Plener malarski

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie (Małopolska WK) brali udział w plenerze malarskim przeprowadzonym przez profesora Piotra Jargusza oraz Natalię Knycz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W plenerze uczestniczyły również studentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Było to kolejne spotkanie ze sztuką, podczas którego młodzi ludzie mogli rozwijać swoją twórczość artystyczną oraz kreatywność.

Plener odbył się w sadzie ośrodka, gdzie za pomocą farb plakatowych oraz farb w sprayu młodzież przeniosła otaczający ją krajobraz na płótno. Uczestnicy zainspirowani przez naturę tworzyli obrazy, które zaprezentowali na lanckorońskim rynku. Zapoznali się również z jedną z technik fotografii bezkamerowej, jaką jest chemigram. W technice tej obraz powstaje przez nałożenie chemikaliów na papier fotograficzny. Każdy stworzył własne fotografie, które przedstawił pozostałym uczestnikom spotkania.

   

Przygotowanie do kariery

Ostatnim etapem dla uczestników projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” z 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu (Podkarpacka WK) są staże zawodowe.

Młodzi ludzie zdobywają doświadczenie u lokalnych pracodawców w zawodach, w których nabyli kwalifikacje podczas kursów, czyli: mechanika pojazdów samochodowych, kucharza i specjalisty ds. transportu i logistyki.

Poznanie zasad organizacji zakładu pracy i mechanizmów jego funkcjonowania ma przygotować uczestników do odpowiedzialnego i samodzielnego wykonywania zadań powierzonych w miejscu pracy. Zwiększy to zdolność adaptacyjną do nowych warunków pracy i przygotuje do dalszego budowania kariery zawodowej. Po zakończeniu stażu beneficjenci uzyskają stosowne zaświadczenia.

Nowoczesny magazynier

Kurs zawodowy nowoczesnego magazyniera z obsługą komputera, kas fiskalnych oraz wózka widłowego z napędem silnikowym rozpoczęli uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” z Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaworze (Dolnośląska WK).

Podczas zajęć praktycznych i teoretycznych zostaną omówione między innymi zagadnienia z zakresu obsługi kas fiskalnych, komputera wraz z fakturowaniem, a także dotyczące budowy, eksploatacji i obsługi wózków widłowych o zasilaniu akumulatorowym i spalinowym.

Ważnym elementem szkolenia będzie także zapoznanie kursantów z przepisami BHP. Kurs zakończy się egzaminem.

Już za chwilę staże

Zakończył się ostatni z kursów zawodowych w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” realizowany przez jego uczestników z 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu (Podkarpacka WK).

Młodzi ludzie zdobywali wiedzę i umiejętności w zawodach: fryzjera-wizażysty, kosmetyczki-wizażystki, piekarza-cukiernika, mechanika pojazdów samochodowych oraz serwisanta sprzętu komputerowego. W wyborze szkoleń pomógł doradca zawodowy, który określił predyspozycje zawodowe młodych ludzi oraz potrzeby lokalnego rynku pracy.

Zajęcia obejmowały 150-godzin dydaktycznych i składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zakończyły się egzaminem oraz uzyskaniem zaświadczeń potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Kursy były okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego, które teraz młodzież będzie mogła doskonalić podczas rozpoczynających się trzymiesięcznych staży zawodowych.

Piłkarskie emocje w Rybniku

Na doskonale przygotowanych boiskach piłkarskich Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku-Kamieniu rozegrano Mistrzostwa Śląska Ochotniczych Hufców Pracy w piłce nożnej. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Śląska WK wraz z Hufcem Pracy w Rybniku.

Do finałowych rozgrywek przystąpiło siedem reprezentacji z jednostek organizacyjnych OHP z województwa śląskiego, wyłonionych w eliminacjach rejonowych. Były to drużyny z: Dąbrowy Górniczej, Pyskowic, Tychów, Częstochowy, Pszczyny, Skoczowa oraz gospodarze z Rybnika.

Zespoły zostały rozlosowane do dwóch grup, w których walczyły systemem ligowym. W pierwszej grupie bezkonkurencyjni okazali się piłkarze z Rybnika, którzy z kompletem zwycięstw i bez straty gola awansowali do fazy półfinałowej. O drugie miejsce w tabeli zaciekle walczyły reprezentacje hufców z Tychów i Częstochowy. Bezpośredni mecz pomiędzy tymi drużynami był remisowy i o awansie częstochowian zadecydował lepszy bilans bramkowy. W grupie drugiej poziom rywalizacji był niezwykle wysoki. Już w pierwszym meczu turnieju spotkały się ekipy zaliczane do grona faworytów: Pyskowice oraz Pszczyna. Mecz od początku ułożył się pod dyktando zawodników z Pszczyny, którzy wygrali 5:1. Drugie miejsce w tabeli wywalczyli pyskowiczanie, którzy po zaciętym meczu pokonali drużynę ze Skoczowa 2:1.

I miejsce – drużyna z Rybnika.

Po meczach grupowych przyszedł czas na półfinały. W pierwszym spotkały się zespoły z Rybnika i Pyskowic. Gospodarze od początku zyskali przewagę na boisku, którą przypieczętowali zdobyciem 4 goli, natomiast bramkarz z rybnickiego hufca wciąż zachowywał czyste konto. W drugim półfinale zawodnicy z Pszczyny również kontrolowali przebieg meczu, pokonując swoich kolegów z Częstochowy 4:1.

Do rywalizacji o trzecie miejsce na podium przystąpiły zespoły z Pyskowic i Częstochowy. Tym razem ekipa z pyskowickiego hufca nie dała szans rywalom, pewnie wygrywając 6:1 i ciesząc się ze zdobycia brązowych medali.

Jak na finał przystało dostarczył on największych sportowych emocji i jednocześnie stał na wysokim poziomie piłkarskim. Gospodarze z Rybnika niedługo przed zakończeniem pierwszej połowy spotkania za sprawą pięknego strzału z ostrego kąta wyszli na prowadzenie. Bramka ta wyraźnie podziałała na gości z Pszczyny, którzy w dwóch ostatnich minutach pierwszej połowy wyprowadzili dwie piękne akcje zakończone prostopadłymi podaniami do wychodzących na czyste pozycje napastników, którzy pewnymi strzałami w długi róg dwukrotnie pokonali świetnie broniącego bramkarza z Rybnika. Od początku drugiej połowy zawodnicy z Rybnika próbowali przedostać się pod pole karne Pszczyny, jednak pomocnicy i obrońcy gości skutecznie przerywali wszystkie groźne ataki.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się zwycięstwem Pszczyny, sędzia, w ostatniej minucie meczu, odgwizdał rzut wolny po niegroźnym faulu na pomocniku Rybnika. Gospodarze postanowili wszystkie siły przenieść w pole karne gości. Po dośrodkowaniu na długi słupek przez bramkarza zawodnik Rybnika pewnym strzałem pokonał bramkarza Pszczyny. Tuż po tej akcji sędzia zakończył mecz i o mistrzostwie musiały zadecydować rzuty karne. Okazały się one równie emocjonujące i obfitowały w piękne strzały i parady bramkarskie. O wyniku zadecydowała dopiero dziewiąta seria, w której przestrzelił zawodnik z Pszczyny, natomiast pewnym strzałem popisał się obrońca Rybnika. Tym samym to zawodnicy gospodarzy sięgnęli po mistrzostwo Śląska.

Po sportowych emocjach przyszedł czas na podsumowanie turnieju i uhonorowanie najlepszych drużyn dyplomami, pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Wojewódzki Komendant OHP Arkadiusz Sobków wraz z p.o. kierownik Zespołu programów edukacyjnych, kształcenia i wychowania ŚWK OHP Beatą Chrobak wręczyli wyróżnienia indywidualne dla najlepszego zawodnika (uczestnik z Rybnika, bramkarza (uczestnik z Rybnika) oraz króla strzelców (uczestnik z Pszczyny).

Swoje stoisko poświęcone zdrowej żywności przygotowali też młodzi kucharze z rybnickiego hufca. Dodatkowo wszyscy uczestnicy turnieju mogli wziąć udział w quizie o OHP i Unii Europejskiej zorganizowanym przez pośredników pracy z Punktów Pośrednictwa Pracy OHP w Rybniku, Radlinie oraz specjalistę ds. rozwoju zawodowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Wodzisławiu Śląskim.

II miejsce – uczestnicy Hufca Pracy w Pszczynie.
III miejsce – podopieczni Hufca Pracy w Pyskowicach.

 

Arteterapia w drodze po sukces

Uczestnicy z jednostek opiekuńczo-wychowawczych Lubelskiej WK OHP biorący udział w projekcie „Kierunek? Sukces!” odwiedzają – w ramach modułu zwanego arteterapią – różne instytucje kultury na terenie województwa, w tym muzea, teatry, kina czy atrakcyjne zabytki Lubelszczyzny.

Arteterapia obejmuje wyjazdowe warsztaty edukacyjno-kulturalne w celu zwiększenia dostępu młodzieży do kultury wyższej, a także przekazania uczestnikom pozytywnych wzorców spędzania czasu wolnego.

Dla każdej projektowej grupy organizowane są średnio dwa wyjścia do instytucji kultury, muzeów, teatrów, kin na terenie województwa lubelskiego. Wyjścia często odbywają się w trakcie wycieczek. W założeniach projektowych w zajęciach bierze udział młodzież OHP, która ze względu na brak dostatecznych funduszy, nie korzysta z tego typu atrakcji.

Grupa z Chełma

11 maja uczestnicy Hufca Pracy w Chełmie wzięli udział w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku. Niezwykle przejmująca opowieść przewodnika przeniosła zwiedzających w czasy II wojny światowej i dramatycznych zdarzeń rozgrywających się na terenie ówczesnego obozu koncentracyjnego i jenieckiego. Historia tysięcy ludzi więzionych, torturowanych i mordowanych w obozie, a także widok komór gazowych, pieców krematoryjnych, ludzkich prochów i stołu sekcyjnego na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki. Późniejsza część dnia to pobyt w Ogrodzie Botanicznym UMCS i Muzeum Wsi Lubelskiej. W ogrodzie był czas na sesję zdjęciową, zwiedzenie Dworku Kościuszków z XVIII w. i poznawanie najróżniejszych gatunków roślinności.

Popołudnie to ponowny skok w przeszłość, tym razem do dawnych wsi i miasteczek województwa lubelskiego. Muzeum Wsi Lubelskiej gromadzi zabytki architektury drewnianej i murowanej oraz zbiory etnograficzne z dawnego rejonu województwa. W skansenie młodzież miała okazję poznać warunki życia, rodzaje i sposoby wykonywanych prac i zawodów wcześniejszych pokoleń.
Zwiedzono młyn, kuźnię, olejarnię, chałupy i zagrody, spichlerze, kościół, kapliczki oraz sektor miasteczkowy. Atrakcją były również zwierzęta żyjące na terenie skansenu.

Grupy z Lublina

Dla uczestniczek z lubelskiego Środowiskowego Hufca Pracy organizowane są wyjścia do teatrów, m.in. do Teatru im. Juliusza Osterwy i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ramach arteterapii, 22 maja dziewczęta z grupy I zwiedzały lubelską Starówkę. Na terenie Zamku Lubelskiego młodzież zwiedziła Kaplicę Trójcy Świętej – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Rok 2018 jest rokiem 600-lecia fresków Kaplicy Trójcy Świętej. Stamtąd młodzież przeszła do Baszty. W wieży zamkowej znajduje się stała wystawa poświęcona więźniom Zamku Lubelskiego. Następnie grupa udała się ulicą Grodzką w stronę Trybunału, skąd rozpoczęła z przewodnikiem trasę podziemną pod Starówką Lublina.

Grupa z Tomaszowa Lubelskiego

23 maja do Lublina przyjechała młodzież z Hufca Pracy w Tomaszowie Lubelskim. Najpierw uczestnicy zwiedzili wzgórze zamkowe, na którym znajduje się najstarszy i najciekawszy zabytek. Najstarszym jest Donżon zbudowany w XIII wieku (Baszta), a najcenniejszym jest Kaplica Trójcy Świętej.
Uczestnicy zwiedzili też wystawę malarstwa, na której znajduje się obraz Unii Lubelskiej namalowany przez Jana Matejkę. Następnym punktem wycieczki była wizyta w kinie.

Projekt „Kierunek? Sukces!” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczą się zawodu

Uczestnicy ogólnopolskiego projektu unijnego „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” z Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP w Opatowie (Świętokrzyska WK) odbywają już staże w zawodach, w których wcześniej zdobywali kwalifikacje i umiejętności podczas zajęć teoretycznych.

Podczas spotkań, które odbywały się w dniach 23-25 maja w miejscu odbywania stażu, opiekun i koordynator lokalny grupy mieli możliwość rozmowy na temat warunków pracy stażystów oraz przyjrzenia się ich pracy. Spotkania z uczestnikami w miejscu pracy są okazją do bezpośredniej rozmowy, sprawdzenia warunków oraz prowadzonej dokumentacji. Często są również okazją do rozmów na tematy związane z zatrudnianiem pracowników, ich obowiązkami, kwalifikacjami i możliwościami zatrudnienia w danym zakładzie na różnych stanowiskach.

Przyszłe kosmetyczki (kurs ze stylizacją paznokci i wizażem) podczas staży w salonach kosmetycznych podglądają pracę swoich opiekunów, a także same wykonują niektóre zabiegi. Z czasem – po nabraniu wprawy i pewności siebie – będą mogły samodzielnie obsługiwać klientki. Z kolei słuchacze kursu „Przedstawiciel handlowy” odbywający staż już ponad miesiąc bardzo sobie chwalą pracodawców, którzy chętnie ich wspierają w obowiązkach. Jeden z stażystów pozyskuje klientów dla firmy i ma umożliwiony transport samochodem osobowym.

W Opatowie trwa również kurs „Operatora koparko-ładowarki”. Jego uczestnicy zapoznają się z budową koparko-ładowarki, poznają charakterystykę pracy operatora oraz jego obowiązki jak, kontrola stanu technicznego użytkowanego sprzętu, prowadzenie raportów, przestrzeganie zasad bhp, regulaminów i organizacji pracy.

Audiencja u Metropolity Poznańskiego

28 maja Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przyjął na audiencji Wojewódzkiego Komendanta Wielkopolskiej WK OHP Adama Pękarskiego.

Poruszono tematy związane z misją Ochotniczych Hufców Pracy na rzecz młodzieży oraz kwestie dotyczące inauguracji roku szkoleniowego OHP, która odbędzie się w dniu 26 września br. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki wykazał się dużą znajomością tematyki związanej z wieloma aspektami działalności OHP. Podkreślił także w trakcie spotkania znaczenie idei, jaka przyświeca OHP, wskazał również na rolę tolerancji i wzajemnej życzliwości w czasach współczesnych.

Na zakończenie Wojewódzki Komendant OHP przekazał Arcybiskupowi kosz z kwiatami, który powstał w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Chraplewie, życząc aktywnej posługi i wielu Łask Bożych.

Kurs prawa jazdy

Uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach (Podlaska WK) brali udział w zajęciach teoretycznych na kursie prawa jazdy kat. B.

Młodzi ludzie poznali już znaki drogowe i dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z niedoświadczeniem innych uczestników w ruchu drogowym. Aktualnie rozpoczęli zajęcia praktyczne z instruktorem. Pierwsze godziny jazdy wzbudzają dużo emocji związanych z przełamaniem obaw i przyzwyczajeniem się do poruszania się samochodem po mieście.

Wrocławska Spartakiada

Na obiektach Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się Wojewódzka Spartakiada Sportów Obronnych Młodzieży OHP.

Było to wspólne przedsięwzięcie Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Akademii Wojsk Lądowych oraz Zarządu Rejonowego LOK we Wrocławiu. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje 13 jednostek organizacyjnych dolnośląskich OHP i gościnnie zawodnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach. Nad prawidłową organizacją i właściwym przebiegiem spartakiady czuwali przedstawiciele Wydziału Wychowawczego wraz z podchorążymi AWL, Adam Soborski z wrocławskiego ZR LOK i funkcjonariusze KW Policji we Wrocławiu.

Młodzież zaliczała następujące konkurencje: bieg patrolowy na dystansie 3 km, rzut granatem, punkt logistyczny, punkt medyczny, punkt zwiadowczy oraz strzelanie. Aspirant Wojciech Paszkowski prowadził przygotowane policyjne stoisko konkursowe. Uczestnicy rozwiązywali także krzyżówkę dotyczącą stosowania używek, terroryzmu i bezpieczeństwa na wakacjach. Najlepiej z zadaniem konkursowym poradzili sobie uczestnicy Hufca Pracy w Świdnicy.

Zwyciężyła druga drużyna Hufca Pracy w Wołowie przed przedstawicielami HP w Trzebnicy i zawodnikami HP w Górze. Nagrody zwycięzcom wręczali przedstawiciele AWL: por. Marek Błachut – szef Wydziału Logistyki AWL i mjr Włodzimierz Wiącek – koordynator przedsięwzięcia. Wojewódzki Komendant Bernadetta Brożyna oraz kierownik Zespołu kształcenia i wychowania Mariola Skorupka podsumowały i zakończyły zawody.

Wojewódzka Spartakiada Sportów Obronnych Młodzieży OHP to przedsięwzięcie mające na celu ugruntowanie współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie edukacji obywatelskiej, patriotycznej i proobronnej młodzieży oraz rozwijania jej sprawności fizycznej.