Małopolscy laureaci

13 kwietnia w Zespole Szkół Budowlanych „Chemobudowa-Kraków” odbył się wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii fryzjera dla młodzieży z Małopolskiej WK OHP, zaś 14 kwietnia wybrano najlepszych mechaników pojazdów samochodowych.

Zmagania młodych fryzjerów obserwowali m.in.: zastępca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha, Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek, członek zarządu PBP Chemobudowa Mieczysław Trojan, redaktor „Głosu Nowej Huty” Agnieszka Łoś. Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch etapów – teoretycznego i praktycznego. Najpierw młode fryzjerki rozwiązały test składający się z 25 pytań, po czym – w części praktycznej – wykonywały fale, trwałą i loki wybranymi technikami na główkach fryzjerskich. Kolejnym zadaniem było wykonanie fryzury na modelce zgodnie z tematem przewodnim – „Wiosenne inspiracje”.

Oceną zajęło się profesjonalne jury w składzie: fryzjer, właścicielka salonu „Marla”, instruktor praktycznej nauki zawodu, egzaminator Beata Oleś; fryzjer, właściciel salonu „Shazi”, instruktor praktycznej nauki zawodu Elżbieta Broda-Haras; nauczyciel przedmiotów zawodowych, egzaminator OKE Marta Rebech.

   

Konkurs był na wysokim, wyrównanym poziomie, o czym świadczą bardzo niewielkie różnice punktowe. Pierwsze miejsce zajęła Stanisława Michałek z Hufca Pracy w Limanowej, drugie (ex aequo) – Klaudia Kusia z Hufca Pracy w Niepołomicach i Dominika Sroka z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie, a trzecie – Ewa Szczepaniak z Hufca Pracy w Myślenicach. Wyróżniono też Angelikę Krzak z Hufca Pracy w Starym Sączu. ZSB „Chemobudowa-Kraków” ufundował dla wszystkich uczestniczek dyplomy i upominki oraz nagrodę publiczności, którą otrzymała Patrycja Kiełbania z Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie.

Z kolei do rywalizacji w kategorii mechaników pojazdów samochodowych przystąpiło dziesięć dwuosobowych drużyn. W pierwszej części młodzież rozwiązała test złożony z 40 pytań. Etap praktyczny odbył się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach krakowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2. Komisja konkursowa w składzie: dyrektor ZSM nr 2 Józef Osuch, kierownik warsztatów szkolnych Waldemar Mazurek oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych Stanisław Siwek, Dariusz Szafraniec i Robert Skowron na bieżąco obserwowała i dokonywała oceny poszczególnych zespołów.

Zwycięzcą wojewódzkiego etapu została reprezentacja Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie – Kamil Kwiek i Patryk Gacek. Tuż za nią uplasowała się drużyna z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy/Jabłonce – Robert Pierożek i Sebastian Pastwa, a trzecie miejsce zajęli uczestnicy z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu – Adam Porębski i Błażej Mikulec. Laureaci otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe, które wręczyli Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek, komendant 6-8 Hufca Pracy w Krakowie Lucyna Jezioro oraz przewodniczący komisji Józef Osuch.