Przygotowania do Pielgrzymki

Wojewódzki duszpasterz OHP ks. Wiesław Bednarz spotkał się w siedzibie Podkarpackiej WK OHP w Rzeszowie z przedstawicielami siedmiu hufców oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, aby omówić program czerwcowej pielgrzymki na Jasna Górę

W spotkaniu uczestniczył również Wojewódzki Komendant Jerzy Cypryś wraz ze swoim zastępcą Renatą Trybus, którzy podziękowali młodzieży za zaangażowanie i godne reprezentowanie Podkarpackiej WK. Uczestnicy wraz z wychowawcami będą pielgrzymować do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze w dniach 9-10 czerwca.

Katecheza poprzedzająca to wydarzenie dotyczyła 1050. rocznicy Chrztu Polski. W drugiej części spotkania rozważano zaś znaczenie objawień fatimskich. Szczególną uwagę zwrócił swoim świadectwem zaproszony na spotkanie pan Tadeusz, który opowiedział o swojej walce z alkoholem. Szczególną uwagę zwrócił na łatwość z jaką można wpaść w nałóg. Ostrzegł także przed trudnościami z jego porzuceniem.

Na zakończenie spotkania młodzież złożyła spisane na kartkach dary serc, które zostaną złożone podczas pielgrzymki do Częstochowy. Po błogosławieństwie kończącym spotkanie, młodzież wraz z opiekunami, duszpasterzem i Komendantem stanęli do pamiątkowej fotografii (zdjęcie u góry, z prawej ks. Wiesław Bednarz, za nim Komendant Jerzy Cypryś, z lewej zastępca Komendanta Renata Trybus).

   

Laurki na Dzień Mamy

25 maja grupa dzieci uczęszczająca do Świetlicy Środowiskowej przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) przygotowywała laurki dla swoich Mam z okazji ich święta.

Na początku uczestnicy zastanawiali się jakie laurki będą najbardziej podobały się ich mamom. Po wspólnie podjętej decyzji postanowiły wykonać po dwa upominki – tulipana oraz kartkę w kształcie dłoni. Do zrobienia tulipana dzieci potrzebowały żółtej i zielonej kartki papieru, zielonej słomki do napojów i czerwonej wstążki. Do wykonania następnej laurki użyto kolorowych kartek papieru oraz gotowego wierszyka z życzeniami znalezionego przez dzieci w Internecie.

Na zakończenie każde dziecko opowiadało, co najbardziej lubi robić ze swoją mamą.

 

 

Czas podsumowań

W Mazowieckiej WK OHP zakończyły się spotkania podsumowujące efekty dwuletniego projektu mobilności pn. „Kucharz i fryzjer na europejskim rynku pracy”, finansowanego z programu Erasmus+.

W jego ramach grupa 60 beneficjentów odbywała staże zawodowe w hiszpańskiej Maladze, Portsmouth w Wielkiej Brytanii, włoskim Rimini oraz w Sofii w Bułgarii. Najpierw 24 maja podsumowano projekt w Hufcu Pracy w Radomiu, dzień później – w Hufcu Pracy w Ciechanowie.

Wcześniej, podczas rozpowszechniania wśród młodzieży rezultatów projektu, uczestnicy przedstawiali prezentacje multimedialne zawierające informacje o przygotowaniach, przebiegu staży i programie kulturowym. Opowiadali również o nabytych umiejętnościach oraz dzielili się doświadczeniami i wrażeniami z pobytu za granicą. Podkreślali, że była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności lingwistycznych, podwyższania motywacji do dalszego kształcenia i samorozwoju, a kwalifikacje uzyskane w trakcie „uczenia się przez doświadczanie” pozwoliły stać się im bardziej aktywnymi na rynku pracy, w życiu społecznym oraz osobistym. Wyrazili też chęć uczestnictwa w kolejnych projektach mobilności.

W spotkaniu podsumowującym w Hufcu Pracy w Ciechanowie wzięli też udział miejscowi dyrektorzy placówek oświatowych – Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum dla Dorosłych, kadra pedagogiczna wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Gimnazjum dla dorosłych, a także pracownicy tamtejszego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży i podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy wraz z rodzicami.

Z kolei w trakcie spotkania w radomskim hufcu beneficjenci stażu zawodowego w Rimini (Włochy) otrzymali z rąk przedstawiciela Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP certyfikaty Europass Mobility.

Najlepsi mechanicy w Łódzkiem

Łódzka Wojewódzka Komenda OHP, Hufiec Pracy i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu przygotowali wspólnie XIV edycję wojewódzkiego konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych.

Konkurs, którego celem było sprawdzenie poziomu przygotowania uczestników OHP do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych, odbył się 24 maja pod patronatem Starosty Powiatowego w Łowiczu Krzysztofa Figata.

Zwycięzcy konkursu wraz Wojewódzkim Komendantem OHP w Łodzi Barbarą Stanisławą Günther i wicestarostą łowickim Grzegorzem Boguckim.

Do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe drużyny mechaników kończących naukę zawodu z pięciu hufców z województwa łódzkiego. W części teoretycznej konkursu uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych, natomiast zadanie praktyczne polegało na sprawdzeniu i przygotowaniu do jazdy kół samochodu osobowego Fiat Punto.

Komisja konkursowa, w składzie: Marcin Szczepanik – przewodniczący, Jan Cywiński i Mirosław Wojciechowski oceniała zorganizowanie stanowiska pracy, a także czynności związane z wykonaniem zadania z zachowaniem przepisów BHP.

Pierwsze miejsce zajął zespół wychowanków łowickiego hufca – na co dzień uczniowie ZSP nr 1 – Wojciech Rykowski i Tomasz Szymajda, drugie – Mariusz Kostrzewa i Marusz Jakubik z Hufca Pracy w Rawie Mazowieckiej, a trzecie – Mateusz Rosiak i Radosław Adamczyk z Hufca Pracy w Kutnie. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę indywidualną dla najlepszego mechanika, którą ufundował dyrektor Zespołu Szkół Dariusz Żywicki. Zdobył ją Wojciech Rykowski z Łowicza.

Dyplomy, nagrody i upominki wręczali młodzieży: Wojewódzki Komendant OHP w Łodzi Barbara Stanisława Günther, wicestarosta łowicki Grzegorz Andrzej Bogucki oraz dyrektor ZSP Dariusz Żywicki.

 

   

 

Zawody w trójboju obronnym

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie we współpracy z Zarządem Powiatowym Ligi Obrony Kraju w Myśliborzu był organizatorem 25 maja II Wojewódzkich Zawodów w Trójboju Obronnym młodzieży z Zachodniopomorskiej WK OHP.

Do współzawodnictwa przystąpiło trzynaście drużyn reprezentujących jednostki opiekuńczo-wychowawcze OHP z Dębna, Barlinka, Mielenka Drawskiego, Rowu/Trzcińska-Zdroju, Łobza, Kołobrzegu, Szczecina, Szczecina Dąbie, Szczecinka, Koszalina Polic, Białogardu i Trzebiatowa. Uczestnicy rywalizowali – drużynowo i indywidualnie wśród chłopców i dziewcząt – w trzech konkurencjach: strzelaniu z karabinka pneumatycznego do tarczy TS 3, strzelaniu do „zapadek” oraz rzucie granatem ćwiczebnym F1 do celu.

Głównym założeniem zawodów była popularyzacja sportu strzeleckiego wśród podopiecznych, jak również sprawdzenie umiejętności indywidualnych i zespołowych w tym zakresie.

  

Najlepszą drużyną zostali przedstawiciele Hufca Pracy w Dębnie, którzy otrzymali Puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP. Tuż za nimi uplasowali się podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku, a trzecie miejsce powędrowało do ekipy z Hufca Pracy w Szczecinku. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Kacper Rusak z Hufca Pracy w Dębnie, który wyprzedził swojego kolegę z drużyny Krzysztofa Bugajczyka (II) i Dominika Peślę z Hufca Pracy w Koszalinie (III). Z kolei wśród dziewcząt najlepsza okazała się uczestniczka Hufca Pracy w Szczecinku – Klaudia Woźniak, druga była Katarzyna Pachulska z Hufca Pracy w Trzebiatowie, a trzecia – Patrycja Grzelak z Mielenka Drawskiego. Zwycięzcom i laureatom poszczególnych konkurencji oprócz pamiątkowych dyplomów, pucharów i statuetek wręczono również drobne nagrody rzeczowe.

Po rywalizacji uczestników w szranki strzeleckie stanęli ich opiekunowie. Tutaj najlepsi byli: Wiktor Szyld z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku, Arkadiusz Grunwald z Hufca Pracy w Szczecinie Dąbie i Andrzej Olejarz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Rowie/ Trzcińsku-Zdroju.

  

Turniej piłki siatkowej

24 maja na terenie hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Proszowicach odbył się po raz piąty Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt OHP z Małopolski pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice.

Jego organizatorami byli Małopolska WK OHP w Krakowie oraz Hufiec Pracy w Proszowicach. Oprócz gospodarzy na zawody przyjechało siedemnaście czteroosobowych drużyn wraz z opiekunami. Ceremonii otwarcia w obecności młodzieży i wychowawców dokonali: p.o. komendant proszowickiego hufca Anna Nowicka, zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Iwona Latowska oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej w Proszowicach Mateusz Gajda.

Reprezentacje podzielone na trzy grupy przystąpiły do sportowych zmagań systemem każdy z każdym. Dziewczęta walczyły o każdy punkt z ogromną determinacją i bardzo dużym zaangażowaniem. Doskonała i zacięta gra dostarczyła wiele emocji wszystkim kibicom, a w szczególności opiekunom, którzy mocno trzymali kciuki za swoich podopiecznych. Kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się drużyna z 6-38 Hufca Pracy z Gorlic, w składzie: Natalia Warchoł, Ewa Król, Sylwia Piecuch i Jolanta Wójcik. Drugie miejsce zajęli gospodarze turnieju – uczestniczki Hufca Pracy w Proszowicach: Karolina Kłosoń, Natalia Zaporowska, Klaudia Wieczorek oraz Jowita Rogala. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy z Nowego Sącza: Sylwia Popardowska, Agnieszka Mamala, Agnieszka Stec i Justyna Hojda.

Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczyli Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy (na zdjęciu u góry pierwszy z lewej) oraz Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek (na zdjęciu u góry pierwszy z prawej).

  

Młodzieżowe Manewry

VII Młodzieżowe Manewry Wojskowo-Ratowniczo-Gaśnicze zorganizowano 24 maja na terenie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze (woj. dolnośląskie). W zmaganiach wzięło udział 88 uczestników z województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Zawody podzielono na trzy kategorie: szkoła gimnazjalna, szkoła średnia i uczestnicy OHP.

Zawodnicy mieli do pokonania m.in. udzielenie pomocy poszkodowanemu, rzut granatem, przeprawę, tor przeszkód, transportowanie rannego na polu walki, strzelanie, budowanie stanowiska strzeleckiego, a także kilka konkurencji strażackich. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał wykwalifikowany ratownik medyczny Krzysztof Rzęsa.

Wśród czterech szkół startujących w kategorii gimnazjalnej najlepszą okazało się Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze. Drugie miejsce zajęło miejscowe Gimnazjum Dwujęzyczne, a trzecie – Zespół Szkół im. św. Huberta w Czerninie. W kategorii szkół średnich zwyciężył I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, za nim był ZS im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze, a trzeci – ZS im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. W gronie uczestników OHP, reprezentujących jedenaście jednostek, pierwsze miejsce zajęła drużyna z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich. Drugie miejsce wywalczył Hufiec Pracy we Wschowie, a trzecie – Hufiec Pracy w Wołowie.

Przyznano również nagrody specjalne. Indywidualny puchar i nagrodę Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie podpułkownika Piotra Mielniczuka zdobył najlepszy strzelec Łukasz Relich, zaś puchar szefa Wojskowego Sztabu we Wrocławiu płk Waldemara Bartłomiejczyka otrzymała ekipa z ZS im. św. Huberta w Czerninie za transportowanie rannego na polu walki oraz pokonywanie toru przeszkód.

  

Wśród gości znaleźli się m.in.: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, wicestarosta Powiatu Górowskiego Paweł Niedźwiedź, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kubicki, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu UM Izabela Baranowska, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu Gabriela Szafarowska, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Waldemar Bartłomiejczak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk. Piotr Mielniczuk, mjr. Jarosław Żeglarski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie, mł. asp. Tomasz Kłak z Komendy Powiatowej Policji, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Krysiak, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego Ewa Gano, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza Magdalena Mielczarek, dyrektor Gimnazjum im. M. Kopernika Janusz Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jarosław Szypiłło wraz z pracownikami, instruktor tańca mażoretkowego UKS Artis Góra Kamila Rzepiela-Drgas, Patrol Saperski z 4 batalionu Inżynieryjnego w Głogowie, Grupa Rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”, Michał Demkowicz z załogą Ochotniczej Straży Pożarnej w Osetnie.

Celem przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowań przysposobieniem obronnym wśród młodzieży ze szkół gimnazjalnych, średnich i zawodowych, podnoszenie sprawności fizycznej oraz kreowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych. Manewry zorganizowane były przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu, Hufiec Pracy w Górze, Urząd Miasta i Gminy Góra, Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów”, Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze przy współudziale: Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSPR w Górze oraz Domu Kultury w Górze. Patronatem medialnym było Radio Elka.

Międzynarodowa Spartakiada

Tarnowskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP było gospodarzem kolejnej edycji Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej, której hasło przewodnie brzmiało „Europa bez barier 2017”. Młodych ludzi niepełnosprawnych ruchowo i o lekkim upośledzeniu umysłowym zaproszono do Tarnowa już po raz XIII.

W zajęciach sportowych, rekreacyjnych i artystycznych wypełniających program Spartakiady wzięło udział około 150 młodych ludzi z Polski, Słowacji, Węgier, Białorusi i Ukrainy. Towarzyszyło im liczne grono wolontariuszy i zaproszonych gości. Po uroczystym otwarciu przedsięwzięcia 22 maja w hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęto „Dzień Sportu” z licznymi konkurencjami, dostosowanymi do możliwości uczestników. W programie popołudniowym znalazł się m.in. plener malarski.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem warsztatów edukacyjnych i muzycznych, zwiedzania Tarnowa z przewodnikiem, a także spotkań integracyjnych oraz prezentacji artystycznych.

Spartakiadę podsumowano 24 maja w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zwycięzców, a stali się nimi wszyscy uczestnicy, uhonorowano nagrodami, dyplomami i pucharami zdobytymi w zmaganiach sportowych i artystycznych. Wśród gości spotkania byli m.in. Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie Ivan Škorupa, wicekonsul Ambasady Ukrainy w Polsce Maksym Muzyczko, etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, wiceprezes Jednostki Ratownictwa Chemicznego Grupa Azoty S.A. Jacek Łabno. Oprawę spotkania stanowiły liczne pokazy zespołów tanecznych i grup muzycznych.

Organizatorami Spartakiady byli: Komenda Główna OHP w Warszawie, Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa oraz tarnowskie szkoły: Zespół Szkół Niepublicznych, Zespół Szkół Sportowych nr 20, Szkoła Podstawowa nr 15, Państwowa Szkoła Muzyczna, jak również Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: Gazeta Krakowska, Telewizja IMAV.TV, Tygodnik Miasto i Ludzie.

Regionalny turniej

Siedem drużyn rywalizowało w zorganizowanym w Szamocinie Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wojewódzkiego Komendanta Wielkopolskiej WK OHP.

W rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje: hufców pracy w Czarnkowie i Pile, ośrodków szkolenia i wychowania OHP w Próchnowie i Szamocinie, Zespołu Szkół w Lipiej Górze, młodzieżowych ośrodków socjoterapii w Gołańczy i Chodzieży. Turniej był rozgrywany systemem „każdy z każdym”, a wszystkie mecze dostarczyły dużo emocji.

Ostatecznie puchar Wojewódzkiego Komendanta zdobyła ekipa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Próchnowie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół w Lipiej Górze, a trzecie – uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie. Pozostała klasyfikacja przedstawiała się następująco: IV miejsce – Hufiec Pracy w Pile, V miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Chodzieży, VI miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gołańczy, VII miejsce – Hufiec Pracy w Czarnkowie. Przyznano też nagrodę najlepszemu strzelcowi, którym został Dominik Wypchło z Zespołu Szkół w Lipiej Górze. Najlepszym zawodnikiem Turnieju wybrano Patryka Januchowskiego z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Próchnowie, a bramkarzem – Bartłomieja Sikorskiego z Hufca Pracy w Pile.

Dyplomy i puchary wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusz Kucner, dyrektor Biura Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Adam Pękarski, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie Grażyna Tirfeld oraz dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Dariusz Rybarczyk.

  

Uczcili dowódcę 70 Pułku Piechoty w Pleszewie

Komendant Główny OHP Marek Surmacz wziął udział 23 maja w uroczystości upamiętnienia pułkownika Mieczysława Mozdyniewicza, która odbyła się na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Płk. Mieczysław Mozdyniewicz był dowódcą 17 Dywizji Piechoty Armii Poznań podczas bitwy nad Bzurą, a w latach 1927-1935 dowodził 70 Pułkiem Piechoty stacjonującym w Pleszewie. Obecnie w budynku, w którym mieścił się sztab generalny, znajduje się siedziba CKiW OHP. Stąd też inicjatywę upamiętnienia tej wybitnej postaci podjęło Centrum, do którego przyłączyło się 14 organizacji i instytucji oraz przedstawiciele samorządów powiatu pleszewskiego.

Podczas tej uroczystości upamiętnimy bohaterskiego naszego rodaka, wybitnego dowódcę, patriotę, pułkownika Mieczysława Mozdyniewicza – podkreślił na wstępie Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie (na zdjęciu po lewej).

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele Najświętszego Zbawiciela, po której złożono kwiaty pod tablicą Honorowego Obywatela Pleszewa św. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerowali Aleją Wojska Polskiego na teren placu apelowego CKiW, gdzie na froncie budynku dawnych pleszewskich koszar odsłonięto tablicę poświęconą płk. Mieczysławowi Mozdyniewiczowi.

Jej umiejscowienie ma przypominać mieszkańcom o zasługach płk. Mieczysława Mozdyniewicza nie tylko dla ziemi pleszewskiej, ale również dla całego kraju. Tablica poświęcona dowódcy 70 Pułku Piechoty zawisła tuż obok drugiej, na której wymieniono stacjonujące w pleszewskich koszarach pułki. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał poseł Tomasz Ławniczak – przewodniczący komitetu organizacyjnego wspólnie z Komendantem Głównym OHP Markiem Surmaczem. Wcześniej poseł Ławniczak wygłosił laudację, w której przybliżył zgromadzonym gościom życiorys pułkownika oraz podkreślił jego szczególne zasługi.

Na zakończenie odczytano apel pamięci, a także uchwałę rady miejskiej o nadaniu imienia płk. Mieczysława Mozdyniewicza jednemu z placów na terenie miasta. Uroczystość zakończyła się salwą honorową i koncertem orkiestry wojskowej.

W uroczystości uczestniczyli między innymi: zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Agnieszka Michalak, Posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak oraz Wojciech Ziemniak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego pułkownik pilot Jacek Pszczoła, Dowódca 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk ppłk Jarosław Grzesznik, jak również przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji wojskowych, stowarzyszeń placówek oświatowych i zakładów pracy.

   

Uroczystościom towarzyszyła wystawa: broni, emblematów oddziałów zbrojnych z okresu Powstania Wielkopolskiego, a także wystawa prac młodzieży OHP oraz oferty programowej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

 


Na zdjęciu u góry: list Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza odczytała zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Agnieszka Michalak. Trzeci od lewej Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, czwarty od lewej Poseł na Sejm RP Wojciech Ziemniak. Czwarty od prawej Komendant Główny OHP Marek Surmacz, po jego lewej stronie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Renata Garsztka, obok Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski.


Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu www.pleszew.naszemiasto.pl