Praca w obiektywie

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny z zakresu poradnictwa zawodowego pn. „Świat pracy w obiektywie” przeprowadzony przez Młodzieżowe Centra Kariery OHP na terenie województwa lubelskiego.

Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w tym uczestników OHP) objętych wsparciem udzielanym przez Młodzieżowe Centra Kariery OHP. Przedsięwzięcie polegało na wykonaniu przez młodzież zdjęć ilustrujących świat pracy, a następnie, po przeprowadzeniu etapu lokalnego, opracowaniu przez wyłonioną osobę fotoreportażu składającego się z minimum sześciu zdjęć w formacie 13×18 cm na temat „Historia pewnego zawodu”. Liczyła się zgodność z tematyką konkursu, autentyczność wykonania pracy (autorskie zdjęcia), podkreślenie aspektów merytorycznych (znajomość prezentowanego zawodu), zachowanie standardów sztuki fotograficznej, staranność przygotowania fotoreportażu. Celem konkursu było ukazanie różnych środowisk pracy w formie artystycznej.

Po ocenie prac nadesłanych na etap wojewódzki komisja w Zespole rynku pracy Lubelskiej WK zdecydowała o przyznaniu trzech równorzędnych nagród głównych o wartości do 500 złotych. Laureatkami zostały: Aleksandra Czuba z MCK w Radzyniu Podlaskim za pracę „Historia pewnego zawodu – mechanik pojazdów samochodowych”, Katarzyna Jędrek z MCK w Janowie Lubelskim za pracę „Instruktor nauki jazdy” oraz Weronika Iracka z MCK w Parczewie za fotorelację „Zawód rolnik”.

17 lipca w MCK OHP w Radzyniu Podlaskim nagrodę i dyplom odebrała Aleksandra Czuba, która jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim. W ramach konkursu w sposób kreatywny i pomysłowy wykonała fotoreportaż składający się z sześciu zdjęć, na których przedstawiła zawód mechanika samochodowego, a także umieściła jego wypowiedzi.

Zdobyli nowy zawód

W Centrum Kształcenia i Wychowania w Oleśnicy szkolono w dniach od 3 do 15 lipca w zawodzie cukiernika w ramach ginących zawodów byłych wychowanków OHP. Wśród uczestników 96-godzinnego kursu znaleźli się absolwenci z CKiW w Tarnowie, a także Małopolskiej, Podkarpackiej i Śląskiej WK.

Młodzież pracowała pod okiem instruktorki Beaty Bąk przygotowując tradycyjne wypieki oraz zapoznając się z tajnikami pieczenia różnych rodzajów ciast, w tym drożdżowych, kruchych, półkruchych, biszkoptowych. Pieczenie ciast tradycyjnych jest o tyle trudniejsze, że używamy wyłącznie naturalnych składników. Każda receptura pochodzi z Podlasia, gdzie odbywają się szkolenia w wiosce ginących zawodów w Roskoszy, przede wszystkim ciasta drożdżowe, korowaje, babki marchewkowe, chałki – zdradza Beata Bąk.

  

Szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym umiejętności uczestników przez przedstawicieli Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Na egzamin przygotowano: ciasto cytrynowe, ciastka kruche, sernik, babeczki drożdżowe ślimaczki, rogaliki, ciasteczka owsiane, ciasto z wiśniami, piernik wylewany, łabędzie, ciasto snikers, tort tęczowy, ciastka kruche.

Wypieki zdobyły uznanie komisji, a ich autorzy – bardzo dobre oceny. Potwierdzeniem nabytych umiejętności były wręczone młodzieży zaświadczenia o ukończeniu kursu w zawodzie cukiernika.

Międzykulturowo w Roskoszy

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja projektu pn. „Międzykulturowe dzieje (się)” w ramach programu Erasmus+, w którym bierze udział po 12 młodych ludzi i dwóch liderów z Polski, Białorusi i Węgier.

Od 5 maja tego roku młodzież uczestnicząca w projekcie spotyka się w swoich organizacjach partnerskich przygotowując się do międzynarodowej wymiany młodzieży, która odbędzie się w terminie od 16 do 22 lipca. Jest to czas wykorzystany na przeanalizowanie celów, założeń projektu i spodziewanych efektów, a także ustalenia kwestii organizacyjnych, merytorycznych, zasad bezpieczeństwa i regulaminu pobytu w Centrum.

W ramach przygotowań młodzież wybrała przepis potrawy narodowej, która stanie się kulinarną wizytówką ich kraju oraz wyszukała i opracowała informacje o migrantach i uchodźcach w swoich społecznościach lokalnych poznając ich losy, oczekiwania i osobiste historie. Przygotowała również reportaż filmowy mówiący o doświadczeniach i obawach wynikających z decyzji o migracji.

Projekt „Międzykulturowe dzieje (się)” stanowi odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia w zrozumieniu różnorodności kulturowej oraz współistnienia i funkcjonowania w otoczeniu mniejszości narodowych, migrantów i uchodźców.

 

Zmiany kadrowe

W dniu 13 lipca Komendant Główny OHP odwołał ze stanowiska Wojewódzkiego Komendanta OHP Śląskiej WK w Katowicach pana Bogumiła Kanika. Pełnienie obowiązków Wojewódzkiego Komendanta OHP w Katowicach powierzył panu Łukaszowi Norkowi, dotychczasowemu zastępcy Wojewódzkiego Komendanta OHP.

Polsko-Litewska wymiana

Od 2 do 9 lipca Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP koordynowała projekt „Wolontariat – morze możliwości” odbywający się w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Głównymi tematami projektu, w którym wzięło udział 20 uczestników – wychowanków włocławskiego i inowrocławskiego hufca oraz młodzież ze szkoły litewskiej Kretingos technologijos ir verslo mokykla w Kretyndze – był wolontariat oraz ekologia.

Podczas tygodniowego pobytu w Toruniu młodzież poznawała możliwości, jakie daje praca w charakterze wolontariusza, dowiedziała się również komu wolontariusz może pomagać oraz w jaki sposób i dlaczego warto zaangażować się w takie działania. Uczestnicy spotkali się m.in. z przedstawicielem Polskiej Akcji Humanitarnej, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Flandria”, a także odwiedzili Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Inowrocławiu. Spędzili też czas z dziećmi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz z podopiecznymi „Oratorium” Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi. Podczas wieczoru litewskiego młodzież spotkała się z Klubem Seniora „Podgórski Walczyk”, któremu opowiedziała o Litwie oraz zaprezentowała tradycje i kulturę tego kraju.

Drugim z tematów była ekologia oraz ochrona środowiska. Podczas warsztatów w Szkole Leśnej na Barbarce poznawano zasady recyklingu, natomiast w Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku – sposoby i rodzaje pomocy przyrodzie oraz działania przyczyniające się do jej ochrony.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży
z dotacji Ministra Edukacji Narodowej

 

Wszystko EKO

Grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie/Trzcińsku-Zdroju (Zachodniopomorska WK) przebywała w dniach od 3 do 8 lipca we Frankfurcie nad Odrą biorąc udział w projekcie pt. „Wszystko EKO – Alles BIO” współfinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Działania były skierowane do młodych ludzi z Polski i Niemiec i miały na celu promowanie zdrowej kuchni. W trakcie pobytu młodzież brała udział w zajęciach praktycznych, które odbywały się w kuchni niemieckiego partnera – Internationaler Bund. Młodzi ludzie przygotowywali z ekologicznych produktów wegetariańskie i wegańskie posiłki.

Wizyta we Frankfurcie to nie tylko praca, ale również atrakcyjne formy wypoczynku. Jedną z nich był wyjazd do Berlina, gdzie obejrzano m.in. wystawę ogrodniczą prezentującą ogrody z całego świata. Z kolei we Frankfurcie czekał na uczestników rejs statkiem po Odrze oraz ścianka wspinaczkowa.

Podczas podsumowania projektu szef kuchni wręczył młodym ludziom certyfikaty. Pobyt w Niemczech był okazją do poznania rówieśników z kraju sąsiada, jak również nabycia nowych umiejętności gastronomicznych i językowych.

Z wizytą w Hiszpanii

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku bierze udział w innowacyjnym partnerskim projekcie „Aktywni zaangażowani – mobilności ponadnarodowe osób pracujących z młodzieżą”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Koordynatorem projektu jest białostocka instytucja współpracująca z OHP – OPEN EDUCATION GROUP Sp. z o.o., a jednym z partnerów merytorycznych właśnie Podlaska Komenda. Projekt jest realizowany od stycznia tego roku i ma na celu m.in. podniesienie kompetencji zawodowych kadry wychowawczej pracującej na terenie województwa podlaskiego, w tym przedstawicieli jednostek wychowawczych Podlaskiej WK OHP z Suwałk, Białegostoku, Wasilkowa i Kolna oraz nauczycieli z ZS nr 16 w Białymstoku, zajmującej się młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.

Dzięki udziałowi w projekcie wyznaczona kadra OHP miała okazję m.in. wziąć udział w kursie języka angielskiego i szkoleniu z zakresu zarządzania zmianą, jak również niecodziennej wizycie studyjnej w Hiszpanii. Podczas wyjazdu do Vigo, pod koniec czerwca, uczestnicy mobilności m.in. odwiedzili lokalne instytucje zajmujące się problemami społecznymi, edukacją i wychowaniem, wymienili doświadczenia oraz poznali cechy charakterystyczne regionu.

Udział w projekcie z pewnością przyczynił się do podniesienia kompetencji kadry oraz pozwolił na zdobycie nowych kontaktów i cennych doświadczeń, które będą wykorzystywane w dalszej pracy zawodowej.

 

 

Wakacje z kawiarnią

Również podczas wakacji grupa młodzieży z Hufca Pracy w Lubsku (Lubuska WK) pod opieką komendantki Agnieszki Lisowskiej prowadzi kawiarnię w Trebnitz, która powstała w ramach projektu „Polsko-niemiecka inkluzyjna firma uczniowska”. Młodzi ludzie ze wschodniej Brandenburgii i województwa lubuskiego zdobywają tutaj swoje pierwsze doświadczenia na rynku pracy oraz przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Łęgach Odrzańskich.

W projekt angażują się także rodzice uczestników, którzy pieką ciasta na sprzedaż w kawiarence. Z kolei młodzież stale poszerza ofertę kawiarni o sezonowe dania zimne i gorące, uczy się języka niemieckiego oraz przeprowadza drobne prace porządkowe.

Ponadto w lipcu podopieczni lubuskiego hufca wspólnie z kolegami z Niemiec oraz Kostrzyna nad Odrą wybrali się na wycieczkę do Centrum Rekreacji Młodzieży w Blossin (Niemcy) oraz do Rewala (Polska). Koszty wyprawy zostały częściowo pokryte z funduszy uzyskanych ze sprzedaży kawy i ciasta w kawiarni. Podczas sześciodniowego spotkania młodzież w czasie wolnym od zajęć przygotowywała trasę wycieczki, zbierała informacje na temat miejsc, które będzie zwiedzać. W programie znalazły się m.in. zajęcia sportowe, jak również budowanie tratwy i spływ kajakowy. Uczestnicy projektu zwiedzali nadmorskie miejscowości, jak Trzęsacz, Niechorze, Rewal, Pustkowo poznając ciekawe i historyczne miejsca. Był też czas na plażowanie oraz oglądanie pięknych zachodów słońca.

Projekt „Polsko-niemiecka inkluzyjna firma uczniowska” jest realizowany w ramach programu Erasmus+, a celem działań jest wprowadzenie długofalowych zmian, innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia.

„Młodzież dla przyszłości”

Uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie wzięli udział w IV edycji projektu „Młodzież dla przyszłości”. Tym razem niemieckim partnerem projektu była Akademia Klausenhof, instytucja zajmująca się organizacją procesu szkolenia zawodowego.

Uczestnicy OHP wraz z kadrą zostali zakwaterowani na terenie Akademii, z bliska więc mogli się przyjrzeć specyficznemu rodzajowi szkolenia realizowanemu w Klausenhof. Grupa miała okazję pracować na wybranych przez siebie zajęciach warsztatowych – ze stolarstwa, metalurgii oraz ogrodnictwa.

Popołudniami realizowano program rekreacyjno-edukacyjny. Zwiedzono stare, niemieckie miasto Munster, katedrę w Kolonii, park zoologiczny, wystawę fotograficzną, fabrykę czekolady oraz fabrykę podzespołów samochodowych w Borgers.

Młodzież z Polski i Niemiec gościła także w Kolonii, na uroczystym obiedzie w Departamencie ds. Młodzieży przy rządzie landu Północnej Nadrenii-Westfalii. Kolejna część projektu będzie realizowana w październiku w Polsce. Wtedy to młodzież z Niemiec odwiedzi swoich rówieśników w Lublinie.

  

Śladami historii Namysłowa

Dwadzieścioro uczniów ze szkół miasta Alytus na Litwie oraz tyle samo uczestników ze Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie (Opolska WK) oraz innych placówek wzięło udział w wymianie w ramach programu Erasmus+. Młodzież z Polski i Litwy spotykała się z ekspertami, odbywała wycieczki edukacyjne, uczestniczyła w warsztatach tematycznych zarówno na terenie hufca, jak i w plenerze.

Przez dwa tygodnie, od 23 czerwca do 6 lipca, w Namysłowie, mieście leżącym na dawnym szlaku handlowym, szukano nie tylko śladów innych kultur i bytności innych narodów, ale też poszukiwano śladów namysłowskiej historii poza terenem miasta. W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach odkryto m.in. drewniane budowle z namysłowskiej ziemi, we Wrocławiu – mieście europejskiej kultury odszukano ciekawostki z namysłowskiej historii i poznawano różne style w architekturze. Podczas wejścia na Biskupią Kopę w Górach Opawskich młodzież nauczyła się poruszać w terenie za pomocą map i oznakowań szlaków, a podczas zajęć na ścieżce przyrodniczej w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i innych zwiedzanych miejscach poznała sposoby tworzenia szlaków turystycznych i przyczyny, dla których stają się one atrakcyjne.

Wymiana była też okazją do zdobywania kluczowych kompetencji. Każdy z uczestników dokonał wyboru określonej grupy zadaniowej zgodnie z własnymi zainteresowaniami i talentami tak, aby mieć szansę na odkrywanie i doskonalenie własnych umiejętności, zdolności, a jednocześnie być dla rówieśników „nauczycielem-przewodnikiem” w dziedzinie, w której czuje się ekspertem lub którą się pasjonuje.

  

Polsko-litewskie zespoły zadaniowe tworzyły się zgodnie z tematyką i określonymi w projekcie celami: grupa historyczna zbierała informacje, stare ilustracje, mapy, widokówki, obrazy i inną dokumentację historyczną; grupa fotograficzna zajmowała się fotografowaniem i sporządzaniem wystawy fotograficznej „Szlak turystyczny po zabytkach ziemi namysłowskiej”; grupa artystyczno-malarska zajęła się uwiecznieniem w artystycznych formach (rysunek, akwarela) zabytków ziemi namysłowskiej i miasta Alytus; a grupa dziennikarska (medialna) opracowywała materiały do folderu turystycznego na temat ciekawostek i odnalezionych przez młodzież na tym terenie „skarbów”.

Efekty wspólnej pracy Polaków i Litwinów zostały zaprezentowane lokalnej społeczności podczas festynu historycznego na Namysłowskiej Wyspie nad Widawą. Teraz czeka na montaż filmik reklamujący zabytki Namysłowa oraz wydanie publikacji wielojęzycznej z zebranego przez młodzież materiału historycznego oraz dokumentacji fotograficznej wykonanej podczas wymiany. Powyższe zadania projektu zostaną zakończone do końca sierpnia tego roku.

Należy dodać, że Polacy i Litwini przed rozpoczęciem wymiany, jeszcze we własnych krajach, przygotowywali się do tematu tworząc prezentacje multimedialne na temat historii Polski i Litwy, tradycji i kultury oraz scenariusze wieczorków narodowych, przedstawionych później przez grupy podczas pobytu w Namysłowie.