje i oczekiwania wobec przyszłego zatrudnienia. Największym zainteresowaniem cieszyły się propozycje pracy w charakterze pakowacza druków i ciastek, kasjera, wykładacza towaru, sortowacza listów, kolportera bezpłatnych gazet.

... oraz Rybniku.
… oraz Rybniku.

Z szerokiej oferty usług punktów pośrednictwa pracy z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Radlina i Czerwionki-Leszczyn, Ośrodka Szkolenia Zawodowego z Wodzisławia Śląskiego oraz Młodzieżowego Centrum Kariery z Pszowa mogli skorzystać uczniowie rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych. Podczas zorganizowanego kiermaszu przedstawiono oferty pracy krótkoterminowej, którą młodzież może podjąć popołudniami lub w weekendy. Wśród propozycji znalazły się te na stanowiska: pracownika restauracji, inwentaryzatora, pomocy magazyniera oraz przy wykładaniu towaru. Zachęcano też do uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach zawodowych oraz poradach i konsultacjach.