Nowa deklaracja o współpracy

15 października została podpisana deklaracja współpracy pomiędzy Śląską Wojewódzką Komendą OHP reprezentowaną przez Wojewódzkiego Komendanta Arkadiusza Sobków a Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach reprezentowaną przez Rektora prof. nzw. dr. hab. Krzysztofa Szaflarskiego.

Z prawej rektor prof. nzw. dr hab. Krzysztof Szaflarski, z lewej – Wojewódzki Komendant OHP Arkadiusz Sobków.

Wzajemna współpraca będzie miała na celu wzmocnienie komunikacji, zwiększenie przepływu informacji na temat realizowanych działań skierowanych do sektora absolwentów, wspólne planowanie i wspieranie działań podczas warsztatów, dni europejskich czy spotkań na temat EURES, jak również systematyczny przegląd jakości usług oferowanych przez śląskie OHP oraz GWSH.

Powyższa deklaracja ujmuje w ramy zakres przyszłej współpracy pomiędzy zawierającymi ją partnerami na rzecz wzmocnienia możliwości zatrudnienia absolwentów na rynkach pracy Wspólnoty oraz wzmocnienia świadomości na temat mobilności zawodowej i edukacyjnej w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sektorze absolwentów.

Obie strony wyraziły zadowolenie z podjęcia wzajemnej współpracy. Komendant Sobków mówił o OHP w kontekście rynku pracy i instytucji świadczącej usługi poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Prof. Krzysztof Szaflarski zaznaczył, że współcześnie rynek pracy przekształca się z rynku pracodawcy w rynek pracownika i widoczna jest wyraźna tendencja poszukiwania specjalistów i ludzi z talentami. Podkreślił także, że Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa działa również poza Katowicami kształcąc studentów w swoim Wydziale Zamiejscowym w Wiedniu.

Świętokrzyska spartakiada

Przy pięknej, słonecznej pogodzie na boisku Zespołu Szkół Nr 4 w Jędrzejowie odbyła się Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna OHP, w której uczestniczyli reprezentanci wszystkich jednostek Świętokrzyskiej WK OHP.

Spartakiadę otworzył dyrektor Biura ŚWK OHP w Kielcach Krzysztof Randla, regulamin i przebieg zawodów przedstawił wychowawca ze Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie, główny sędzia zawodów Jacek Habel, a o poczęstunek i napoje zadbała komendant jędrzejowskiego ŚHP Bożena Kucybała.

Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 100 m dziewcząt, bieg na 100 m chłopców, bieg na 1000 m chłopców, skok w dal dziewcząt, skok w dal chłopców, pchnięcie kulą dziewcząt i pchnięcie kulą chłopców. Najwszechstronniejszym zawodnikiem wśród chłopców został Michał Domański zdobywca czterech złotych medali, a wśród dziewcząt Nikola Sap zdobywczyni dwóch złotych, jednego srebrnego i jednego brązowego medalu.

W biegu na 100 m dziewcząt zwyciężyła uczestniczka Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej; biegu na 100 m chłopców – uczestnik ŚHP w Jędrzejowie; biegu na 1000 m chłopców, pchnięciu kulą chłopców, skoku w dal dziewcząt oraz skoku w dal chłopców – uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach; pchnięciu kulą dziewcząt – uczestniczka Hufca Pracy w Kielcach.

Ukoronowaniem całej rywalizacji była sztafeta mieszana, w której na samym finiszu zwyciężyli uczestnicy z jędrzejowskiego Środowiskowego Hufca Pracy, drugie miejsce zajęli uczestnicy z OSiW w Starachowicach, a trzecie – drużyna z Hufca Pracy w Pińczowie. W generalnej klasyfikacji drużynowej zwyciężył ŚHP w Jędrzejowie, na drugim miejscu uplasował się zespół z OSiW w Starachowicach, a na trzecim – Hufiec Pracy w Kielcach. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale, nagrody rzeczowe, a najlepsze drużyny puchary.

Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach dziękuje za organizację i sprawny przebieg zawodów wszystkim osobom zaangażowanym w Wojewódzką Spartakiadę Lekkoatletyczną OHP.

Regionalne spotkanie „Aktywnych”

Uczestnicy OHP zaangażowani w działalność samorządową w jednostkach Wojewódzkich Komend: Warmińsko-Mazurskiej, Podlaskiej, Mazowieckiej oraz Centrum Kształcenia i Wychowania w Gołdapi spotkali się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku między 12 a 14 października.

Regionalne Spotkanie Młodzieży Aktywnej otworzyła st. specjalista z Zespołu ds. kształcenia i wychowania w Mazowieckiej WK OHP Nina Kowalewska podkreślając, że zaangażowanie młodych ludzi w działania prospołeczne zaprocentuje w ich dorosłym życiu. W programie przedsięwzięcia znalazło się miejsce na elementy edukacyjne, artystyczne, turystyczne i praktyczne.

Pierwsza część spotkania upłynęła pod znakiem integracji; młodzi ludzie mieli okazję poznać się bliżej i podyskutować. Omawiali rolę samorządów w organizacji czasu wolnego, plany pracy oraz propozycje współpracy. W tym czasie, wychowawcy i opiekunowie samorządowców, również wymieniali się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami z pracy z młodzieżą.

Druga część obfitowała już w aktywną i twórczą pracę warsztatową, która miała pomóc wypracować skuteczne metody działania w rodzimych jednostkach. W ramach wymiany dobrych praktyk młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami i omówiła najlepsze inicjatywy i przedsięwzięcia.

Interesującym uzupełnieniem trzydniowego zjazdu Aktywnych były warsztaty umiejętności interpersonalnych, które poprowadził coach Artur Krysik. Młodzi ludzie uczyli się określać cele zgodne z osobistymi motywacjami i ambicjami, skuteczności w działaniu na niwie wolontariackiej i samorządowej, a także poznawali sposoby budowania satysfakcjonujących relacji interpersonalnych.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziła także propozycja zajęć artystycznych, podczas których uczestnicy tworzyli oryginalne i piękne kwiatowo-ziołowe kompozycje wykazując się kreatywnością, dzięki czemu powstały niepowtarzalne, efektowne żywe bukiety.

Podczas pobytu w Jaciążku uczestnicy spotkania mieli także możliwość odbycia wycieczek turystyczno-rekreacyjnych. Na rowerach zwiedzili najbliższą okolicę, podziwiali piękno jesiennych pejzaży i zobaczyli wiele interesujących zabytków.

 

 

W międzynarodowej kuchni

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Rowie/Trzcińsku-Zdroju (Zachodniopomorska WK) był miejscem realizacji projektu wymiany międzynarodowej pn. „Nasze specjały”.

W dniach od 8 do 12 października Ośrodek gościł młodzież wraz z opiekunami z organizacji International Bund Berlin – Brandenburg gGmbH Betrieb Brandenburg Sudost (Niemcy) z Frankfurtu nad Odrą oraz uczestników z Białorusi z organizacji „Razem do sukcesu” z Brześcia.

Podczas spotkania młodzi ludzie mieli okazję podzielić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowano m.in. ciasta marmurkowe i z kremem, babkę ziemniaczaną oraz maczankę białoruską. Większość z potraw była charakterystyczna dla danego kraju, a ich wykonanie pomogło rozszerzyć wiedzę gastronomiczną, kulinarną oraz poznać tradycję i kulturę Niemiec, Polski i Białorusi.

Oprócz zajęć w kuchni był także czas na zwiedzanie i poznawanie ciekawych miejsc na pograniczu polsko-niemieckim. W Międzyrzeckim Rejonie Umocnień zwiedzano bunkry, a w Gorzowie podziwiano ptaki w papugarni. Uczestnicy wybrali się też do parku linowego oraz zwiedzili Szczecin, Muzeum Techniki i Komunikacji, jak również Muzeum Narodowe.

Projekt „Nasze specjały” był finansowany przez Program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

   

 

Turniej tenisa stołowego, szachów i warcabów

Wielkopolskie rozgrywki tenisa stołowego, w szachy i warcaby odbyły się 11 października w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Próchnowie.

Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego, Szachów i Warcabów jest sztandarową imprezą sportową, w której początkowo brali udział wyłącznie uczestnicy z kilku jednostek Ochotniczych Hufców Pracy. Dziś impreza ta łączy w sobie rywalizację sportową, dobrą zabawę i integrację młodzieży z wielu placówek edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych z regionu Wielkopolski. Zawody otworzył i powitał zawodników kierownik Ośrodka Zbigniew Behrendt. W rozgrywkach wzięło udział 25 zespołów reprezentujących ośrodki szkolenia i wychowania, hufce pracy, środowiskowe hufce pracy z terenu całej Wielkopolski, a także Zespół Szkół w Margoninie, Zespół Szkół Edukacji Lubasz oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Rozgrywki w poszczególnych konkurencjach odbywały się w grupach systemem każdy z każdym. Zwycięzcy każdej z nich walczyli w finale o pierwsze miejsca, a pozostali rozgrywali pojedynki o kolejne pozycje.

W tenisie stołowym zwyciężył Łukasz Wolf, drugi był Sebastian Pyschny, a trzeci – Krzysztof Michalak. W szachach pierwsze miejsce zajął Julian Adamczewski, drugie miejsce należało do Kacpra Waszyka, a trzecie – Dawida Koterby. W warcabach najlepszy był Matusz Hurny, za nim znalazł się Krzysztof Kaczmarek, a na trzecim miejscu uplasował się Norbert Walkowiak. Drużynowo pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy Zespołu Szkół Edukacji Lubasz, drugie – reprezentacja Hufca Pracy w Krotoszynie, a trzecie –  ekipa z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Zwycięska drużyna otrzymała Puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP w Poznaniu, za drugą lokatę wręczono Puchar Starosty Powiatu Chodzieskiego, a za trzecią – Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Margonin. Upominki dla uczestników ufundowali prezes Zarządu Edukacji Lubasz oraz firma „Komfort” w Budzyniu. Nagrody wręczyli Wicestarosta Powiatu Chodzieskiego Mirosław Juraszek oraz prezes Zarządu Edukacji Lubasz Ryszard Kosicki.

Organizatorami zawodów byli Wielkopolska Wojewódzka Komenda OHP oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Próchnowie, natomiast współorganizatorami – Starostwo Powiatowe w Chodzieży, Urząd Miasta i Gminy w Margoninie, Zespół Szkół Edukacji Lubasz oraz PPHU „Komfort” Budzyń.

Nakręcamy się na pomaganie

Podkarpacka WK OHP dołączyła do akcji zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz dzieci z Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

11 października Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś wraz z zastępcą Renatą Trybus oraz komendantem i podopiecznymi 9-1 Hufca Pracy w Rzeszowie oddali Fundacji kilkanaście kilogramów nakrętek.

Delegacja spotkała się z założycielką Fundacji Janiną Jaroń, prezesem Rafałem Ciupińskim oraz ks. Czesławem Matułą – wieloletnim kapelanem Fundacji, a obecnie wojewódzkim duszpasterzem OHP. Wizyta w Hospicjum była dla wychowanków istotnym wydarzeniem, mającym wpływ na kształtujące się cechy charakteru, będące nieodzownym elementem rozwoju młodego człowieka.

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci została stworzona, aby zapewnić opiekę domową dzieciom i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. „Nakręć się na pomaganie” to już kolejna akcja Hospicjum, która na co dzień przychodzi z pomocą prawie 70 ciężko chorym i niepełnosprawnym dzieciom zbierając plastikowe nakrętki. Za zebrane w ten sposób pieniądze pokrywa koszty leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

   

Rajd Niepodległych

W Środowiskowym Hufcu Pracy w Łobzie (Zachodniopomorska WK) odbyła się 11 października ósma edycja Wojewódzkiego Pieszego Rajdu Wędrowniczego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek z Kołobrzegu, Trzebiatowa, Białogardu, Polic, Szczecina, Szczecina-Dąbia, Stargardu, Rowu/Trzcińska-Zdroju, Mielenka Drawskiego, Łobza, Koszalina oraz Wałcza.

Najpierw odbyła się msza święta, później zaś wylosowano numery startowe. Na trasie rajdu na uczestników czekały zadania zręcznościowe, sprawnościowe oraz sprawdzające wiedzę historyczną. Młodzież musiała odśpiewać wszystkie zwrotki Hymnu Narodowego, napisać wiersz nawiązujący do wyzwolenia Polski z zaborów, ułożyć puzzle z obrazu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości, wziąć udział w slalomie i strzelaniu do celu z wiatrówki, odgadnąć kto znajduje się na przedstawionych obrazach oraz założyć maskę tlenową. Młodzi ludzie podczas całego rajdu pokonali około sześciu kilometrów, dodatkowo zbierając po drodze śmieci.

W każdym zadaniu liczyła się perfekcja oraz szybkie wykonywanie powierzonych czynności. Na mecie uczestnikom kibicowali m.in.: Starosta Powiatu Łobeskiego Paweł Marek, Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła, Wojewódzki Komendant OHP Tomasz Namieciński, dyrektor Biura ZWK OHP Dariusz Pisarski, przedstawiciele lokalnych instytucji i szkół.

Przed ogłoszeniem wyników odśpiewano hymn, a z-ca dyrektora Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie Zbigniew Szymanek wygłosił prelekcję na temat drogi Polski do odzyskania niepodległości.

Na Rajdzie obecna była także Grupa Rekonstrukcyjna „Nałęcz” z Trzebiatowa, która wystąpiła w historycznych mundurach wojska polskiego, jak również zaprezentowała broń używaną przez Legiony Polskie.

Pierwsze miejsce i puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP w Szczecinie zdobyła grupa uczestników ze Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie o nazwie „Niezłomni”. Drugie miejsce i Puchar Burmistrza Łobza wywalczyła reprezentacja z Trzebiatowa – „Koniczynki”. Trzecie miejsce i Puchar Głównego Specjalisty ds. Rozwoju i Kontaktów z Przedsiębiorcami zdobyła ekipa z Rowu/Trzcińska-Zdroju – „Łaziki”. Najwięcej śmieci uzbierała „Wesoła drużyna z Koszalina”, a najładniejszy wierszyk napisała grupa „Koniczynki” z Trzebiatowa.

   

Spotkanie Rady Młodzieży

10 października w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Rady Młodzieży, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek terenowych Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Uczestników spotkania, mającego na celu przeprowadzenie wyborów do Zarządu Wojewódzkiej Rady Młodzieży oraz omówienie bieżących spraw związanych z wychowaniem i edukacją uczestników OHP, przywitał zastępca Wojewódzkiego Komendanta Adam Matuszewski wraz z komendant nowodworskiego hufca Patrycją Głodnicką.

W trakcie obrad młodzież dzieliła się swoim doświadczeniem w działalności samorządowej i przedstawiła zaplanowane na ten rok szkolny inicjatywy samorządowe. W drugiej części spotkania odbyły się tajne wybory Zarządu Wojewódzkiej Rady Młodzieży, które zostały poprzedzone prezentacją kandydatów z poszczególnych jednostek. Najwięcej głosów oddano na uczestnika z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie, który został przewodniczącym Rady Młodzieży. Na jego zastępcę wybrano wychowanka 11-4 Hufca Pracy w Starogardzie Gdańskim, a na sekretarza – podopieczną Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie. Z kolei liderem Klubu Aktywnych został uczestnik z 11-7 Hufca Pracy w Gdańsku.

   

Wojewódzka Inauguracja

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkoleniowego 2018/2019 Dolnośląskiej WK odbyła się 10 października w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich.

Oprócz Wojewódzkiej Komendant OHP Bernadetty Brożyny (na zdjęciu u samej góry, z lewej), wzięli także w niej udział wiceburmistrz Ząbkowic Śląskich Ewa Figzał, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Ryszard Pawłowski, jego zastępca Janusz Labok, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 Anna Szmiel oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Ziemi Ząbkowickiej Irena Szewczyk, a także młodzież i kadra wychowawcza z hufców pracy w Bielawie, Dzierżoniowie, Strzelinie, Ziębicach, Świdnicy, Wałbrzychu oraz Nowej Rudzie.

Zebranych przywitała kierownik Ośrodka Krystyna Zerbok, a życzenia wytrwałości w pracy i dążeniu do celu przekazała Komendant Bernadetta Brożyna.

Istotną częścią uroczystości było złożenie ślubowania przez uczestników pierwszego rocznika. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego, przyrzekali oni godnie reprezentować jednostki OHP, szkoły i środowisko, dbać o własny wszechstronny rozwój, szanować tradycję i kulturę Rzeczpospolitej Polskiej oraz regionu, jak również kierować się w swym postępowaniu takimi wartościami, jak: tolerancja, poszanowanie godności ludzkiej, miłość i dobro.

Inauguracji towarzyszył krótki program artystyczny, w programie którego znalazł się montaż poetycko-wokalny oraz tańce hiszpańskie i nowoczesne w wykonaniu uczestników Ośrodka.

Program artystyczny przygotowała młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. 
Podziękowania za współpracę składa dyrektor ZSZ Ryszard Pawłowski.

 

 

Otwarcie MCK

9 października uroczyście otwarto nową jednostkę rynku pracy Podkarpackiej WK OHP – Młodzieżowe Centrum Kariery w Stalowej Woli.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: Starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego Maria Piekarz, dyrektor Biura Poselskiego Rafała Webera Paulina Miśka oraz dyrektor tarnobrzeskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Dariusz Szwandrok.

Tego dnia odbyły się też Targi Edukacji i Pracy, które zgromadziły lokalnych pracodawców, placówki edukacyjne, samorządowe oraz instytucje wspierające młodzież na rynku pracy.

Swoją ofertę prezentowały również jednostki Ochotniczych Hufców Pracy działające na terenie Stalowej Woli, Niska, Nowej Dęby oraz Tarnobrzega. Odwiedzającym pomagano w planowaniu ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej, ale przede wszystkim stworzono możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami i znalezienia zatrudnienia.