Moja ścieżka rozwoju zawodowego

To tytuł konkursu z zakresu rynku pracy, który podsumowano 28 grudnia w siedzibie Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP. Jego celem było kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania drogi edukacyjno-zawodowej i korzyści z tego płynących oraz kształtowanie postaw otwartych na samorozwój zawodowy.

Konkurs, w którym wzięła udział młodzież w wieku 15-25 lat, polegał na opracowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej planowania własnej kariery zawodowej.

Spośród 30 prac nadesłanych z całego województwa wybrano sześć najlepszych prezentacji zgłoszonych przez Karolinę Kołdarz z Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaśle, Anetę Giefert z Młodzieżowego Centrum Kariery w Lesku, Aleksandrę Czopor z Młodzieżowego Centrum Kariery w Sanoku, Aleksandrę Kłos z Młodzieżowego Centrum Kariery w Cieszanowie oraz Katarzynę Dobranowicz i Jakuba Czwórnóga z Punktu Pośrednictwa Pracy w Łańcucie. Dodatkowo przyznano też cztery wyróżnienia.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczył podczas podsumowania konkursu Wojewódzki Komendant OHP w Rzeszowie Jerzy Cypryś. Komendant życzył młodzieży dalszych sukcesów na drodze rozwoju zawodowego, a także zachęcał do aktywności w tego typu inicjatywach organizowanych nie tylko przez OHP.

 

Komendant Główny OHP z wizytą w Białymstoku

28 grudnia odwiedził Podlaską Wojewódzką Komendę OHP w Białymstoku Komendant Główny OHP Marek Surmacz wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Szewczykiem.

Tematem wizyty były przede wszystkim propozycje planowanych zmian w OHP, szczególnie w zakresie poszerzenia działalności, jak również zapoznanie się z bieżącymi sprawami. Poinformowano m.in. o włączeniu w struktury Podlaskiej WK OHP od 2017 roku ogólnopolskiego systemu obsługi klientów urzędów pracy Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Komendant Marek Surmacz podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie wsparcia, jakie Ochotnicze Hufce Pracy otrzymują w swojej działalności ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym pani minister Elżbiety Rafalskiej.

W spotkaniu wzięli udział Wojewódzki Komendant Adam Krzysztof Romatowski, jego zastępca Piotr Modzelewski oraz pracownicy biura, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku, Hufca Pracy w Białymstoku oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.


Na zdjęciu u góry od lewej: zastępca Komendanta Głównego OHP Wojciech Szewczyk, Komendant Główny OHP Marek Surmacz, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Piotr Modzelewski oraz Wojewódzki Komendant OHP Adam Krzysztof Romatowski.

98. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w których wzięła udział delegacja wielkopolskich OHP z Wojewódzkim Komendantem Michałem Tadeuszem Combą, rozpoczęły się w Lesznie od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w tamtejszej Bazylice Mniejszej.

Na leszczyńskim Rynku, gdzie odbyła się główna część obchodów rocznicy, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann odczytał list premier Beaty Szydło, w którym napisała m.in.: Powstanie Wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej, a dzień jego wybuchu to dzień rozpoczęcia nieodwracalnego marszu ku jednemu celowi – przywróceniu Polski na mapę Europy. Pani Premier podziękowała także inicjatorom obchodów za przywracanie pamięci tych wyjątkowych dni.

Wojewódzki Komendant OHP Michał Tadeusz Comba składa kwiaty pod pomnikiem poświęconym pamięci powstańców wielkopolskich.

Gdyby nie zwycięskie powstanie, Leszno, jak i cała Wielkopolska, byłyby terenami plebiscytu, co mocno podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Leszna Łukasz Borowiak: Wynik głosowania w Lesznie był łatwy do przewidzenia, biorąc pod uwagę strukturę narodowościową miasta. Leszno nie znalazłoby się w granicach państwa polskiego.

W trakcie obchodów odczytano apel pamięci, uczestnicy uroczystości oddali hołd powstańcom, dowódcom, uczestnikom walk o Polskę, bohaterom. Wspomniane zostały ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym śp. Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Można było podziwiać defiladę pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, zgromadzony sprzęt wojskowy, a także przejechać się zabytkowym pociągiem „Powstaniec”, prowadzonym przez parowóz. Podczas podróży pasażerom towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach z epoki, którzy na poszczególnych stacjach prezentowali m.in. inscenizacje rozbrajania niemieckich żołnierzy. Uroczystości w Lesznie zakończyły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci.

Podobnie obchodzono rocznicę powstania w Poznaniu – w uroczystościach wzięli udział zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Ewa Krupska wraz z pracownikami Wojewódzkiej Komendy OHP oraz kadrą i uczestnikami poznańskiego hufca pracy.

 

Uroczystości w Poznaniu.

Rozdanie nagród

Działające w strukturze Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie (Podkarpacka WK) Młodzieżowe Centrum Kariery w Brzozowie rozdało 22 grudnia nagrody uczestnikom konkursu pn. „Ekonomia – Moja przyszłość zawodowa”. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzozowie (współorganizator konkursu), do którego uczniów było skierowane przedsięwzięcie.

Nagrody i dyplomy zdobywcom pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca wręczyli dyrektor CEiPM w Krośnie Dariusz Paczosa wraz z dyrektorem ZSE Jerzym Olearczykiem. Również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Dyrektor Dariusz Paczosa pogratulował młodzieży, dziękując jednocześnie za liczne uczestnictwo w konkursie. Na zakończenie przekazał także całej społeczności szkolnej najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego nowego roku.

bzozow2

Najlepsze fotografie wybrane

Wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego pn. „Mój wymarzony zawód” zorganizowanego przez Małopolską WK OHP oraz podległe jej jednostki rynku pracy odbyło się 22 grudnia.

Spośród 81 prac komisja pod przewodnictwem Wojewódzkiego Komendanta OHP Krzysztofa Świerczka wyłoniła dziesięć najlepszych fotografii. Kryteriami oceny były m.in. oryginalność podejścia do tematu i wartość artystyczna pracy. Autorami nagrodzonych prac zostali: Beata Jeleń (MCK w Chrzanowie), Katarzyna Widełka (MCK w Dąbrowie Tarnowskiej), Małgorzata Wilczyńska (MCK w Mszanie Dolnej), Joanna Szubryt (PPP w Limanowej), Piotr Gawron, Dariusz Kania (PPP w Proszowicach), Jolanta Wójcik (OSZ w Gorlicach), Aneta Szydlak, Kamil Czuba (OSZ w Krakowie), Małgorzata Wiśniewska (OSZ w Miechowie). Nagrody wręczyła zastępca Wojewódzkiego Komendanta Bożena Rążewska, życząc wszystkim finalistom spełnienia swoich aspiracji zawodowych.

Celem przedsięwzięcia, które prowadzono w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP, jako realizator usług rynku pracy” na etapie lokalnym i wojewódzkim było kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania drogi edukacyjno-zawodowej.

fotomal1  fotomal2

Konkurs szopek i stroików

21 grudnia podsumowano III Konkurs Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych, w którym wzięli udział uczestnicy podlaskich jednostek OHP. Specjalną nagrodę z rąk zastępcy Wojewódzkiego Komendanta Piotra Modzelewskiego otrzymał uczestnik Hufca Pracy w Łomży Maciej Bućkowski z kl. III gimnazjum. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

szopka4
Z-ca Wojewódzkiego Komendanta Piotr Modzelewski wręcza nagrodę uczestnikowi łomżyńskiego hufca Maciejowi Bućkowskiemu.

Komisja, dokonując oceny prac, kierowała się następującymi kryteriami: opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów, motywy regionalne, wkład pracy, estetyka i walory plastyczne (nowatorstwo, kompozycja, kolorystyka, dodatki, ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu). W uroczystym podsumowaniu uczestniczyli m.in.: poseł Lech Antoni Kołakowski, ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Piotr Modzelewski.

W sumie w Stowarzyszeniu Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży przyznano 44 nagrody za najładniejsze stroiki oraz szopki bożonarodzeniowe w kategorii gimnazjum oraz szkoły podstawowe. Młodzież przedstawiła też inscenizację słowno-muzyczną pt. „Boże Narodzenie bez szopki”. Wszyscy zebrani złożyli sobie świąteczne życzenia.

szopka2
Od lewej: biskup Tadeusz Bronakowski, wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, poseł Lech Antoni Kołakowski, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Piotr Modzelewski, komendant Hufca Pracy w Łomży Grażyna Dembek.

 

 

Przedświąteczny czas

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia to czas tradycyjnych spotkań opłatkowych w jednostkach Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Tomaszów Lubelski

Spotkanie wigilijne dla uczestników 3-4 Hufca Pracy w Tomaszowie Lubelskim,wychowawców, pracodawców oraz przedstawicieli lokalnych władz odbyło się 20 grudnia. Wszyscy zebrani podzieli się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. W programie znalazła się część artystyczna połączona z kolacją wigilijną.

Łuków

21 grudnia opłatkiem podzielili się uczestnicy 3-10 Hufca Pracy w Łukowie. Uroczystość rozpoczęły jasełka. Był pięknie przybrany stół, a na nim potrawy wigilijne. Odświętne ubrania, zapach świątecznej choinki, migotanie bombek, wspólne śpiewanie kolęd uczyniło ten dzień wyjątkowym. Wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia płynące prosto z serca.

Radzyń Podlaski

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim spotkanie wigilijne dla całej społeczności placówki zorganizowano 21 grudnia. Było kolędowo, mikołajkowo i świątecznie, a to za sprawą jasełek przygotowanych przez młodzież z Ośrodka pod kierunkiem wychowawczyni. Po obejrzeniu inscenizacji „Wesołe herody” i zaśpiewaniu kolędy zebrani podzielili się opłatkiem i skosztowali tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych i podanych przez grupę kucharzy.

Gościem wigilijnego spotkania był zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Marek Drączkowski, który złożył młodzieży i kadrze życzenia świąteczne. Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Krzysztof Łukasik, życzył, aby duch świątecznego pojednania i radości zagościł w domach wychowanków. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć upominków, które wręczał św. Mikołaj.

Wieczerza wigilijna

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich (Dolnośląska WK) odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna. Uroczystość rozpoczęła się od białego walca w wykonaniu zespołu tanecznego OSiW „Wolfgang”. Zebranych powitali Wojewódzki Komendant OHP Bernadetta Brożyna oraz kierownik Ośrodka Krystyna Zerbok, a błogosławieństwa udzielił ks. Jan Sroka. Po wspólnej modlitwie, złożeniu sobie życzeń połączonych z łamaniem się opłatkiem, wychowankowie przedstawili jasełka. Tradycyjne potrawy wigilijne przygotowali uczestnicy kształcący się w zawodzie kucharza.

Przy wspólnym stole wigilijnym wraz z młodzieżą i kadrą Ośrodka zasiedli także: Starosta Ząbkowicki Roman Ferster, Wicestarosta Mariusz Szpilarewicz, Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, dyrektor Biura DWK OHP Lucyna Majdecka, kierownik Działu Kształcenia i Wychowania DWK OHP Mariola Skorupka, kierownik Działu Kadr Dorota Elbanowska, dyrektor ZSZ Ryszard Pawłowski wraz z kadrą pedagogiczną, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Dorota Sierka, Marzena Chwedeczko oraz Pan Paweł Pitoń z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, a także przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających OSiW.

Rozstrzygnięcie konkursu

Komisja pod przewodnictwem dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Szczecinie oceniła 21 grudnia prace przesłane w ramach konkursu pt. „Szczęśliwe życie – jak to osiągnąć? – krok do wymarzonej pracy”.

Do Zachodniopomorskiej WK OHP wpłynęło łącznie 35 prac z całego województwa. Temat konkursu został przedstawiony przez autorów prac w różny sposób np. w formie plakatu, rysunku, prezentacji multimedialnej, komiksu, a nawet wiersza. Ocenie podlegały: zawartość merytoryczna, estetyka wykonania oraz oryginalność pracy.

zachokon2Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Wasylków z Wałcza, drugie – Joanna Krawiec z Barlinka, a trzecie – ex aequo Dawid Kosecki ze Stargardu Szczecińskiego i Paulina Popik z Trzebiatowa. Na miejscach od piątego do dziesiątego uplasowali się kolejno: Kamil Strzelczak, Dawid Kałużny, Joanna Sepioło, Paulina Wrzeszcz, Klaudia Kaliszka i Marta Brodzik.

Świątecznie w Iwoniczu

20 grudnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) odbyło się spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział: Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś, jego zastępca Renata Trybus, Duszpasterz Wojewódzki OHP ks. Wiesław Bednarz, przedstawiciele Rady Programowej WK OHP i Wojewódzkiej Komendy OHP w Rzeszowie, dyrekcja Zespołu Szkół, młodzież i kadra Ośrodka oraz zaproszeni goście.

podkar2Uroczystość rozpoczęły Jasełka w wykonaniu podopiecznych podkarpackiej jednostki OHP, wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój. Następnie zabrał głos Wojewódzki Komendant Jerzy Cypryś, który życzył wszystkim błogosławionych świąt, pełnych miłości, radości i pokoju oraz wszelkiej pomyślności w 2017 roku. Po wspólnej modlitwie zebrani przełamali się opłatkiem składając sobie bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Zwieńczeniem spotkania była wieczerza wigilijna oraz wręczenie przez Wojewódzkiego Komendanta i jego zastępcę upominków dla młodzieży.