W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy dobiegła końca międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Międzykulturowe dzieje (się)” programu Erasmus+.
To przedsięwzięcie to rozpoczęty na początku maja 2017 r. projekt wielostronnej wymiany młodzieży z Polski, Węgier i Białorusi, w którym uczestniczyły w sumie 42 osoby, a celem była promocja różnorodności, dialogu międzykulturowego, wspólnych wartości, wolności, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz integracja i zwiększenie poczucia solidarności z mniejszościami narodowymi, migrantami i uchodźcami poprzez wspólne działanie i rozbudzanie poczucia empatii.
Program wymiany był wyjątkowo atrakcyjny. Pełen wrażeń był wyjazd do Warszawy, który rozpoczęły warsztaty na temat uchodźców i uchodźczyń w Polsce w Fundacji Ocalenie działającej na rzecz wspierania migrantów, dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Po grze miejskiej uczestnicy projektu spotkali się z restauratorami prowadzącymi restauracje narodowe, aby dowiedzieć się kto korzysta najchętniej z oferty restauracji, jak wygląda promowanie różnorodności kulturowej poprzez kuchnię i czy spotkania przy jedzeniu są skuteczną metodą integracji wielokulturowej. Szczególnie w pamięci młodzieży zapadła wizyta i ciepłe przyjęcie w restauracji libańskiej „Le Cedre” oraz meksykańskiej „El Popo”, gdzie szef kuchni, meksykanin Angelo Aceves Vivanco, obszernie opowiadał o kuchni meksykańskiej oraz na oczach młodzieży przygotował specjalnie dla nich wyśmienite guacamole. Zwieńczeniem wyprawy do stolicy były międzykulturowe warsztaty kulinarne, które nauczyły uczestników przygotowywania potraw stanowiących połączenie popularnych i doskonale kojarzonych kuchni świata, które nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć młodych kucharzy do otwarcia na inne kultury, tradycje kulinarne i odwaga do mieszania smaków świata.
Podczas pobytu w Roskoszy odbywały sie liczne gry i zabawy integracyjne, prezentacje o mniejszościach narodowych, migrantach i uchodźcach ukazujące prawdziwe historie mówiące o doświadczeniach, tęsknotach i obawach wynikających z decyzji o migracji. Przeprowadzono także debatę na temat praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji i rasizmowi.
Ciekawy okazał się wyjazd do Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej, gdzie młodzież poznała warunki, w jakich mieszkają uchodźcy, a następnie zorganizowała zajęcia integracyjne na świeżym powietrzu dla mieszkańców ośrodka zakończone słodkim poczęstunkiem. Malowanie twarzy, rozgrywki sportowe, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia plastyczne, konkurs piosenki czy rysowanie kredą z największym entuzjazmem przyjęli najmłodsi mieszkańcy ośrodka, natomiast dorośli byli wdzięczni za wspólnie spędzony czas i okazane zrozumienie.
Niecodzienny charakter przybrały przygotowane przez młodzież warsztaty międzykulturowe, podczas których dokonano konfrontacji kultur obalając stereotypy i mity kulturowe oraz przeprowadzono pełną niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji grę symulacyjną „Z wizytą u Albatrosów” ukazującą jak łatwo jest źle zinterpretować inne, dziwne dla nas zachowania i zwyczaje oraz jak różne i skomplikowane mogą być inne kultury.
Młodzież zorganizowała również happening promujący dialog międzykulturowy i integrację z migrantami i uchodźcami oraz nagrała wideoklipy zawierające przepisy i proces przygotowania potraw będących kulinarnymi wizytówkami krajów. Nie zabrakło bigosu i kotletów schabowych, białoruskiego chłodnika z dranikami, czyli plackami ziemniaczanymi, ziemniaków w papryce po węgiersku gotowanych w kociołku nad ogniskiem, kaukaskich mant, czyli pierogów w kształcie sakiewki, i rosyjskich pielmieni.
Podsumowaniem międzynarodowej wymiany młodzieży był piknik integracyjny pod hasłem „Spotkanie kultur” z udziałem lokalnej społeczności i mediów, a także poznanych mniejszości narodowych, migrantów i uchodźców. Młodzież opowiedziała o działaniach, osiągnięciach i wrażeniach dotyczących projektu i wymiany oraz przedstawiła galerię zdjęć. Zaprezentowano też kultury i specjały kuchni zarówno uczestników projektu, jak też migrantów, a najmłodszych zaproszono do wspólnej zabawy, rozgrywek sportowych i innych atrakcji przygotowanych przez uczestników projektu.
Na uroczystej kolacji podsumowującej wymianę dyrektor Centrum Karol Sudewicz wręczył uczestnikom projektu certyfikaty poświadczające udział w projekcie oraz nabyte kompetencje.
Podczas fazy ewaluacyjnej młodzież zmontuje nakręcony podczas wymiany film oraz opracuje publikację zawierającą osobiste historie migrantów i uchodźców, a także scenariusz mini lekcji na ich temat.
