Warsztaty cukiernicze dla przedszkolaków

13 kwietnia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy odbyły się warsztaty cukiernicze dla dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Hippek”.

Każdy przedszkolak otrzymał fartuszek i czapkę kucharską, a także swoje stanowisko pracy wyposażone w stolnicę, wałek, foremki oraz składniki potrzebne do wyprodukowania słodkich wypieków.

W czasie kiedy piekły się ciasteczka, dzieci rozmawiały z instruktor Beatą Bąk o zawodzie cukiernika, która zdradziła zasady przygotowywania ciasta kruchego i odpowiedziała na dociekliwe pytania przedszkolaków. Na zakończenie wszystkie ciasteczka zostały zapakowane do kartonu, aby mogły je zabrać ze sobą.

Zajęcia cukiernictwa odbywały się pod okiem doświadczonego instruktora mistrza w zawodzie cukiernika według starych receptur przeszkolonego w ramach ginących zawodów. Pieczenie ciasteczek prowadzone jest w warsztatach gastronomicznych Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy mieszczącym się w pięknym renesansowym Zamku Książąt Oleśnickich. Dzieci miały okazję pracować w profesjonalnej kuchni wyposażonej we wszystkie potrzebne sprzęty. Dla maluchów przygotowano specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się niskie stoliczki-stolnice (bez ryzyka przesuwania się stolnicy na stole przy energicznych dzieciach).

Pieczenie ciasteczek jest fantastyczną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Przy przygotowaniu wypieków rozwijane są różne umiejętności i kompetencje, m.in. liczenie, przeliczanie miar i wag, ostrożność i uwaga przy dodawaniu składników, utrzymanie porządku na stanowisku pracy, stosowanie się do przepisów BHP. Dodatkowo zajęcia w kuchni wzmacniają u dzieci poczucie sprawstwa, a co za tym idzie ich samoocenę. Przy produkcji ciasteczek dzieci mają możliwość dotykania różnych struktur – masło, mąka, jajka co przekłada się na trenowanie motoryki małej, potrzebnej w późniejszej edukacji m.in. przy nauce pisania. Z kolei ozdabianie ciasteczek i ich dekorowanie wyrabia u dzieci poczucie estetyki.