Być tolerancyjnym

Minął pierwszy tydzień międzynarodowej wymiany młodzieży odbywającej się w Centrum Kształcenia i Wychowania w Gołdapi w ramach projektu „Keep calm and be tolerant”.

Już za kilka dni młodzież z Polski pożegna gości z Malty, Słowacji i Czech. Tymczasem odbywają się wieczory narodowe, podczas których każda z grup prezentuje walory swojego kraju w wybrany przez siebie sposób (przygotowanie tradycyjnych potraw, prezentacja tradycyjnego tańca lub pieśni, itp.). Spotkania integrują młodych ludzi, którzy z każdym dniem poznają się coraz lepiej, dobrze się rozumieją i czują w międzykulturowym towarzystwie.

Do wspólnych w działań młodzież zaprosiła m.in. uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi. Uczyli się razem tańczyć, przeprowadzili wspólne zabawy, dzięki czemu wzmacniali poczucie tolerancji i zrozumienia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowo, młodzież i seniorzy zagrali w grę pn. „Wehikuł czasu” – wspólne zabawy z dzieciństwa seniorów i dzisiejsze zabawy młodzieży.

W ramach aktywności fizycznej odbywają się codzienne rozgrzewki na siłowni zewnętrznej w strefie uzdrowiskowej. Czas wolny młodzież miała już okazję spędzić w parku linowym i na kręgielni, a także w gołdapskich mini-tężniach i grocie solankowej. Uczestnicy wymiany pojechali też do „Mazurolandii”, gdzie poprzez rozrywkę poznawali historię tamtego regionu, jak również zwiedzili dawną kwaterę Hitlera – Wilczy Szaniec.

Projekt „Keep calm and be tolerant” jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.