Śląski Rajd Górski

Jedną z wieloletnich imprez organizowanych przez Śląską WK OHP w Katowicach jest Rajd Górski, który w tym roku odbył się już po raz trzynasty.

Do wspólnej wędrówki wyruszyło 43 uczestników reprezentujących jednostki OHP z Pyskowic, Rybnika, Częstochowy, Pszczyny, Bielska-Białej, Siemianowic Śląskich, Tychów, Sosnowca, Gliwic, Jaworzna, Żywca, Skoczowa i Dąbrowy Górniczej. Początek rajdu miał miejsce w Bielsku-Białej – Olszówce, skąd młodzież przeszła pod kolej linową na Szyndzielnię. Po wjeździe na górę uczestnicy rajdu zapoznali się z historią kolei linowej, a następnie wyruszyli szlakiem na szczyt Klimczok, znajdujący się na wysokości 1117 m n.p.m. skąd mogli podziwiać piękną, jesienną panoramę Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

   

Ze szczytu uczestnicy zeszli do schroniska PTTK „Klimczok” na wspólny posiłek, a gdy siły zostały zregenerowane młodzież udała się w dalszą trasę schodząc niebieskim szlakiem do Sanktuarium Maryjnego zwanego Sanktuarium „Na Górce” w Szczyrku. Pielgrzymi przybywają tutaj z uwagi na cudowny obraz Matki Bożej i znajdujące się nieco poniżej cudowne źródełko. Sanktuarium było ostatnim punktem na trasie tegorocznego rajdu.

Ze Szczyrku młodzież wróciła do miejsca zbiórki w Katowicach. W czasie wędrówki towarzyszyła jej przewodnik Urszula Gembala, która czuwała nad bezpieczeństwem turystów, z pasją opowiadała o górskich szczytach oraz wpajała zasady właściwego zachowania się w górach.