Łódzkie OHP prezentują Irlandię

Zespół z Hufca Pracy w Sieradzu będzie reprezentować Łódzką Wojewódzką Komendę OHP w finale konkursu wiedzy o Unii Europejskiej pt. „Europa da się lubić”.

Zwycięska drużyna prezentuje przygotowaną potrawę.

W skład tego zespołu wybranego podczas etapu wojewódzkiego, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie, wchodzą: Joanna Ślipek, Zuzanna Makówka i Patryk Pasierb. Jako drugą w kolejności oceniono drużynę z hufca w Piotrkowie Trybunalskim, w składzie: Joanna Stangiewicz, Milena Wiśniewska i Emilia Gadula, a trzecią – złożoną z przedstawicieli hufca w Bełchatowie: Kacpra Dychto, Kacpra Harlejczyka i Dawida Szymczyńskiego.

Konkurs, zgodnie z regulaminem, obejmował zadania konkursowe dotyczące Irlandii – kraju wylosowanego przez łódzką komendę. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 40 pytań dotyczących Unii Europejskiej, jej symboliki, traktatów unijnych, polskiej drogi do Unii. Zadaniem uczestników wykonujących część praktyczną było przygotowanie metodą sous-vide trzech porcji dorsza marynowanego w trawie cytrynowej z irlandzkim sosem miętowym, trzema rodzajami puree warzywnego oraz kalafiorem romanesco. Podczas oceny części praktycznej oceniano nie tylko walory smakowe, ale również sposób podania i dekoracji potrawy, zachowanie zasad BHP w procesie jej przygotowania oraz umiejętność omówienia sposobu przygotowania dania.

W następnym etapie konkursu każda z drużyn przedstawiła swoją prezentację na temat Irlandii oraz projekt stoiska wystawienniczego. Komisja zwracała uwagę na estetykę, przejrzystość, zawartość merytoryczną, formę i koncepcję prezentacji.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a główny specjalista ŁWK OHP Mirosław Wojciechowski w imieniu Wojewódzkiego Komendanta OHP Barbary Stanisławy Günther złożył podziękowanie dyrektor bełchatowskiego ZSP Irminie Wojciechowskiej oraz kierownikom szkolenia praktycznego Ilonie Golik i Beacie Duralskiej za pomoc w organizacji konkursu.