Na sportowo

Dziesiąty rok współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie (Wielkopolska WK) zapewnia uczestnikom i strażakom z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wspólny wypoczynek, naukę i zabawę.

W czerwcu br. uczestnicy próchnowskiego Ośrodka wyjechali na kilkudniową wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w góry. Podczas pobytu gościli w murach OSP w Lubomierzu i mieli okazję zwiedzić Gorce. Wędrując Szlakiem Papieskim poznawali walory turystyczne polskich gór oraz poszerzyli swoją wiedzę historyczną, przyrodniczą i geograficzną dotyczącą tego regionu Polski.

Obecnie młodzież strażacka z terenu Gminy Mszana Dolna wypoczywa w Próchnowie. Uczestnicy obozu sportowo-wypoczynkowego zwiedzili już Wągrowiec, gdzie znajduje się bifurkacja wągrowiecka – skrzyżowanie rzeki Wełny i Nielby. Zobaczyli również grobowiec-piramidę, w której spoczywa rotmistrz Franciszek Łakiński. W programie znalazła się też wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem.

W próchnowskim Ośrodku Państwowa Straż Pożarna w Chodzieży przeprowadziła pokaz oraz szkolenie z pierwszej pomocy. Z kolei dzięki właścicielowi firmy Komfort Janowi Kubackiemu młodzież zwiedziła Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach. Uczestnicy obozu odwiedzili również Margonin, poznając przy okazji historię miasta.

Podczas pochmurnych dni młodzi ludzie korzystają z Aquaparku, kina, a słoneczne dni spędzają nad Jeziorem Margońskim mając do dyspozycji strzeżone kąpielisko z kompleksem zjeżdżalni, rowerki wodne i kajaki, a także narty wodne. Grupa codziennie integruje się poprzez gry, zabawy i dyskoteki. W niedzielę młodzież strażacka uczestniczyła w mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Żoniu.

Strażacy mają jeszcze przed sobą wycieczki do Biskupina, Gniezna, Poznania, gdzie zwiedzą między innymi ZOO, Muzeum Państwa Polskiego i Katedrę.

Organizacja tego obozu była możliwa dzięki dofinansowaniu z MSWiA reprezentowanemu przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, jak również przy wsparciu Urzędu Gminy Mszana Dolna oraz rodziców młodzieży.