OHP z Wojskiem Polskim

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP (CEiPM w Łomży) i łomżyńska Wojskowa Komenda Uzupełnień współpracują w zakresie działań promocyjno-informacyjnych, mających na celu kultywowanie postaw patriotyczno-historycznych wśród młodzieży, pozyskanie kandydatów do szkolnictwa wojskowego, zawodowej służby wojskowej, służby przygotowawczej i naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym 13 łomżyńskiego Batalionu Obrony Terytorialnej.

28 października w uroczystości przysięgi żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 13 bpl WOT wzięli udział: wiceministerowie – Obrony Narodowej Michał Dworczyk, Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński; posłowie – Lech Antonii Kołakowski, Bernadeta Krynicka i Kazimierz Gwiazdowski; samorządowcy; duchowieństwo; rodziny żołnierzy składających przysięgę wojskową i mieszkańcy Grajewa. Obecny był również Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Piotr Modzelewski.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, wyróżniono mundurowych za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych w czasie szkolenia podstawowego. Uroczystość zakończono defiladą pododdziałów biorących udział w przysiędze wojskowej.

 

 

 

 

 


Na zdjęciu pierwszym od góry: pierwszy z prawej poseł Lech Antoni Kołakowski. Od lewej: Dowódca 13 Batalionu OT ppłk Krzysztof Rabek i Z-ca Wojewódzkiego Komendanta OHP Piotr Modzelewski.

„Eko-zgrani” gośćmi Roskoszy

Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy było w dniach 22-27 października gospodarzem trójstronnej międzynarodowej wymiany młodzieży „Eko-zgranie” zrealizowanej w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W projekcie uczestniczyła 37-osobowa grupa młodzieży wraz z liderami z Polski, Niemiec i Białorusi pasjonująca się ekologią i ochroną środowiska.

Promowanie działań na rzecz ochrony środowiska to, obok budowania dialogu międzykulturowego, integracji młodzieży, realizacji wspólnych zainteresowań i przybliżenia idei recyklingu, wiodący cel projektu.

   

Podczas pobytu w Roskoszy uczestnicy projektu wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, stworzyli słowniczek podstawowych pojęć w języku polskim, niemieckim i białoruskim, zwiedzili wioskę ginących zawodów usytuowaną na terenie ECKiW OHP, uczestniczyli w warsztatach muzycznych oraz zorganizowali happening promujący ochronę środowiska.
Wiele czasu, zaangażowania i zdolności muzycznych wymagały warsztaty muzyczne, podczas których młodzież układała tekst i komponowała instrumental gitarowy do utworu muzycznego promującego ochronę środowiska.

Kreatywność i pomysłowość uczestników projektu można było obserwować w czasie warsztatów recyklingowych. W ich trakcie wykonywano ze zużytych, niepotrzebnych przedmiotów instrumenty muzyczne. Nie tylko wyglądały jak prawdziwe, ale również można było na nich grać. Z największym aplauzem spotkała się perkusja i bębny z rur tekturowych, cymbałki z resztek płytek podłogowych, fletnia pana ze zużytych słomek do napojów, marakasy z butelek po jogurtach pitnych, lutnia z deski drewnianej, kastaniety z nakrętek od butelek, wiszący ksylofon z tub po folii PCV, kij deszczowy z tekturowej tuby wypełnionej kaszą, tamburyn z plastikowych pojemników i afrykańskie grzechoty.

Wieczorami każdy kraj z osobna organizował wieczorek międzykulturowy, prezentując kulturę, historię i warunki geograficzne swojego kraju, stroje, zabawy narodowe oraz kulinarne specjały.
Młodzież odwiedziła również Warszawę, poznała jej historię i zwiedziła najważniejsze zabytki: Stare Miasto, Syrenkę Warszawską, Łazienki Królewskie, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

   

    

Zwieńczeniem wymiany było nagranie w mobilnym studiu dźwiękowym, które przyjechało do Roskoszy, utworu promującego ochronę środowiska oraz nagrania zdjęć do wideoklipu.
Na uroczystej kolacji pożegnalnej dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył młodzieży certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Międzynarodowa wymiana w Roskoszy był to czas obcowania z przyrodą, uwrażliwienia młodzieży na konieczność ochrony środowiska oraz rozwijania twórczości artystycznej i pasji muzycznej młodzieży. Młodzież nauczyła się większej tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia.

 

 

Żonkile zakwitną wiosną

Słowa z Listu do Rzymian apostoła Pawła „Nadzieja zawieść nie może…” to hasło tegorocznej ogólnopolskiej kampanii „Pola nadziei”, do której dołączyła młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zielonej Górze (Lubuska WK) sadząc przed budynkiem internatu cebulki żonkili.

Pod opieką wychowawców i instruktorów praktycznej nauki zawodu uczestnicy najpierw wyznaczyli teren, później przekopali go, a następnie zasadzili cebulki kwiatów i umieścili tablicę informującą o akcji „Pola Nadziei”. Młodzież zapoznano także z ideą tej ogólnopolskiej akcji oraz sposobem sadzenia cebulek i ich pielęgnowaniem. Kampania ta ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

Akcja w zielonogórskim Ośrodku została zaplanowana i zrealizowana przy pomocy i wsparciu Wojewódzkiego Komendanta Piotra Barczaka, który przekazał młodzieży cebulki żonkili do posadzenia.

 

Staże na Sycylii

16 uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach (Świętokrzyska WK) przebywało przez dwa październikowe tygodnie na stażu zawodowym w Barcellona Pozzo di Gotto na Sycylii. Wyjechali pod opieką zarządzającej projektem Agnieszki Kuś i nauczycielki języka angielskiego Renaty Gil-Gonciarz w ramach projektu „Zdobywamy umiejętności zawodowe w krajach europejskich” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizacją pośredniczącą, która zorganizowała praktyki we Włoszech była firma AROCCA. Praktyki odbywały się w zawodach kucharza, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz mechanika pojazdów samochodowych.

Wyjazd młodzieży został poprzedzony zajęciami z języka włoskiego, języka angielskiego, a także przygotowaniem kulturowym. W czasie stażu kucharze pracowali w miejscowych restauracjach, w których uczyli się obróbki owoców morza, ryb, owoców i warzyw. Poznawali przepisy i przygotowywali różne dania, w tym pizzę oraz desery kuchni włoskiej np. cassatę – ciasto biszkoptowe z serem ricotta zdobione kandyzowanymi owocami lub dodatkami z barwionego marcepanu.

Monterzy zabudowy i robót wykończeniowych pracowali w dwóch firmach budowlanych wykonując prace wykończeniowe w remontowanych budynkach. Dwóch stażystów zdobywało dodatkowe umiejętności w zakresie sztukaterii. Mechanicy odbywali praktyki w warsztatach samochodowych, które zajmują się diagnozowaniem i usuwaniem usterek w zespołach i układach pojazdów samochodowych. W czasie stażu pracowali m.in. przy demontażu pompy paliwa, wymianie rozrządu, demontażu skrzyni biegów i wymianie sprzęgła. Wszyscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili stażystów.

W czasie wolnym od praktyk AROCCA zorganizowała liczne i atrakcyjne wycieczki, m.in. do Taorminy, Palermo czy Cefalu, jak również na najwyższy aktywny wulkan w Europie – Etnę.

W czasie dwutygodniowego pobytu starachowiccy stażyści zdobyli wiele nowych umiejętności zawodowych potwierdzonych certyfikatami, które zwiększają szansę na zatrudnienie na krajowym i europejskim rynku pracy. Poznali także podstawy języka włoskiego oraz wzbogacili język angielski.

 

   

EURES Go Further

27 października podczas spotkania koordynacyjnego kadry EURES województwa małopolskiego, zorganizowanego przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej odbyła się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie promocja projektu „EURES Go Further – krok dalej niż inni”.

Projekt powstał z inicjatywy doradców EURES z pięciu wojewódzkich komend OHP. Asystent EURES w Małopolskiej WK Monika Sokół przedstawiła cel przedsięwzięcia realizowanego wśród mieszkańców mniejszych miast i wsi. Opowiedziała też o formach wsparcia dla osób z ograniczonymi możliwościami w znalezieniu zatrudnienia, jak również przedstawiła kadrę EURES oraz przebieg projektu podczas spotkań realizowanych przez Małopolską WK oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu.

Śladami Marszałka

„Józef Piłsudski i Zamość” to nazwa programu wychowawczego dla młodzieży realizowanego od września do grudnia przez Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu (Lubelska WK). Celem jest przypomnienie uczestnikom postaci Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwowotwórczej oraz kontaktów z Zamościem, a tym samym wpisanie się w obchody Roku Józefa Piłsudskiego. Roku, w którym 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin tego działacza niepodległościowego i polityka.

Uczestnicy zamojskiego Ośrodka wzięli udział w zajęciach poświęconych działalności Marszałka Piłsudskiego, wykładzie pn. „Zamość lat 20. XX wieku
– edukacja, kultura, obyczaje” oraz spacerze po Zamościu jego śladami Marszałka.

Zorganizowano także dla młodzieży rajd po Roztoczu, podczas którego odwiedziła miejsca związane z postacią Józefa Piłsudskiego oraz te, które są historycznie ważne. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych uczestnicy rajdu zapalili znicze na cmentarzach oraz przed pomnikami ludzi walczących o wolność Polski.

 

Piłeczka w grze

XI Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Młodzieży i Kadry OHP w Tenisie Stołowym odbyły się 26 października w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu.

Ich organizatorem byli Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie, Starosta Wałecki, Burmistrz Wałcza oraz wałecki Hufiec Pracy. Ceremonii otwarcia dokonali zastępca burmistrza miasta Wałcza Joanna Rychlik-Łukaszewicz (na zdjęciu obok), dyrektor MOSiR w Wałczu Paweł Łakomy (z lewej) i komendant Hufca Pracy Ireneusz Gaworek (z prawej). W mistrzostwach wzięło udział 15 jednostek z województwa zachodniopomorskiego. W sumie na zawodach wystartowało 30 zawodników i 15 zawodniczek oraz kadra OHP. Łącznie rozegrano 108 meczy.

Turniej przeprowadzono w dwóch etapach. W fazie grupowej zawodnicy w czteroosobowych zespołach rozgrywali pojedynki systemem każdy z każdym. Do etapu pucharowego przechodziło dwóch pierwszych zawodników z każdej grupy. Faza pucharowa przyniosła następujące rezultaty. Wśród dziewcząt I miejsce zdobyła Andżelika Sikorska z Polic, II – Natalia Zarzycka z Trzebiatowa, III – Natalia Marciniak z Łobza. Turniej chłopców wygrał Karol Pająk z Trzebiatowa, za nim uplasował się Daniel Osiński ze Szczecinka, a trzecie miejsce zajął Jakub Grochowicki z Wałcza.

Zawody kadry OHP w kategorii kobiet wygrała Dorota Kukiełka z Barlinka, drugie miejsce przypadło Joannie Poźniak ze Szczecinka, a trzecie – Natalii Mochort z Wałcza. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Hufiec Pracy z Wałcza przed hufcem ze Szczecinka, a na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy z hufca z Trzebiatowa. Całe zawody sędziowali uczestnicy hufca z Wałcza pod kierunkiem starszego wychowawcy Bohdana Kamińskiego. Zwycięską drużynę z Wałcza, jak co roku, przygotował komendant hufca Ireneusz Gaworek.

Mistrzostwa zakończył uroczyście Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz. Młodzież była bardzo dobrze przygotowana do turnieju, co jest zasługą wychowawców z każdej jednostki. Cały turniej został uwieczniony na fotografiach wykonanych przez uczestników koła fotograficznego „Chwila” pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Angel. Emocje sportowe uświetniła wystawa fotograficzna, która corocznie jest przygotowana w tym samym dniu. Laureaci VII Konkursu Fotograficznego CHWILI pn. „Rodzina w obiektywie” odebrali cenne nagrody z rąk organizatora konkursu Małgorzaty Angel i Starosty Wałeckiego dr. Bogdana Wankiewicza. Młodzież wraz z kadrą pedagogiczną już zapowiedziała udział w następnych mistrzostwach w przyszłym roku.

Celem zawodów była popularyzacja tenisa stołowego jako sposobu na czynne spędzanie czasu wolnego, integracja młodzieży i kadry OHP, zdobywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Całemu turniejowi przyświecało wdrażanie prawidłowych postaw zdrowej rywalizacji oraz kształtowanie zdrowego stylu życia.

 

O Księdzu Jerzym

24 października w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) odbyło się spotkanie upamiętniające 33. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przed projekcją filmu „Zwycięzcy nie umierają – opowieść o Księdzu Jerzym” kierownik Ośrodka Małgorzata Frączek przedstawiła misję życia bł. ks. Jerzego. Autorzy filmu zaprezentowali sylwetkę i działalność bł. Księdza, duchowego przywódcy „Solidarności” oraz krajowego duszpasterza ludzi pracy, a także służby zdrowia. Dzięki spotkaniu uczestnicy poznali więcej faktów z historii życia, kapłaństwa i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jednej z wielu ofiar totalitarnego systemu.

Od stażu w Hiszpanii…

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy podsumowano projekt „Od stażu do angażu”.

W trakcie spotkania młodzież opowiedziała o swoich wrażeniach, doświadczeniach i kompetencjach zdobytych podczas staży zawodowych realizowanych w miejscowości Ubeda w Hiszpanii, jak również zaprezentowała album wspomnień zawierający informacje oraz zdjęcia ze staży.

Udział w dwutygodniowych stażach zawodowych odbywających się w prywatnych przedsiębiorstwach to możliwość poznania zagranicznych standardów pracy oraz nowoczesnego wyposażenia stanowisk pracy. Młodzi ludzie otrzymali duże wsparcie w nauce zawodu, którego uczą się w Polsce, poznali język branżowy, organizację pracy w zakładach hiszpańskich, a także kulturę, tradycję i zwyczaje Hiszpanii. Każdy z uczestników miał okazję pracować na stanowisku zgodnym z profilem kształcenia zawodowego nabywanym w Polsce.

Jedna z grup, która odbyła staż zawodowy w Hiszpanii.
Dyrektor Centrum Karol Sudewicz i uczestniczka projektu.

 

Podczas uroczystości młodzież biorąca udział w projekcie otrzymała z rąk dyrektora ECKiW Karola Sudewicza dokumenty potwierdzające kompetencje nabyte w trakcie pobytu za granicą, czyli Europass-Mobilność potwierdzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz zaświadczenia potwierdzające udział w stażu zawodowym w języku polskim i angielskim wydane przez instytucje partnerskie. Powyższe dokumenty, jak również zdobyte doświadczenie zawodowe będą szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i niewątpliwie przyczynią się do pomyślnego zdania zewnętrznego egzaminu zawodowego, a w niedalekiej przyszłości będą dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy.

Projekt „Od stażu do angażu” był w całości realizowany dzięki środkom finansowym pochodzącym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Zza furty klasztoru

W kolejnym etapie programu edukacyjnego pn. „Siła tradycji – czyli smakołyki zza klasztornej furty” grupa uczestników z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie przygotowywała specjały u ojców Franciszkanów w Krakowie.

Dzięki życzliwości siostry Ewy Olejarz, która na co dzień jest szefową kuchni w tym zgromadzeniu, młodzież mogła pod jej okiem przygotować obiad. Zajęcia poprzedziła prelekcja siostry Ewy na temat zasad żywienia, jakimi się kieruje przygotowując pełnowartościowe posiłki dla około 70 zakonników. Pokazała także pomieszczenia klasztorne, w których odbywają się różnego rodzaju spotkania, uroczystości okolicznościowe oraz sale, które na co dzień nie są dostępne do zwiedzania.

Później grupa przystąpiła do gotowania – przygotowując żurek z kiełbasą i jajkiem, kotlet drobiowy z ziemniakami i trzema surówkami oraz kompot. Z własnej inicjatywy uczestnicy przygotowali na deser szarlotkę. Przed przystąpieniem do posiłku wszyscy odmówili modlitwę Anioł Pański. Następnie młodzież podała posiłek zakonnikom i wraz z nimi spożyła obiad. Ojciec Gwardian Piotr Bielenin serdecznie podziękował młodzieży i wychowawczyniom za pracę i zaprosił na następne spotkanie.