Festiwal w Wielkopolsce

27 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Słupcy odbył się Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej oraz Prezentacje Pieśni Religijnej Młodzieży OHP. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 72 młodych artystów z jednostek organizacyjnych Wielkopolskiej Komendy, którzy prezentowali swoje umiejętności w pięciu kategoriach: śpiew, recytacja, taniec, występy instrumentalne i występy grupowe. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono również młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Koncert galowy poprowadzili starszy wychowawca z Hufca Pracy w Krotoszynie Agnieszka Kwiatkiewicz oraz absolwent tego hufca Rafał Brzychcy, który wielokrotnie brał udział w przeglądach artystycznych na szczeblu hufcowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Młodzież oceniała komisja, w skład której weszli: Tomasz Górny z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy, Sławomir Zaprzałka z Zespołu Kształcenia i Wychowania WWK OHP w Poznaniu oraz duszpasterz wojewódzki OHP ksiądz Piotr Wąż.

W kategorii śpiewu pierwsze miejsce zajęła Joanna Zawadzka z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim (na zdjęciu po lewej), drugie – Mateusz Bogucki i Dawid Delmaczyński z poznańskiego hufca, a trzecie – Victoria Zarzycka również z Poznania. W kategorii recytacja zwyciężyła Julia Bijak z Hufca Pracy we Wrześni, na drugim miejscu znalazła się Dagmara Walendowska z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim, a na trzecim – Weronika Daszkiewicz z Hufca Pracy w Kościanie. W kategorii występ instrumentalny najlepszy okazał się Eryk Wojciechowski z Hufca Pracy we Wrześni, a w tańcu, bezkonkurencyjny był Jakub Barański z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. Występ grupowy zdominowała młodzież z Pleszewa – Paulina Majchrzak, Aleksandra Smolarek, Kamila Grala i Kinga Chrzanowska.

W festiwalu artystycznym była prezentowana także piosenka religijna. W tej kategorii komisja konkursowa najwyżej oceniła Joannę Rybicką z Hufca Pracy w Kole. Tuż za nią znalazło się trio gitarzystów z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie – Kamil Haremza, Krzysztof Katz i Robert Bratkiewicz. Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Kałmuckiemu z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Zorganizowano również wystawę plastyczną, na którą młodzież przygotowała prace w wybranej przez siebie technice – malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i rękodzieło artystyczne. Jury, w skład którego weszły: Kamila Furmankiewicz z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie oraz Ilona Wojcieszak i Daria Odważna z Zespołu Kształcenia i Wychowania WWK OHP w Poznaniu, oceniała 45 prac. Spośród nich wybrała 12 najciekawszych pozycji, które zostaną przekazane na Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży OHP. Autorami wyróżnionych prac są: Kamil Misztal, Dominik Molka i Roksana Nowak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie, Alicja Tymm i Karolina Kruszyńska z Hufca Pracy we Wrześni, Katarzyna Haremza i Jakub Machowski z Hufca Pracy w Krotoszynie, Arleta Kryszkiewicz z Hufca Pracy w Pile, Mateusz Różański z Hufca Pracy w Słupcy, Monika Koziara ze Środowiskowego Hufca Pracy w Koninie, Wiktoria Strosin z Hufca Pracy w Poznaniu oraz Oliwia Lewandowska z Hufca Pracy w Kole.

  

Wojewódzkie rozstrzygnięcia

Kolejne wojewódzkie konkursy „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii kucharza, murarza-tynkarza i wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy odbyły się tym razem w Kujawsko-Pomorskiej, Dolnośląskiej i Małopolskiej WK OHP.

Zebranych uczestników w Środowiskowym Hufcu Pracy w Toruniu przywitał zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Michał Krzemkowski. Po rozwiązaniu testu młodzi kucharze mieli do przygotowania zupę pomidorową z ryżem, kotlet de volaille z piersi kurczaka, surówkę z kapusty pekińskiej oraz koktajl bananowy. Z kolei murarze rywalizowali w Zespole Edukacyjnym BLOK, a uczestnicy konkursu BHP – po rozwiązaniu testu – wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy. Młodzież zwiedziła również toruńską Starówkę i Zamek Krzyżacki.

  

W kategorii murarz-tynkarz pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Środowiskowego Hufca Pracy z Torunia – Kamil Snopkowski i Michał Majewski. Wśród kucharzy najlepsza była reprezentacja włocławskiego Hufca Pracy – Damian Muzyczuk i Bartłomiej Wierzbicki, drugie miejsce należało do ekipy bydgoskiego Hufca Pracy – Klaudii Trykowskiej i Miłosza Szymanowskiego, a trzecie do uczestników z Hufca Pracy w Inowrocławiu Wiktorii Harędy i Łukasza Zaremby z Hufca Pracy w Bydgoszczy.

W kategorii BHP pierwsze miejsce zajął Krystian Wrzesiński z toruńskiego Środowiskowego Hufca Pracy, drugie – Wojciech Janowski z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu, a trzecie – Kinga Gorzycka z brodnickiego Hufca Pracy. Podsumowania i wręczenia nagród dokonała Wojewódzki Komendant OHP Małgorzata Taranowicz.

Z kolei w Dolnośląskiej WK do konkursu zorganizowanego w warsztatach Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu przystąpiło pięć dwuosobowych drużyn z hufców pracy w Legnicy, Bolesławcu, Przemkowie, Ziębicach, Strzelinie. Pierwszą część zmagań stanowił test wiedzy zawodowej, składający się z 20 pytań. W drugiej z kolei uczestnicy musieli w ciągu dwóch godzin zbudować określony w zadaniu i rysunkach fragment narożnika muru z cegły z kanałem dymowym.  

Efekty pracy młodzieży oceniał nauczyciel przedmiotów budowlanych Józef Kiełbowicz, a także pracodawca współpracujący z OHP Edmund Ostrowski – Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu. Przewodniczącym komisji konkursowej była Justyna Sobaś z Dolnośląskiej Komendy OHP.

Ostatecznie na szczeblu ogólnopolskim konkursu województwo dolnośląskie będą reprezentować uczestnicy z Hufca Pracy w Bolesławcu – Piotr Drozd i Jakub Krzyśko. Drugie miejsce zajęła drużyna Hufca Pracy w Przemkowie – Krzysztof Krawczyk i Norbert Kłosowski, a trzecie – Jakub Zimecki i Adrian Baczmański z Legnicy. Nagrody oraz dyplomy wręczali Wojewódzki Komendant OHP Bernadetta Brożyna oraz dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu Jacek Jurkiewicz. Obecni byli także: Starosta Powiatu Bolesławieckiego Karol Stasik i kierownik Cechu Rzemiosł Różnych Urszula Róg.

Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzili też murarze-tynkarze z Małopolskiej WK z hufców pracy w Skomielnej Białej, Myślenicach i Starym Sączu; Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu oraz Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce.

Po rozwiązaniu testu, który dotyczył wiadomości związanych z materiałoznawstwem, rysunkiem zawodowym, rachunkowością oraz przepisami BHP i prawa pracy młodzież przystąpiła do części praktycznej odbywającej się w Zakładzie Usług Ogólnobudowlanych TAP-MAL Andrzeja Maciuszka w Barcicach. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać – zgodnie z otrzymaną dokumentacją – fragment połączenia ścian z bloczków betonu komórkowego pod kątem prostym przy użyciu zaprawy klejowej do cienkich spoin. Ocenie podlegała m.in. dobór odpowiedniej odzieży ochronnej, prawidłowo przygotowany plan działania, umiejętność współdziałania w zespole, stosowanie przepisów BHP na stanowisku pracy, dokładność, precyzja i czas wykonania zadania. Zmagania uczestników poddane zostały ocenie przez komisję konkursową w składzie: przewodniczący – prezes Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Tadeusz Szewczyk, członkowie: właściciel firmy TAP-MAL Wojciech Maciuszek oraz właściciel firmy budowlanej JANEL w Barcicach mgr inż. Artur Janik.

Po zakończeniu prac każda z drużyn omówiła wykonane czynności przed komisją konkursową. Zwycięzcami zostali uczestnicy ze Starego Sącza: Kamil Bober i Patryk Bołoz. Drugie miejsce przypadło drużynie z CKiW w Szczawnicy-Jabłonce, którą reprezentowali Krzysztof Krawontka i Wojciech Mikołajczyk, natomiast trzecie – Bartłomiej Szczepaniak i Dariusz Burtan z Myślenic. Nagrody wręczyła zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Bożena Rążewska.

Uczestnicy OHP na Turnieju Ratowniczym

Wychowankowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie wzięli udział w VIII Powiatowym Młodzieżowym Turnieju Ratowniczym pod patronatem Starosty Pleszewskiego, który odbył się w miejscowej Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Drużyna Centrum w składzie: Szymon Frąckowiak (kapitan), Jakub Heczko, Kacper Włoszczyński, Jakub Głowicki musiała wykazać się wiedzą teoretyczną oraz wykonać zadania praktyczne, jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa na fantomie, wybór typu gaśnic do różnych źródeł pożarów, wiązanie węzłów strażackich, zabezpieczenie poszkodowanych z otwartym złamaniem nogi lub amputowaną ręką oraz ewakuacja rannego na noszach. Opiekę nad drużyną sprawował wychowawca Tadeusz Grobys.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, Szpitalny Oddział Ratunkowy Pleszewskiego Centrum Medycznego oraz Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie.

Najlepsi filmowcy z OHP

Uroczystym finałem z udziałem Komendanta Głównego OHP Marka Surmacza (drugi od prawej) zakończył się 27 kwietnia w Zielonej Górze VI Ogólnopolski Konkurs Krótkometrażowych Filmów Komórkowych Młodzieży OHP.

Zwycięskie filmy zostały wybrane przez jury w składzie: Natalia Białko, Michał Kołdras oraz Krzysztof Filmanowicz spośród ośmiu wyłonionych z 42 filmów nadesłanych na konkurs zorganizowany przez Lubuską WK OHP.

Wcześniej, w trakcie zorganizowanych przez Lubuską Komendę dwudniowych warsztatów filmowych, uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy na planie, zaczynając od tworzenia scenariusza, kończąc na montażu. Każdemu z młodych ludzi przydzielono różne obowiązki: reżysera, operatora kamery, dźwiękowca, aktora, statysty i kierownika planu. Pracowano na sprzęcie wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej (kamery, mikrofony, statywy, udźwiękowienie, oświetlenie).

Podczas gali finałowej obejrzano osiem najlepszych filmów oraz materiał nagrany przez młodzież podczas warsztatów filmowych. Jury uznało za najlepszy film obraz pt. „Ósterka” zrealizowany przez młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie: Sebastiana Laskowskiego i Natalię Borek. Drugie miejsce przyznano Śląskiej WK. Zajęły je: Wiktoria Król, Nicola Wesołowicz oraz Eryka Klabis za film pt. „Zwariowany dzień z mojego życia”. Na trzecim miejscu znaleźli się Kacper Tesner i Mateusz Urbański z Mazowieckiej WK z filmem pt. „Sport to moje życie”. Na zakończenie zostały również przyznane dwa wyróżnienia dla Marii Magdaleny Stary, która popisała się bardzo kreatywnymi ujęciami i montażem oraz Szymona Gruszkiewicza i Damiana Sołtysa, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali swoje pasje.

Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Komendanta Głównego OHP Marka Surmacza oraz p.o. Wojewódzkiego Komendanta Lubuskiej WK Mariusza Kruka (pierwszy z lewej).

Relację z finału można obejrzeć na profilu Facebook Lubuskiej WK OHP

 

Linki do filmów:
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienie
Wyróżnienie

 

Kujawsko-Pomorska Rada OHP

Komendant Główny OHP Marek Surmacz wziął udział w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Programowej OHP, która obradowała 26 kwietnia w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Na wstępnie zebranych powitał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a Wojewódzki Komendant OHP Małgorzata Taranowicz podsumowała działalność Kujawsko-Pomorskiej WK OHP w roku 2016.

Członków Rady powitał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Po jego prawej stronie Wojewódzki Komendant OHP Małgorzata Taranowicz, po lewej Komendant Główny OHP Marek Surmacz oraz zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Michał Krzemkowski.

Komendant Główny OHP Marek Surmacz w swoim wystąpieniu wyraził słowa uznania dla kierownictwa oraz całej kadry Wojewódzkiej Komendy za osiągnięte dotychczas wyniki, które plasują Kujawsko-Pomorską WK OHP w czołówce najlepiej działających Komend w Polsce. Podkreślił, że są one wynikiem zespołowej pracy, jak również doskonałej współpracy z partnerami OHP, szczególnie członkami Rady Programowej. O wspólnych działaniach pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a OHP w Toruniu mówił z kolei Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, a szczególnie o realizacji ostatniego przedsięwzięcia – Pikniku w Konecku z okazji rocznicy Programu 500+.

W dalszej części posiedzenia prawo oświatowe wprowadzające nowy system szkolnictwa w Polsce przedstawił Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Członkowie Rady podjęli dyskusję na temat nowych rozwiązań w systemie szkolnictwa zawodowego, silnie powiązanego z rynkiem pracy oraz zmian w organizacji i funkcjonowaniu szkół oraz placówek oświatowych.

Ścieżkę wsparcia uczestników OHP omówił doradca zawodowy z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Bydgoszczy Marcin Błażkow, zwracając uwagę na czynniki trafnego wyboru zawodu, co jest szczególnie ważne w obliczu zmian w systemie szkolnictwa zawodowego. Uczestnik bydgoskiego hufca Miłosz Szymanowski oraz członek Klubu Absolwenta toruńskiego hufca Paweł Brzeziński opowiedzieli o wsparciu jakie otrzymali podczas pobytu w jednostkach OHP.

Na zakończenie członkowie Rady podjęli uchwałę w sprawie współpracy z Kujawsko-Pomorską WK OHP w ramach akcji rekrutacyjnej do jednostek OHP na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na rok szkolny 2017/2018 oraz w zakresie rekrutacji do projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”, będącego częścią programu „Gwarancje dla młodzieży”.

Tego samego dnia Komendant Główny OHP Marek Surmacz spotkał się z kadrą Wojewódzkiej Komendy OHP oraz bydgoskich jednostek – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży oraz Hufca Pracy. Była to okazja do rozmów na temat narzędzi rynku pracy, trwających prac legislacyjnych dotyczących nazwy instytucji, roli oraz kierunków rozwoju działalności Ochotniczych Hufców Pracy.

Konkurs Papieski w Wielkopolsce

W Wielkopolskiej WK OHP w Poznaniu rozstrzygnięto wojewódzki etap Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Być jak Brat naszego Boga”, którego jednym z celów w tym roku jest przybliżenie młodzieży postaci świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, malarza oraz zakonnika, który swoje życie poświęcił pracy dla biednych i bezdomnych.

Komisja, której przewodniczył wojewódzki duszpasterz ks. Piotr Wąż oraz pracownicy Zespołu ds. kształcenia i wychowania, przy ocenie brała pod uwagę estetykę i technikę wykonania pracy, a przede wszystkim jej zgodność z tematyką konkursu.

Ostatecznie w kategorii plastycznej pierwsze miejsce zdobyli Paulina Indyk ze Środowiskowego Hufca Pracy w Turku oraz Filip Piasecki z Hufca Pracy w Pile (praca na zdjęciu u góry). Drugie miejsce zdobył Tomasz Skrzypek z Hufca Pracy w Gostyniu, a trzecie – Fabian Kozak z Hufca Pracy z Czarnkowa oraz Mikołaj Kaszak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Annie Piechockiej z Hufca Pracy w Kole. W kategorii fotograficznej najlepszy był Artur Kieroński z Hufca Pracy w Krotoszynie, drugi był Szymon Lisek z OSiW w Chraplewie, a trzecia – Daria Wasielewska z Hufca Pracy w Krotoszynie. Wybrane prace zostaną przesłane do Wadowic na ogólnopolski etap konkursu.

Nagrodzone prace plastyczne:

II miejsce

 

III miejsce

 

Wyróżnienie

 

Nagrodzone prace fotograficzne:

I miejsce

 

II miejsce

 

III miejsce

 

Konkurs Papieski w Wielkopolsce

W Wielkopolskiej WK OHP w Poznaniu rozstrzygnięto wojewódzki etap Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Być jak Brat naszego Boga”, którego jednym z celów w tym roku jest przybliżenie młodzieży postaci świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, malarza oraz zakonnika, który swoje życie poświęcił pracy dla biednych i bezdomnych.

Komisja, której przewodniczył wojewódzki duszpasterz ks. Piotr Wąż oraz pracownicy Zespołu ds. kształcenia i wychowania, przy ocenie brała pod uwagę estetykę i technikę wykonania pracy, a przede wszystkim jej zgodność z tematyką konkursu.

Ostatecznie w kategorii plastycznej pierwsze miejsce zdobyli Paulina Indyk ze Środowiskowego Hufca Pracy w Turku oraz Filip Piasecki z Hufca Pracy w Pile (praca na zdjęciu u góry). Drugie miejsce zdobył Tomasz Skrzypek z Hufca Pracy w Gostyniu, a trzecie – Fabian Kozak z Hufca Pracy z Czarnkowa oraz Mikołaj Kaszak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Annie Piechockiej z Hufca Pracy w Kole. W kategorii fotograficznej najlepszy był Artur Kieroński z Hufca Pracy w Krotoszynie (praca na zdjęciu po lewej), drugi był Szymon Lisek z OSiW w Chraplewie, a trzecia – Daria Wasielewska z Hufca Pracy w Krotoszynie. Wybrane prace zostaną przesłane do Wadowic na ogólnopolski etap konkursu.

Posiedzenie Rady

25 kwietnia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie obradowała Wojewódzka Rada Programowa Łódzkiej WK OHP. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk (na zdjęciu u góry, z lewej), uczestniczyli m.in.: Komendant Główny OHP Marek Surmacz (drugi od lewej), Wojewódzki Komendant OHP Barbara Stanisława Günther (trzecia od lewej), prezes Łódzkiego Forum Doradztwa Kariery Grażyna Tadeusiewicz, kurator Sądu Okręgowego Mirosława Gumowska-Bubas, z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Dariusz Walichnowski, Kamil Najdzionek z Kuratorium Oświaty w Łodzi, prezes Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi Witold Kurczewski, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych Henryk Stawski, prezes Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego Wiesław Krystyańczuk, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Łodzi Adam Paprocki, dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Rehabilitacji i Readaptacji Społecznej „Wyspa” w Dobieszkowie Zuzanna Jeziorska, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP w Łodzi Magdalena Legun-Wołosz, dyrektor dobieszkowskiego CKiW OHP Leona Winczewska-Wróbel (pierwsza z prawej) i jej zastępczyni Elżbieta Sobczyk, p.o. dyrektor Biura Łódzkiej WK Anna Laskowska, Duszpasterz Wojewódzki ks. Mirosław Marczak, pracownicy merytoryczni Komendy i Centrum.

Rozpoczęto od omówienia efektów realizacji projektów unijnych, współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Inicjatywy na rzecz ludzi młodych – „Obudź swój potencjał – YEI” i „Akcja Aktywizacja – YEI”, zarówno przez Łódzką Komendę, jak i CKiW w Dobieszkowie. Specjalista ds. organizacji programów europejskich w CKiW zaprezentował również projekt realizowany w ramach Erasmus+ pn. „Talent, Proffesion, Specialist” dotyczący staży zawodowych w Hiszpanii. Poinformował również o wnioskach projektowych złożonych w bieżącym roku w ramach programów Erasmus+, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Wojewódzka Koordynator ds. organizacji kształcenia zawodowego i refundacji Jolanta Majcher przedstawiła prezentację „Refundacje – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, nakreślając przebieg nauki zawodu i wskazując warunki do otrzymania refundacji, które musi spełnić pracodawca zatrudniający młodocianego. Wystąpienie zilustrowała danymi statystycznymi dotyczącymi liczby podpisanych umów i refundowanych wynagrodzeń młodocianych. Przeprowadziła także analizę SWOT na temat refundacji oraz wskazała na zmiany mające zajść w systemach kształcenia ogólnego i zawodowego.

   

Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. prewencji w Łodzi insp. Dariusz Walichnowski złożył dwie propozycje współpracy pomiędzy Policją a OHP. Zaproponował cykl zajęć edukacyjnych dotyczących bezpiecznych zachowań, który byłby realizowany przez Wydział Prewencji dla uczestników i kadry OHP, jak również wzięcie udziału przez kadrę OHP w wizycie studyjnej na temat bezpieczeństwa wyjazdów do pracy za granicą przedstawicieli policji holenderskiej. Kurator Mirosława Gumowska-Bubas zaprosiła z kolei pracowników OHP do udziału w zaplanowanej na czerwiec tego roku konferencji naukowej dotyczącej cyberprzemocy.

Podczas obrad jednomyślnie podjęto uchwałę dotyczącą wsparcia przez członków Rady Programowej akcji rekrutacyjnej do jednostek OHP na rok szkolny 2017/2018.

Podsumował obrady, omawiając jednocześnie aktualną sytuację Ochotniczych Hufców Pracy, Komendant Główny OHP Marek Surmacz.

Czas na stolarzy

Lubuska i Małopolska WK OHP wyłoniły 25 kwietnia najlepszych uczestników w konkursie „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii stolarza, którzy będą reprezentować Komendę na etapie ogólnopolskim konkursu. Odbędzie się on w maju w Pasłęku.

W obu jednostkach konkurs składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, z których pierwszą stanowił test wiedzy. Do rywalizacji w województwie lubuskim przystąpiło pięć dwuosobowych drużyn z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach. Część praktyczna polegała na przygotowaniu prostokątnej ramy do mebla szkieletowego z drewna sosnowego o wymiarach 750×350 mm. Do połączeń narożników zastosowano złącze zakładkowe proste oraz klej. Ocenie podlegała zarówno odpowiednia odzież ochronna, prawidłowo przygotowany plan działania, umiejętność współdziałania w zespole, stosowanie przepisów BHP na stanowisku pracy, jak i dokładność, precyzja i czas wykonania zadania. Najlepiej poradzili sobie Radosław Czernatowicz (na zdjęciu u góry) oraz Bartłomiej Stankiewicz, drugie miejsce zajęli Wiktor Sadza oraz Damian Soja, a trzecie – Karol Filipowski i Karol Surowiec.

W Małopolsce w konkursie zorganizowanym w zakładzie stolarskim RAKDREW w Krzczonowie wzięły udział zespoły z hufców pracy w Myślenicach, Skomielnej Białej, Wadowic i Starego Sącza. W skład komisji oceniającej uczestników znaleźli się: Józef Rak – pracodawca i właściciel firmy, Janusz Grucela – instruktor praktycznej nauki zawodu stolarza oraz Ewa Opałek-Śnieg z Małopolskiej WK OHP.

Zadaniem młodych stolarzy było wykonanie półki na podstawie rysunku technicznego, zawierającego szczegółowe wymiary. Po obliczeniu punktacji pierwsze miejsce zdobyła ekipa z Myślenic, drugie – uczestnicy ze Starego Sącza, trzecie – zespół ze Skomielnej Białej, a czwarte – podopieczni hufca w Wadowicach. Nagrody laureatom wręczył Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek (na zdjęciu obok, drugi od prawej w drugim rzędzie).

Dzień otwarty w Szczawnicy

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy i Pienińska Szkoła Zawodowa w Szczawnicy zorganizowały 25 kwietnia Dzień otwarty.

Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono młodzież wraz z opiekunami z pobliskich gimnazjów, m.in. w Łapszach Niżnych, Szczawnicy i Krościenku. To jedyna okazja w roku, aby odwiedzający mogli obejrzeć warsztaty szkoleniowe, w których na co dzień wychowankowie CKiW uczą się praktycznej nauki zawodu. Oprócz poznania oferty edukacyjnej i wychowawczej licznie przybyli gimnazjaliści wzięli też udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień atrakcji.

Zainteresowani mogli spotkać się z doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Nowego Sącza, wziąć udział w konkursach zawodowych oraz obejrzeć sprzęt i umundurowanie zaprezentowane przez Wojskową Sekcję Logistyczną, która od niedawna funkcjonuje przy szczawnickim Centrum. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna przygotowała ciekawe zajęcia edukacyjno-sprawnościowe mające na celu podniesienie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa drogowego. Podsumowaniem spotkania było wspólne spotkanie przy grillu.