Polsko-niemiecka wymiana

Uczestnicy kwidzyńskiego Hufca Pracy (Pomorska WK) wraz ze swoimi rówieśnikami z Osterholz-Scharmbeck brali udział w dniach od 1 do 8 lipca w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.

Pierwsze dni w Ośrodku w Bredbeck upłynęły pod znakiem warsztatów i zajęć integracyjnych. Omówiono też program wymiany. Następnie młodzież odwiedziła starostwo powiatowe w Osterholz oraz miała okazję popływać w jeziorze. Spędziła też cały dzień w Bremerhaven, gdzie udała się do „domu klimatycznego”, w którym pomieszczenia odwzorowywały różne strefy klimatyczne, nie tylko wystrojem, ale również temperaturą i wilgotnością powietrza. Podczas zwiedzania miasta dodatkowym zadaniem było nagrywanie na I-Padach krótkich filmików, w których każdy mógł powiedzieć jak się czuje, dlaczego bierze udział w wymianie oraz co do tej pory najbardziej mu się podobało.

Ostatnim z serii wyjazdów była wycieczka do Bremen, gdzie uczestnicy musieli odnaleźć i sfotografować charakterystyczne punkty starówki.

Pod koniec wymiany organizowano gry i zabawy integracyjne oraz warsztaty, podczas których młodzież uczyła się żonglować, a także przy pomocy wykonanego własnoręcznie szablonu i farb w spreju wykonywała torby lub koszulki. Było też ognisko oraz pokaz zdjęć i filmów zrobionych przez uczestników podczas wymiany. Tuż przed wyjazdem wręczono pamiątkowe prezenty, które udało się pozyskać dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Kwidzyna oraz stowarzyszenia KSSK GWARD.

Wymiana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Powiatowemu w Kwidzynie.