Wojewódzkie święto sztuki

Podlaska WK OHP w Białymstoku oraz Hufiec Pracy w Zambrowie byli organizatorami Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP.

Na scenie zambrowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 69 uczestników OHP w trzech dyscyplinach scenicznych: tańcu, śpiewie i teatrze. Ich występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych. Przegląd otworzyła komendant miejscowego hufca Grażyna Dembek, zaś Ewa Kosińska z Podlaskie Komendy odczytała list Wojewódzkiego Komendanta OHP Adama Krzysztofa Romatowskiego skierowany do uczestników przedsięwzięcia.

W kategorii „Teatr” pierwsze miejsce przyznano grupie z Hufca Pracy w Zambrowie w składzie: Emil Podleś, Agnieszka Waligórska, Natalia Popławska, Klaudia Ogórkowska, Weronika Śliwowska, Dawid Kaczerski, Michał Zieliński (pantomima „Mask skit”). Na drugiej pozycji uplasowała się grupa z Hufca Pracy w Łomży – Milena Kordal, Patryk Przestrzelski, Sylwia Pianka oraz Albert Bednarski (spektakl „Zła godzina”). Trzecie miejsce należało do Patrycji Pisiak z Hufca Pracy w Kolnie za recytację wiersza „Gawęda do ziemi ojczystej”.

Wśród wokalistów najlepsza była Ewa Dorożyńska z Hufca Pracy w Suwałkach (piosenka „Biały Krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar), drugie miejsce zajęła Marlena Sabina Kruk z Hufca Pracy w Łomży(„Zapomnieć chcę” z repertuaru Sylwii Lipki), a trzecie – Wioletta Kozłowska z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie („Byle jak” z repertuaru Margaret).

   

W kategorii „Taniec” pierwsze miejsce zajął zespół z Hufca Pracy w Augustowie w składzie: Anita Olszewska, Marlena Frejlich, Klaudia Ćwiklińska, Sandra Łozowska, Magdalena Pawłowska oraz Ewelina Turowska (Walc Wiedeński do muzyki z filmu „Noce i dnie”). Drugie miejsce przypadło w udziale grupie z Hufca Pracy w Kolnie w składzie Patrycja Pisiak, Natalia Kamińska, Oliwia Jakubczyk, Natalia Ruchała, Patryk Zduńczyk, Magdalena Bagińska (taniec do piosenki pochodzącej z kinowej wersji filmu pt. „Pszczółka Maja”). Trzecie miejsce przyznano młodzieży z Hufca Pracy w Grajewie – Annie Drożęckiej, Patrycji Pacewicz, Julii Szukis, Patrykowi Wilczewskiemu, Rafałowi Zalewskiemu oraz Wojciechowi Mazurkowi, którzy zatańczyli taniec „Chocolate choco choco”.

Pierwsze miejsce w kategorii plastycznej zdobyła Monika Ratyńska z zambrowskiego Hufca Pracy za „Irysy” wykonane metodą batiku. Na drugim miejscu uplasowała się Weronika Góralczyk z Hufca Pracy w Kolnie (puzderko z motywem ludowym), a trzecie miejsce należało do Anny Pruszko z łomżyńskiego hufca („Kurpiowska Kraina”).

W związku z przypadającą w 2018 r. 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w kategorii „Prace plastyczne patriotyczne” pierwsze miejsce przyznano podopiecznej OSiW w Wasilkowie za rękodzieło artystyczne „Czerwone korale”, drugie – Klaudii Mikuckiej również z Wasilkowa za grafikę użytkową „Kim jesteś Polsko?”, trzecie – Oliwii Wasilewskiej z HP w Augustowie za rysunek „Ku wolności”.

Gala finałowa zgromadziła zaproszonych gości, wśród których byli: radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Adam Komorowski, Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży mjr Marek Dziemiańczuk, dyrektor Biura Poselskiego Lecha Kołakowskiego w Zambrowie Sebastian Orłowski, przedstawiciele zambrowskich firm, instytucji i szkół: kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zambrowie Wojciech Wiśniewski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marta Konopka, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 Małgorzata Leszczyńska, właściciel firmy „Larix” Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Wiesław Kazimierczak oraz Leszek Choiński P.H.U CHOIŃSKI.

Drużyny orlikowe walczyły o Puchar

Hufiec Pracy w Brodnicy gościł 17 maja uczestników Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Orlikowych o Puchar Komendanta Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Toruniu.

Sześć drużyn reprezentujących jednostki opiekuńczo-wychowawcze OHP z terenu całego województwa rozgrywało mecze na boisku ,,Orlik’’ przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Nad właściwym przebiegiem turnieju, zgodne z regulaminem PZPN, czuwali sędziowie.

W pierwszym etapie młodzież rywalizowała w dwóch grupach, a następnie najlepsi grali o miejsca na podium. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna z Bydgoszczy, za nią była reprezentacja Torunia, trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Włocławka, czwarte – Inowrocławia, piąte – Brodnicy, szóste – Grudziądza. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Marcel Zimmerman z Torunia, najlepszym strzelcem – Mikołaj Jerzakowski, a najlepszym bramkarzem – Marcin Michałowski, obaj z Bydgoszczy.

Nagrody wręczyli zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Michał Krzemkowski oraz komendant brodnickiego hufca Magdalena Golubska.

   

 

Piłka w grze

16 maja Hufiec Pracy w Kołobrzegu gościł najlepszych zawodników z jednostek Zachodniopomorskiej WK podczas Wojewódzkiego Turnieju Mini Piłki Nożnej.

Zawody odbyły się w miejscowym ośrodku sportowym. Spośród 13 startujących zespołów najlepszym okazała się drużyna z Hufca Pracy w Białogardzie (na zdjęciu powyżej). Drugie miejsce zajęli gospodarze (Hufiec Pracy w Kołobrzegu), a trzecie – reprezentacja Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Rowu/Trzcińska-Zdroju.

Zwieńczeniem imprezy było wręczenie pucharów i dyplomów. Szczególne podziękowania przekazał dyrektor Biura Zachodniopomorskiej WK Dariusz Pisarski oraz komendant kołobrzeskiego hufca Angelika Ohl.

Celem turnieju było promowanie zdrowego stylu życia, integracji między jednostkami, rozwój talentów oraz umiejętności działania w grupie, a także zdolność akceptowania porażek.

Międzynarodowe spotkanie

„Poznajmy się, mamy tyle wspólnego” to tytuł projektu (program Erasmus+), w ramach którego w Zamościu zorganizowano międzynarodową wymianę dla młodzieży w wieku 15-19 lat, a także kadry z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie oraz z Ukrainy.

Działania projektowe miały na celu budowę dialogu międzykulturowego, naukę tolerancji i otwartości, podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności w tym znajomości języków obcych, wzrost kompetencji miękkich, jak wypowiadanie się i przekazywanie wiedzy.

Spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy rozpoczęło się od gier i zabaw integracyjnych, mających na celu poznanie się. Był to czas zdobywania zaufania, przełamywania bariery językowej, budowania pozytywnego klimatu w grupie, a także przedstawienia szczegółowego programu wymiany i ustalenia zasad obowiązujących podczas pobytu.

W kolejnych dniach młodzież poznawała Zamość, jego historię, zabytki i zwyczaje, które kiedyś tu panowały. Ciekawą atrakcją był wystrzał z armaty, podziemny spacer przez fortyfikację zamojskiej twierdzy, a także trasa w Podziemiach Oficyn Ratusza.

   

Uczestnicy wzięli również udział w grze miejskiej, podczas której fotografowali i zdobywali informacje od mieszkańców Zamościa na temat kościołów czy pomników, a także znajdowali ciekawe płyty chodnikowe mające swoją historię. Efekty poszukiwań młodzi ludzie zaprezentowali po powrocie do Ośrodka.

Pełen wrażeń był także wyjazd na Roztocze. Młodzież odwiedziła m.in. Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie oraz obejrzała znajdującą się tam wystawę zbiorów etnograficznych, wieńców dożynkowych i ptaszarnię. Podziwiano też panoramę roztaczającą się z kamiennej wieży widokowej.

W programie wymiany znalazły się warsztaty i ćwiczenia, gra w bilard, tenis stołowy, mecz piłki nożnej, wyjścia na basen, tworzenie mini przewodnika po Zamościu i Roztoczu, pokaz mody prezentujący ukraińskie stroje ludowe, wykonywanie folkowych deseczek, wspólne śpiewanie oraz odtańczenie poloneza.

Kreacja wizerunku

Warsztaty z zakresu kreowania wizerunku w Kurzętniku (Warmińsko-Mazurska WK) dobiegły końca. Spotkania były kolejnym etapem ogólnopolskiego unijnego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

Zajęcia zostały zorganizowane oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób profesjonalnie kreować swój wizerunek w miejscu pracy, poznali najważniejsze zasady oraz rodzaje dress codu, dobór stylu i fasonów, rozmiarów i dodatków w zależności od sytuacji. Młodzież poznała również zasady stylizacji dopasowanej do różnych typów sylwetek, a jednocześnie nauczyła się podkreślać atuty i ukrywać niedoskonałości swojej sylwetki. Oprócz tego uczestnicy spotkań mieli możliwość poznania psychologii kolorów, dzięki której można dyskretnie wpłynąć na odbiór naszej osoby oraz zapoznali się ze sposobami autoprezentacji i zasadami mowy ciała. Warsztaty miały na celu zwrócenie uwagi na wagę wizerunku w dzisiejszym świecie i ułatwienie uczestnikom doboru stroju do rozmów z pracodawcą i tym samym zwiększenia szansy na zatrudnienie.

Stylistki podczas zajęć z naszą młodzieżą pełniły funkcję doradcy oraz kreatora. Podpowiadały uczestnikom, w jaki sposób mają się ubrać, malować czy uczesać, aby wyglądać atrakcyjnie i modnie. Na koniec największą niespodzianką była stylizacja. To ona w znacznej mierze odpowiada za tzw. pierwsze wrażenie i kształtuje nasz wizerunek w kontaktach z pracodawcą. Każdy strój został dobrany do sylwetki uczestników tak, aby maskował mankamenty i podkreślał atuty, uwzględniając tkaninę i fason. Spotkanie z pewnością przyczyniło się do zwiększenia poczucia pewności siebie u młodzieży.

Młodzi ludzie bardzo zadowoleni z efektów metamorfozy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym etapie projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”, którym będą indywidualnie dobrane kursy zawodowe.

Kurs prawa jazdy

W Młodzieżowym Centrum Kariery w Brzegu Dolnym (Dolnośląska WK) trwa kurs prawa jazdy kat. B, będący kolejną formą wsparcia dla uczestników ogólnopolskiego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

W pierwszym etapie młodzi ludzie brali udział w zajęciach teoretycznych, podczas których zapoznali się z przepisami ruchu drogowego, znakami drogowymi, obowiązkami i prawami osób prowadzących pojazdy, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy musieli zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną, która pozwoli im na bezpieczne i świadome uczestnictwo w ruchu drogowym. Następnie, pod kierunkiem instruktora, rozpoczęli jazdy indywidualne, które już niedługo doprowadzą kursantów do teoretycznych i praktycznych egzaminów.

Szkolą na Podkarpaciu

Kolejne kursy zawodowe realizują podkarpaccy uczestnicy ogólnopolskiego projektu OHP „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

Młodzież z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnobrzegu szkoli się z zakresu księgowości małych i średnich firm, a także w zawodach pracownika administracyjno-biurowego z obsługą sekretariatu i komputera; kelnera, barmana, baristy z obsługą kasy fiskalnej i terminala płatniczego; kosmetyczki-wizażystki z elementami stylizacji paznokci; fryzjera-wizażysty.

Kurs księgowości obejmuje podstawy prawne i zasady prowadzenia rachunkowości w małych i średnich przedsiębiorstwach, podstawowe zasady otwierania, prowadzenia i zamykania ksiąg rachunkowych oraz sporządzania, obiegu, kontroli i przechowywania dowodów księgowych. Przygotowując się do zawodu pracownika administracji kursantka poznaje m.in. organizację i zasady funkcjonowania biura, prowadzenia sekretariatu, elementy prawa pracy i komputerowe programy biurowe.

Trzy przyszłe kosmetyczki-wizażystki nabędą umiejętności pielęgnacji twarzy, masażu, doboru makijażu do typów urody, poznają charakterystykę rodzajów skóry oraz stylizację paznokci, zaś fryzjerka-wizażystka uczy się zasad kreowania wizerunku, analizy kolorystycznej, podstaw technologii i materiałoznawstwa oraz podstawowych technik fryzjerskich.

Podstawowe zasady bhp i HACCP, organizacja i techniki obsługi przy serwowaniu posiłków, organizacja baru i pracy barmana, obsługa sprzętu barowego, podstawowe techniki mixowania, sporządzania menu kawowego i obsługa kasy fiskalnej to tematy na kursie kelnera, barmana i baristy.

Po zakończeniu kursów zawodowych i zdobyciu odpowiednich kwalifikacji młodzi ludzie zostaną skierowani na staże zawodowe u lokalnych pracodawców.

 

Trójstronna wymiana

Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi gości kolegów z Litwy i Słowacji realizując wspólnie projekt „Europa – przyjazny dom dla różnorodności” (program Erasmus+).

Uczestnicy wymiany spotkali się dziećmi i młodzieżą z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi oraz dorosłymi uczestnikami miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom”. Wspólnie przeprowadzili tam zabawy ruchowe i zajęcia w pracowniach.

   

Podążając śladami mniejszości niemieckiej młodzi ludzie odwiedzili dom pn. „Haus der Heimat”, gdzie swoją siedzibę ma Gołdapskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej. Młodzież zapaliła też znicze na cmentarzu z okresu I wojny światowej, na którym pochowano kilkuset żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w latach 1914-1920.

Uczestnicy mają już za sobą wieczór narodowy, podczas którego każda z grup zaprezentowała walory swojego kraju w wybrany przez siebie sposób (przygotowanie tradycyjnych potraw, prezentacja tradycyjnego tańca lub pieśni, itp.). Młodzież świetnie się bawiła i poprzez zabawę poznawała zwyczaje, obyczaje i kulturę innych państw.

Czas wolny poświęcono na ćwiczenia na siłowni zewnętrznej w strefie uzdrowiskowej przy tężniach solankowych, jak również wizyty w parku linowym i na kręgielni.

   

Gorlice górą!

W Hali im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej rozegrano 17 maja II Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Chłopców z Małopolskiej WK OHP.

Głównym celem przedsięwzięcia było upowszechnienie sportu wśród młodzieży, popularyzacja aktywnego i zdrowego stylu życia oraz wyłonienie najlepszej drużyny siatkarzy na szczeblu wojewódzkim. W zawodach wzięło udział 18 czteroosobowych reprezentacji.

   

Zmagania sportowe toczyły się jednocześnie na trzech boiskach, pod okiem kierownika Referatu Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Miejskiego Piotra Zająca, który jednocześnie był koordynatorem przedsięwzięcia. Z kolei nad bezpieczeństwem młodzieży czuwał ratownik medyczny. Rozgrywki śledzili opiekunowie drużyn i zgromadzeni kibice, a rywalizacja młodych siatkarzy dostarczyła wielu emocji.

Po zaciętej walce najlepszą drużyną turnieju okazała się reprezentacja Hufca Pracy w Gorlicach w składzie: Korneliusz Śliwa, Patryk Paczuła, Mateusz Jachowicz, Artur Apriasz. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy/Jabłonce – Damian Szymek, Konrad Paczuski, Piotr Hreśka, Bartosz Swienty. Trzecie miejsce przypadło w udziale drużynie ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu, w składzie: Oskar Kucia, Patryk Ziobrowski, Tomasz Groń.

Puchary, medale, nagrody i dyplomy ufundowane przez Małopolską WK OHP, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego oraz firmę transportową Kazimierza Czosnyki z Olesna wręczyli: wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Ryczek oraz Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek.

Organizatorem turnieju, który odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, byli Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz Hufiec Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej.

   

Po pracę i karierę

Targi Pracy i Edukacji zorganizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Radomiu (Mazowiecka WK) połączone z Dniami Otwartymi Ośrodka Szkolenia i Wychowania odbyły się 16 maja.

Otwarcia Targów dokonał dyrektor CEiPM Henryk Słomka (na zdjęciu poniżej po lewej stronie, drugi od prawej), a wśród gości znaleźli się: Wojewódzki Komendant Wiesław Leszko (na zdjęciu poniżej po prawej stronie, drugi od prawej), jego zastępca Jacek Figiel (trzeci od prawej), dyrektor PUP Józef Bakuła, dyrektor ZDZ Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Renata Mucha, wicedyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa Rafał Kądziela, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych „Hubal” Beata Jasek, prezes Radomskiego Okręgu Piłki Nożnej Sławomir Pietrzyk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Radomiu Mirosława Ruta oraz kierownictwo Zespołu Szkół Budowlanych.

   

Swoje oferty zaprezentowali pracodawcy z regionu radomskiego, jak również przedstawiciele oświaty oraz instytucje rynku pracy. Agencja pracy tymczasowej Jaga Temp Sp. z o.o. poszukiwała pracowników na stanowisko pakowacza/pakowaczki, agencja pracy tymczasowej Leasing Team oferowała pracę dla pracowników produkcyjnych, agencja pracy tymczasowej Work&Profit prezentowała oferty pracy na stanowiskach magazyniera, pracownika marketu, pracownika produkcji, kasjera i sprzedawcy. Ofertę w charakterze opiekuna osoby starszej na terenie Polski, Niemiec i Anglii zaprezentowała firma Promedica24. Wśród wystawców znalazły się również firmy z branży call center Eureope Calling oraz Telbridge, które poszukiwały pracowników na stanowisko konsultanta telefonicznego. Wśród wystawców zaproszeni byli również radomska filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy, miejscowy Powiatowy Urząd Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Białobrzegach oraz Punkt Pośrednictwa Pracy w Grójcu.

Doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Zwoleniu Anna Sekuła przeprowadziła wykład pt. „Analiza własnych preferencji jako element niezbędny w planowaniu kariery zawodowej”. Z kolei pośrednik pracy/asystent EURES z MBP w Radomiu Anna Malczewska poprowadziła wykład na temat poszukiwania pracy za granicą, którego głównym założeniem było pokazanie idei bezpiecznych wyjazdów za granicę w celu podjęcia pracy.

Na Targach była również możliwość zapoznania się z ofertą jednostek OHP, a także spotkania z doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy/asystentem EURES oraz specjalistą ds. rozwoju zawodowego. Podczas spotkania z doradcą zawodowym osoby zainteresowane miały możliwość określenia swoich predyspozycji zawodowych, umiejętności i zainteresowana. Część osób spośród przybyłych przyniosły ze sobą swoje CV oraz listy motywacyjne w celu skonsultowania treści posiadanych dokumentów aplikacyjnych. Specjalista ds. rozwoju zawodowego zaprezentował ofertę szkoleniową Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Białobrzegach.

W ramach Dni otwartych odwiedzający mogli również zapoznać się z ofertą usług radomskiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania. Młodzież uczestnicząca w warsztatach przygotowujących do zawodu kucharza wraz z instruktorem praktycznej nauki zawodu zaprezentowała swoje umiejętności kulinarne serwując różnego rodzaju przekąski, sałatki i słodkości, które rozchodziły się w mgnieniu oka ze względu na swoje nadzwyczajne walory smakowe. Natomiast młodzież uczęszczająca na warsztaty z fryzjerstwa pod okiem instruktorek zaprezentowała ciekawe fryzury oraz fantazyjne upięcia włosów. Uczniowie kończący szkołę gimnazjalną mieli możliwość zwiedzenie pomieszczeń OSiW, a w szczególności internatu.

Różnorodność ofert pracy zaprezentowanych przez zaproszonych przedsiębiorców oraz usług proponowanych przez CEiPM oraz OSiW sprzyjały dużemu zainteresowaniu zorganizowaną imprezą. Licznie przybyli z zadowoleniem opuszczali mury instytucji z obietnicą odwiedzenia jednostki OHP w niedalekiej przyszłości.