OHP pamiętają o Bohaterach

Młodzież z jednostek opiekuńczo-wychowawczych Ochotniczych Hufców Pracy w całej Polsce brała udział 1 sierpnia w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Małopolska WK

W Wadowicach młodzież z miejscowego hufca uczciła też święto 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej. Pod tablicą poświęconą 12 pułkowi piechoty Ziemi Wadowickiej i 12 pułkowi piechoty Armii Krajowej umieszczonej na ścianie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zapalono znicze. Następnie młodzi ludzie udali się pod pomnik 12 pułku piechoty Wojska Polskiego, gdzie zapalili znicz dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, święta 12 pułku piechoty Armii Krajowej i 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej.

Mazowiecka WK

Kilkudziesięciu wolontariuszy z warszawskich jednostek opiekuńczo-wychowawczych uczestniczyło 1 sierpnia w akcji pod nazwą „OHP pamiętają o Bohaterach”, którą rozpropagował w mediach Wojewódzki Komendant Mazowieckiej WK Wiesław Leszko. Polegała ona na wręczaniu mieszkańcom miasta pamiątkowych biało-czerwonych tasiemek z symbolem Polski Walczącej, a także patriotycznych kokardek w narodowych barwach.

Młodzi ludzie w rozmowach z warszawiakami oraz zagranicznymi gośćmi podkreślali, że w roku, w którym wszyscy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, pragną przypomnieć wartości, takie jak patriotyzm, odpowiedzialność za kraj, prawość i braterstwo, za które powstańcy nie zawahali się złożyć najwyższej ofiary.

Dla naszego pokolenia Powstanie Warszawskie, to nie tylko jedna z tragiczniejszych kart polskiej historii, ale przede wszystkim pamięć o Tych, którzy walczyli dla nas, walczyli o Niepodległą… Na prawie każdej ulicy można znaleźć ślady historii, miejsca związane z heroizmem warszawiaków. Mijamy je codziennie i nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, co działo się w stolicy 74 lata temu. 1 sierpnia, to dla nas ważna data, to moment, w którym wszyscy są w stanie wziąć udział w tak dużej akcji społecznej i zrobić coś razem. Każdego roku o godzinie „W” zatrzymujemy się w zadumie. Pamiętamy i pamiętać będziemy, to nasz skromny hołd dla pokolenia Kolumbów – opowiadali wolontariusze.

Przedsięwzięcie, zorganizowane po raz pierwszy w tym roku, spotkało się z przychylnym odzewem zarówno władz miasta, sponsorów, jak i – przede wszystkim – mieszkańców stolicy. Charakter akcji oraz jej podniosły nastrój udzielił się warszawskim przechodniom przywołując wiele wzruszeń i wspomnień, umocnił patriotyczne zaangażowanie młodzieży, uświadomił, jak ważną rolę w życiu każdego narodu pełni wspólnota, poczucie tożsamości narodowej i obywatelska postawa.

Podczas wydarzenia obecni byli również przedstawiciele mediów m.in. redaktor TVP1 Krzysztof Ziemiec.

Delegacja młodzieży i kadry wychowawczej Mazowieckiej WK OHP uczestniczyła też w uroczystościach w Warszawie na Woli upamiętniających zdobycie 3 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy z batalionu „Chrobry I” posterunku żandarmerii niemieckiej tzw. Nordwache, który mieścił się w kamienicy na rogu Żelaznej i Chłodnej.

Inicjatorką uroczystości była poseł na Sejm RP Małgorzata Gosiewska, a honorowy patronat sprawował szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Wzięli w niej udział powstańcy warszawscy, weterani II wojny światowej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in.: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, wiceprezes PiS i b. szef MON Antoni Macierewicz, wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Patryk Jaki, wiceminister kultury Paweł Lewandowski oraz parlamentarzyści. Odczytano listy okolicznościowe od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Pamięć o Bohaterach zrywu, którzy podczas Powstania Warszawskiego zdobyli „Północną Strażnicę” uczczono odczytaniem Apelu Pamięci, podczas którego oddano salwę honorową. Złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. Młodzież z Mazowsza przedstawiła montaż piosenek powstańczych.

Uczestnicy z powagą wsłuchiwali się także w słowa okolicznościowych przemówień. – Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, o odwadze i determinacji walczącej Warszawy, musimy pamiętać o Powstańcach. Jesteśmy im to winni – podsumowały Ola i Martyna – uczestniczki z Mazowieckiej WK OHP.

Na zakończenie uroczystości zastępca Wojewódzkiego Komendanta Mazowieckiej WK OHP Jacek Figiel wraz z młodzieżą złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą zdobycie posterunku przez żołnierzy Armii Krajowej batalionu „Chrobry I” pod dowództwem kpt. Gustawa Billewicza „Sosny”.

Podkarpacka WK

Zajęcia poświęcone 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w świetlicy środowiskowej Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. Maluchy spędziły ten dzień pod hasłem „Dzieci Walczącej Stolicy – Powstanie Warszawskie w oczach najmłodszych”.

Poprzez zajęcia plastyczne dzieci poznały symbole Polski Walczącej oraz Czerwonego Krzyża, natomiast „zakazane piosenki” posłużyły do zabawy ruchowej z elementami musztry harcerskiej i kręgu przyjaźni. Maluchy obejrzały również archiwalne zdjęcia dzieci biorących udział w Powstaniu, m.in. zdjęcie ośmioletniej dziewczynki Róży Goździewskiej, która pomagała w szpitalu powstańczym przy ulicy Moniuszki 9/11; zdjęcie młodego gazeciarza; zdjęcia harcerek w mundurkach z poczty polowej.

   

Podlaska WK

Podopieczni Hufca Pracy w Kolnie wraz z wychowawcami uczestniczyli w obchodach zorganizowanych na terenie miasta. Zebrani wyruszyli spod Urzędu Miasta na stary cmentarz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, a towarzyszyło im Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczczono minutą ciszy, przy dźwięku syren alarmowych, godzinę „W”, zaś dźwięk trąbki przypomniał o poległych bohaterach walczącej Warszawy. Oddając im hołd i cześć zapalono znicze pod pomnikiem.

   

Świętokrzyska WK

O godzinie 17.00 w Skarżysku-Kamiennej zawyły syreny upamiętniające godzinę „W”. Właśnie o tej porze, 74 lata temu, Warszawiacy chwycili za broń, by stawić czoło hitlerowskiemu okupantowi.

Uczestnicy Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej wiedzą, jak wielkie znaczenie w historii Polski odgrywa Powstanie Warszawskie. Doceniając bohaterstwo tych, którzy walczyli za wolną Polskę, delegacja młodzieży wraz z wychowawcą Ireneuszem Kasprzykiem zapaliła znicz przy pomniku ku czci Harcerzy Poległych za Ojczyznę. Minutą ciszy oddano hołd żołnierzom AK, harcerzom i ludności cywilnej, która własną krwią dała świadectwo miłości do Ojczyzny. W uroczystości wzięła również udział komendant hufca Marzena Zajączkowska.

   

Zachodniopomorska WK

Również w Trzebiatowie 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny alarmowe, upamiętniające 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na ulicach miasta odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez miejscową Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, której patronem jest uczestnik powstania – Stanisław Komornicki pseudonim „Nałęcz”. W rekonstrukcji brał także udział podopieczny Hufca Pracy w Trzebiatowie Krzysztof Smoła.

Przedstawiono codzienne życie Warszawy z 1944 r. w czasie niemieckiej okupacji, m.in. walki na ulicach miasta oraz przeprawę Wojska Polskiego przez Wisłę. Żywa lekcja historii przybliżyła nie tylko pierwsze godziny powstania, ale też zaprezentowała tragiczne skutki tamtych czasów, w szczególności walczące i ginące dzieci, straty ludzkie i materialne, ludzi, którzy przelali krew walcząc o wolność.