Wyjątkowe spotkanie

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) włączył się w XI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

29 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie młodzieży i kadry z Lucią Retman – Żydówką reprezentującą pierwsze pokolenie ocalałych z Holokaustu oraz autorką książki pt. „Perły, albo życie”. Opowiedziała ona, że kiedy wybuchła wojna była nastoletnią mieszkanką Leżajska. Wrzesień 1939 roku zmienił obraz jej spokojnego dzieciństwa – „widziałam pociągi wypełnione ludźmi. Niemcy zawozili ich do obozu zagłady w Bełżcu. Nikt nie wracał. To było przerażające” – mówiła pani Lusia. W Leżajsku pomogła jej rodzina Zofii i Mikołaja Pomorskich, załatwiając polskie papiery. Czternastoletnia Lusia zmieniła swoją tożsamość, stając się Janiną Kogut i ze zmienioną tożsamością zgłosiła się do przymusowej pracy w Berlinie, gdzie doczekała końca wojny. Obecnie mieszka w Izraelu. Po 65 latach odwiedziła po raz pierwszy Polskę i odnalazła potomków rodziny Pomorskich. Państwo Pomorscy zostali pośmiertnie odznaczeni Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Podczas spotkania specjalne przedstawienie przygotowała młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Tematem inscenizacji była wielonarodowość ziem polskich przed II wojną światową. Szczególnie zwrócono uwagę na kulturę żydowską i tego, co po niej pozostało m.in. w nostalgicznych piosenkach Magdy Umer, pożółkłych fotografiach, ruinach synagog i zarośniętych kirkutach.

Z kolei kierownik Ośrodka Małgorzata Fraczek opowiedziała o rodzeństwie swojej babci – Bronisławie Pliś i Janie Uliaszu, którzy podczas wojny uratowali od śmierci trzyletnią żydowską dziewczynkę Hanę Wais transportując ją do Rogów koło Krosna. Tam Józefa i Jan Uliaszowie opiekowali się dziewczynką przez dwa lata, po czym trafiła do Domu Dziecka w Przemyślu, następnie do Wrocławia, a stamtąd do Izraela. Po latach uratowana dziewczynka Hana wraz ze swoją rodziną przyjechała do Polski. Odwiedziła rodzinną Rakszawę oraz miejsce, w którym przetrwała – Rogi. Spotkała się z potomkami ludzi, którym zawdzięcza życie. Po powrocie do Izraela wystąpiła o nadanie tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata ludziom, którzy ryzykowali życie, by ją ocalić: Bronisławie i Tadeuszowi Plisiom oraz Józefie i Janowi Uliaszom.

Organizatorami spotkania w OSiW w Iwoniczu byli: krośnieński oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP w Rzeszowie, Zakład Historii i Kultury Żydów IH Uniwersytetu Rzeszowskiego, Burmistrz Iwonicza.

Zajęcia z matematyki

Warsztaty wyrównawcze z matematyki rozpoczęli 28 stycznia 2019 r. uczestnicy unijnego projektu „Stawiam na przyszłość” z 13-7 Hufca Pracy w Pińczowie (Świętokrzyska WK).

Młodzież została podzielona na trzy grupy. Dwie z nich to uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, którzy będą realizować po 40 godzin nauki tego przedmiotu. Z kolei 30 godzin przewidziano dla trzeciej grupy – uczniów I klasy branżowej szkoły I stopnia.

Z młodzieżą spotykają się nauczyciele matematyki Jacek Drozdowski, Elżbieta Kotulska i Mariola Kumor. Uczestnicy projektu poznają i utrwalają działania na liczbach naturalnych i ułamkach, a także obliczenia pola figur. Rozwiązują również zadania tekstowe za pomocą równań matematycznych.

Turniejowe zmagania

Hufiec Pracy w Garwolinie był współorganizatorem zorganizowanego 25 stycznia 2019 r., XII Wojewódzkiego Turnieju Tenisa Stołowego Młodzieży OHP dla jednostek Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Zawodników oraz zaproszonych gości powitał komendant garwolińskiego hufca Dariusz Rudka, który zaapelował do wszystkich uczestników turnieju o rywalizację w duchu idei fair play.

Młodzież, z zapałem przystąpiła do zmagań sportowych, licząc na jak najlepsze lokaty w klasyfikacji indywidualnej – osobno dla dziewcząt i chłopców, jak i drużynowej. Reprezentacje rozgrywały turniejowe mecze w systemie „każdy z każdym”. W opinii głównego sędziego zawodów Artura Kaczyńskiego, był to najbardziej obiektywny sposób na wyłonienie najlepszej drużyny i najbardziej skutecznego zawodnika.

Po zaciętej sportowej rywalizacji wśród dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Poremba z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jaciążku, druga była Monika Grabska z Hufca Pracy w Wołominie, a trzecia – Natalia Szkoda z Hufca Pracy w Pruszkowie.

W kategorii chłopców bezkonkurencyjny okazał się Michał Janowski z wołomińskiego hufca, tuż za nim uplasował się Dominik Zając z Hufca Pracy w Garwolinie, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale Grzegorzowi Szelkowskiemu z Jaciążka.

Drużynowo zwyciężyła ekipa z Wołomina, druga była reprezentacja Jaciążka, a trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy z Garwolina.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Mazowiecką WK OHP.

  

Kolejny etap za nimi

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie (Warmińsko-Mazurska WK) zakończono realizację zajęć z zakresu obsługi programów komputerowych realizowanych w ramach unijnego projektu „Stawiam na przyszłość”.

Całość kursu składała się z czterech modułów: 1 – podstawy pracy z komputerem, 2 – podstawy pracy w sieci, 3 – przetwarzanie tekstów, 4 – arkusze kalkulacyjne. Program szkolenia został dostosowany do poziomu wiedzy, umiejętności oraz zainteresowań uczestników projektu. Młodzi ludzie uczyli się m.in. korzystania z edytora tekstu oraz arkuszy kalkulacyjnych, a także formatowania, używania podstawowych funkcji matematycznych statystycznych i logicznych, tworzenia i formatowania wykresów, diagramów oraz korzystania z sieci informatycznych.

Tematyka zajęć obejmowała też kwestie dotyczące bezpieczeństwa w sieci, tworzenia stron internetowych oraz roli mediów społecznościowych podczas poszukiwania pracy. Ostatnim etapem kursu był egzaminu, po zaliczeniu którego uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające poziom nabytych kwalifikacji zgodnie ze standardem ECDL.

Zajęcia z zakresu obsługi programów komputerowych były kolejną formą wsparcia w ramach projektu „Stawiam na przyszłość”. Wcześniej uczestnicy przeszli ścieżkę doradztwa zawodowego, a także zajęcia z zakresu zapobiegania depresji oraz indywidualne poradnictwo psychologiczne. Obecnie trwają zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych.

Być przedsiębiorczym

Pod hasłem „Przedsiębiorczość – ważny element w drodze do kariery” odbywały się w dniach 21-24 stycznia 2019 r. warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Siedliszczu i Gimnazjum w Pawłowie prowadzone przez doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery z Rejowca Fabrycznego (Lubelska WK).

Podczas trzech kolejnych spotkań młodzież poznawała zagadnienia dotyczące przedsiębiorczości wykorzystując do tego planszową grę ekonomiczną „Chłopska Szkoła Biznesu”, która jest inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. Ćwiczenie w formie zabawy w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, rozwija kompetencje społeczne graczy, świetnie integruje grupę i promuje postawę przedsiębiorczą.

Tło historyczne gry nie pozostawia uczestników obojętnymi, angażuje emocje, a gracze bardzo chętnie podejmują swoje role: tkacza, piekarza i kowala, przy czym zarabiają pieniądze, realizując wyprawy do różnych krajów. Warsztaty zakończono podsumowaniem wyników i wręczeniem upominków uczniom, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w grze.

Ponadto podczas zajęć rozmawiano o planowaniu kariery oraz omówiono wpływ relacji z rodziną na rozwój młodego człowieka.

Ratują życie

24 stycznia 2019 r. uczestnicy 9-10 Hufca Pracy w Krośnie (Podkarpacka WK), na co dzień kształcący się w Miejskim Zespole Szkół nr 5, odwiedzili wraz z wychowawcą punkt krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Celem wizyty było honorowe oddanie krwi. Już jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym w wypadkach lub przy transfuzjach w trakcie operacji.

Podopieczni hufca są świadomi, że oni lub ich bliscy mogą znaleźć się w sytuacji, gdy będą potrzebować krwi. Dlatego też tak chętnie przyłączyli się do akcji honorowego krwiodawstwa, oddając krew, która może uratować ludzkie życie.

O wojskowych misjach zagranicznych

Kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zwiedziła 23 stycznia 2019 r. młodzież z miejscowego 13-3 Hufca Pracy (Świętokrzyska WK).

Najpierw w sali odpraw uczestnicy zapoznali się z pracą saperów CPdMZ na terenie Polski – obejrzeli kilka filmów z ich akcji i wysłuchali wskazówek jak należy postępować w razie znalezienia broni i niewybuchów z okresu II wojny światowej.

  

Następnie przeszli do Sali Tradycji, gdzie st. chorąży Rafał Kurowski przedstawił historię CPdMZ i opowiedział o misjach zagranicznych żołnierzy Centrum. Młodzież obejrzała plansze oraz gabloty z eksponatami, które są poświęcone historii Centrum i komendantom, którzy dowodzili jednostką od czasu jej powstania do dnia dzisiejszego. Na reprezentacyjnym miejscu wyeksponowano pamiątki z wizyty w CPdMZ Prezydenta RP Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP Śp. Lecha Kaczyńskiego, która miała miejsce 27 października 2006 roku. W drugiej części Sali Tradycji uczestnicy zapoznali się z historią jednostek stacjonujących w garnizonie w latach 1925-2001 r. w tym 4 Pułku Piechoty Legionów. Szczególne miejsce zajmuje tu tablica poświęcona 68 żołnierzom z 4ppleg, którzy stanowili trzon załogi wartowniczej na Westerplatte w 1939 r. Po wyjściu z Sali Tradycji młodzież złożyła zapalony znicz przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Czwartaków.

Podczas wizyty w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych młodzi ludzie mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem służącym żołnierzom w czasie zajęć przygotowawczych do misji zagranicznych.

Zwiedzanie CPdMZ zorganizował oraz towarzyszył młodzieży Wojewódzki Duszpasterz OHP podporucznik ks. Dariusz Jarliński.

  

Drugi tydzień za nimi

Mija drugi tydzień zimowej przerwy od nauki w województwie małopolskim, podczas którego młodzież z jednostek OHP aktywnie spędza czas m.in. na lodowisku i basenie oraz zajęciach sportowych i wycieczkach.

Uczestnicy gorlickiego Hufca Pracy wybrali się do Stadniny Koni Huculskich w Regietowie, gdzie zwiedzili m.in. izbę tradycji oraz stajnię hodowlaną. Odbył się też kulig, podczas którego młodzież podziwiała malownicze doliny Beskidu Niskiego. Kolejnym przedsięwzięciem przygotowanym w trakcie ferii były rozgrywki w bilarda.

Grupa wychowawcza z Makowa Podhalańskiego należąca do Hufca Pracy w Wadowicach wybrała się na strzelnicę LOK oraz basen w Suchej Beskidzkiej. Młodzież od rozpoczęcia ferii aktywnie uczestniczy w zaplanowanych zajęciach teoretycznych oraz o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Odbyły się już zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa podczas wyjazdów na narty, łyżwy, sanki czy też innych form aktywności, a także trening strzelania z broni pneumatycznej.

Zajęciom integracyjnym, treningowi w hali sportowej oraz nauce pływania poświęcili pierwszy tydzień ferii podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu. W hali klubu „Olimp” dziewczęta grały w siatkówkę, chłopcy zaś odbyli trening piłki nożnej, zakończony miniturniejem. Kolejne spotkanie odbyło się na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zorganizowano również bal, podczas którego rozstrzygnięto konkurs na najoryginalniejszy strój karnawałowy.

Młodzież z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie zainicjowała ferie na nowohuckiej ślizgawce, gdzie szlifowała swoje umiejętności jazdy na łyżwach. W tym czasie w siedzibie hufca odbyły się zajęcia, w trakcie których uczestnicy mogli obejrzeć film oraz wziąć udział w grach i zabawach świetlicowych. Ponadto młodzież wybrała się na kręgielnię, by wziąć udział w rozgrywce o tytuł najlepszego miotacza kul. W programie znalazły się również: wyjście nad Zalew Nowohucki, do muzeum „Apteka pod Orłem” oraz zwiedzenie stałej wystawy w muzeum „Fabryka Schindlera”.

Do parku trampolin wybrali się podopieczni hufca w Kętach. Zanim młodzież rozpoczęła poznawanie różnych technik skoków, trener przeprowadził z nimi rozgrzewkę, dbając oczywiście o zasady bezpieczeństwa.

Grupa uczestników 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej spotykała się, aby przygotować dekoracje na zabawę karnawałową oraz kartki świąteczne na rzecz Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie pod hasłem „ABC przedsiębiorczości”, w ramach którego młodzi ludzie poznali procedury związane z uruchomieniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Kolejną formą rozrywki były zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, na których prezentowane były zastosowania edukacyjne, poznawcze, multimedialne i rozrywkowe technologii VR. Wirtualna rzeczywistość to nowa technologia, która pozwoliła przenieść się m.in. na Mount Everest, ale także wziąć udział w koncercie czy kierować sportowym samochodem.

Doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Bochni zorganizował dla młodzież z miejscowego Hufca Pracy wyjazd do krakowskiego kina. Oprócz tego na młodych ludzi czekały rozgrywki w tenisa stołowego, zajęcia na ściance wspinaczkowej czy wyjście do na pizzę do jednej z bocheńskich restauracji.

Dodatkowo młodzież z Myślenic, Kęt, Limanowej i Trzebini postanowiła spędzić ostatnie dni ferii na lodowisku.

Dary dla schroniska

Młodzież z 13-1 Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyska WK) zakończyła akcję pod nazwą „Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy”. Po raz kolejny uczestnicy OHP zadbali o to, by bezdomne psy ze schroniska „Baros” w Suchedniowie otrzymały koce i karmę.

23 stycznia br. delegacja uczestników wraz z komendant Marzeną Zajączkowską oraz wychowawcą Justyną Warwas przekazała schronisku zebrane dary, których transport zapewniła Świętokrzyska WK OHP w Kielcach. Przewodnikiem po schronisku była wolontariuszka Ania Bilska, która zapoznała młodzież z działalnością placówki oraz opowiedziała historie niektórych jej mieszkańców.

Akcja skarżyskiego Hufca spotkała się z dużym odzewem nie tylko wśród młodzieży, ale również mieszkańców Skarżyska. Znaczącą rolę w jej rozpowszechnieniu odegrały portale informacyjne TSK24, Skarżysko24, Dzień Dobry Skarżysko oraz gazety „Echo Dnia” i „Tygodnik Skarżyski”, które przejęły nad akcją patronat medialny. Dużym wsparciem było przekazanie przez fundację Eco Textil działającą przy firmie „Wtórpol” dużej ilości koców.

Ponadto na uznanie zasługuje zaangażowanie uczestników skarżyskiego hufca – Eryka i Wojtka, którzy z własnej inicjatywy zebrali 50 kg makulatury, a otrzymane na skupie pieniądze przeznaczyli na zakup puszek z karmą dla psów. Aktywnie pomagali też w przekazaniu „prezentów” dla czworonożnych przyjaciół.

W efekcie podjętej akcji zebrano karmę dla psów oraz mnóstwo koców, zabawek, ręczników i pościeli, które zapewnią bezpańskim zwierzakom lepszy byt, szczególnie w trwającym okresie zimowym.

  

O dobrych praktykach

Małopolska Wojewódzka Komenda OHP zorganizowała rozpoczynające się 20 stycznia seminarium pn. „Visegrad Zone of Good Practices”, podczas którego o dobrych praktykach projektowych oraz tych w codziennej działalności rozmawiali pracownicy instytucji realizujących istotne zadania na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy i Polski.

Uczestnikami warsztatów w Nowym Sączu byli pracownicy: Centrum Wolnego Czasu w Starej Lubowli, Domu Dzieci i Młodzieży z Vratimowa, Fundacji Nem Adom Fel Alapítvány z Budapesztu, Zakarpackiego Pałacu Młodzieży z Użhorodu, Ochotniczych Hufców Pracy z terenu Małopolski, a także gościnie przedstawiciele Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

W pierwszym dniu odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego uczestnicy zapoznali się z agendą seminarium „Visegrad Zone of Good Practices”. W programie znalazły się m.in. bloki tematyczne połączone z prezentacją działalności poszczególnych instytucji oraz stosowanych dobrych praktyk, wyjazdy do Krakowa i Starej Lobowli, spotkanie integracyjne w Rytrze, a także konkurs wiedzy o Funduszu Wyszehradzkim. Zaplanowano również warsztaty dotyczące promocji w internecie i komunikacji poprzez media na przykładzie Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.