Nowe oblicze OHP-u

Portal zamojska.pl, 22.08.2016


Z czym kojarzy się nam „Ohap” i młodzież, która się tam znajduje? Na przestrzeni lat wyrosło wiele negatywnych opinii na temat tego miejsca. Sprawdziliśmy, co jest mitem, a co prawdą.
Ochotnicze Hufce Pracy, popularnie zwane „Ohapem” przez wiele lat nie cieszyły się dobrą opinią. Do tej pory panuje przekonanie, że młodzież z Ohapu to chuligani i nieucy, którzy nie znaleźli sobie miejsca w żadnej placówce edukacyjnej. Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość wygląda inaczej. Odwiedziliśmy tą placówkę i wewnątrz niepozornie wyglądających budynków zobaczyliśmy piękną salę wyremontowaną przez odbywającą tam praktyki młodzież, eleganckie pokoje i luksusowy apartament z salą konferencyjną również będące efektem nauki i pracy tych samych młodych ludzi.
Uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy uczą się w szkołach zawodowych na terenie miasta, z którymi Hufce mają podpisaną umowę. Poza tym Hufce organizują im praktyki mające na celu naukę zawodu. Każdy uczestnik jest pracownikiem młodocianym, zatem dostaje za praktyki wynagrodzenie i ma umowę o pracę. Dodatkowo osoby te mają bezpłatne wyżywienie, internat oraz opiekę wychowawczą.

Placówka prowadzi również kursy – to w ramach współpracy z Rejonowym Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego. Kształcić się można w takich kierunkach jak kucharz, dekarz, zawody ogólnobudowlane oraz fryzjer. Kursy kończą się egzaminami. Zajęcia praktyczne odbywają się w świetnie wyposażonych pracowniach: budowlanej, fryzjerskiej i kulinarnej. Prace rozpoczną się już we wrześniu, kiedy tylko pojawi się młodzież, bo to jej rękami będzie realizowany.

Placówka prowadzi również działalność komercyjną. Można tam wykupić obiad z dowozem, zorganizować wesele, a w części hotelowej internatu wynająć pokoje. Do dyspozycji jest również luksusowy, w pełni wyposażony apartament – wszystko w standardzie eleganckiego hotelu. Wszystko, oprócz cen – bo te są zaskakująco niskie. Taki właśnie jest efekt współpracy młodzieży z wychowawcami i instruktorami Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzieży, która powszechnie uważana jest za „trudną”.