Wojewódzki Duszpasterz OHP ksiądz Czesław Matuła poprowadził 24 października spotkanie formacyjne dla wychowanków Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK).
Zgromadzona młodzież wraz z wychowawcami i kapłanem podjęła refleksję nad wartością i znaczeniem marzeń. Każdy człowiek pragnie być kimś wyjątkowym, dlatego podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób można te pragnienie realizować w codziennym życiu.
Za przykład posłużyły historie błogosławionych i świętych patronów, którzy pomimo różnych życiowych doświadczeń, zapisali się na kartach historii Kościoła jako postacie wyjątkowe i godne naśladowania.
W czasie spotkania – przy pomocy prezentacji multimedialnej – ukazano biografie: św. Jana Pawła II – patrona Ochotniczych Hufców Pracy, który jako młody chłopak nie stronił od pracy fizycznej, był m.in. uczestnikiem Junackich Hufców Pracy; św. Brata Alberta, który przez większość swojego życia realizował jedno marzenie – całkowite poświęcenie i pomoc dla ubogich oraz Czcigodnego Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca, skromnego zakonnika, który postulował: „żeby nie marnować nawet najmniejszej okazji do dobrego”.
Zachęcono ponadto młodzież do dalszego uczestnictwa w akcji zbierania nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci oraz makulatury dla misji w Czadzie, gdzie Polacy budują studnie dla miejscowej ludności.
Na koniec przypomniano o konkursie papieskim, który został ogłoszony dla młodzieży z jednostek Podkarpackiej WK, a zostanie rozstrzygnięty w przyszłym roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.
To motyw przewodni Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego, który rozstrzygnięto 11 czerwca 2019 r. w siedzibie Podlaskiej WK OHP.
Zadaniem młodzieży było sfotografowanie i opisanie przydrożnych kapliczek i krzyży wpisanych w krajobraz województwa.
Komisja w składzie: Wojewódzki Komendant OHP Adam Romatowski, jego zastępca Emilia Karwowska i Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Jan Nikodem Hołodok oceniała 75 prace. Pierwsze miejsce przyznano Oliwii Jakubczyk z Hufca Pracy w Kolnie, która sfotografowała kapliczkę na drzewie we wsi Kozioł. Drugie miejsce zajął Sebastian Skłodowski z Hufca Pracy w Zambrowie (zdjęcie kapliczki z figurą św. Antoniego w Drewnowie Ziemakach), a trzecie – Karolina Klepacka z Hufca Pracy w Białymstoku (zdjęcie krzyża w lesie z okolic Krynickich).
Wyróżnienia otrzymali: Patryk Kozikowski z Hufca Pracy w Grajewie, Gabriela Janusz, Iza Strękowska, Karolina Statkiewicz, Damian Putyński i Jakub Galiński z Hufca Pracy w Augustowie, Natalia Roszkowska i Paweł Bujnarowski z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, Sebastian Łazarczyk i Radosław Ruchała z Hufca Pracy w Kolnie, Weronika Małecka, Klaudia Daniłowicz i Anna Kosakowska z Hufca Pracy w Suwałkach, Małeusz Łaszczuk i Jadwiga Jaromińska z Hufca Pracy w Białymstoku, Piotr Gawrych i Adam Dobkowski z Hufca Pracy w Łomży, oraz Jakub Ciuchta z Hufca Pracy w Zambrowie.
Z nadesłanych prac powstanie wystawa, którą będzie można obejrzeć w siedzibie Podlaskiej WK.
W niedzielę, 12 maja 2019 r., uczestnicy i kadra 6-5 Hufca Pracy w Krakowie reprezentowali Małopolską WK OHP podczas procesji z Wawelu na Skałkę, która odbyła się ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
W tym roku uczestnicy procesji przeszli ulicami: Podzamcze, Bernardyńską, bulwarami wiślanymi, Dietla, Augustiańską i Skałeczną. Prowadził ją Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, wyższych uczelni, bractw, delegacji w strojach ludowych z różnych zakątków Małopolski oraz tysiące wiernych z Krakowa i okolic.
W procesji tradycyjnie niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej: św. Stanisława, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Faustyny, a także przywiezione z Gniezna relikwie św. Wojciecha. Liturgii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Przed zakończeniu uroczystości Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski serdecznie podziękował uczestnikom procesji za wspólną modlitwę.
Dla młodzieży hufca, która po raz pierwszy brała udział w tej uroczystości, było to ogromne przeżycie duchowe i religijne.
Ks. Kardynał Prezbiter Emerytowany Arcybiskup Krakowski Stanisław Dziwisz przyjął na audiencji 8 maja 2019 r. w Krakowie Wojewódzkiego Komendanta Krzysztofa Świerczka i jego zastępcę Bożenę Rążewską.
Delegacja Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP złożyła ks. Kardynałowi życzenia imieninowe. 27 kwietnia ksiądz Kardynał obchodził również 80. rocznicę urodzin. Dlatego towarzysząca komendantom młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu pod opieką pani Małgorzaty Kulpy wykonała dla Jubilata m.in. „Barkę”, ulubioną pieśń św. Jana Pawła II. Kardynał Dziwisz podziękował młodzieży i opiekunom za kultywowanie tradycji. W prezencie otrzymał jedną z prac plastycznych nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim.
Przez wiele lat ks. Kardynał obejmował Konkurs honorowym patronatem. Tegoroczna edycja, której tytuł brzmi: „ Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” dobiega końca. 10 maja br. odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej i zostaną wyłonieni laureaci. Gala finałowa, podczas której zostaną rozdane nagrody będzie miała miejsce 4 czerwca br. w Wadowicach i rozpocznie się tradycyjnie od Mszy świętej, której przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Krajowe Duszpasterstwo OHP rozstrzygnęło konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną, który był skierowany do uczestników Ochotniczych Hufców Pracy w całej Polsce.
Kolejna edycja przedsięwzięcia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród podopiecznych jednostek OHP. Tworząc swoje prace młodzież wykazała się dużą kreatywnością. Zachwycała różnorodność zastosowanych technik, a przede wszystkim ręczne wykonanie kartek.
Do Krajowego Duszpasterstwa OHP wpłynęło łącznie 638 prac ze 131 jednostek OHP. Prace oceniało jury w składzie: Krajowy Duszpasterz OHP ks. prałat Jarosław Sroka, artysta malarz ziemi częstochowskiej Tadeusz Goliszek oraz artysta grafik Monika Wierzbicka.
Pierwsze miejsce zajął Jacek Kloch z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK) (jego kartka – na zdjęciu u góry z lewej), drugie – Andżelika Mrozek z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK) (na zdjęciu u góry w środku), trzecie – Kamila Zawadzka z 1-33 Hufca Pracy w Bielawie (Dolnośląska WK) (na zdjęciu u góry z prawej), czwarte – Julia Sośniecka z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini (Małopolska WK), a piąte – Martyna Kubacka z 16-9 Hufca Pracy w Szczecinku (Zachodniopomorska WK).
Ponadto wyróżniono: Joannę Żaczek z 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu (Podkarpacka WK); Karola Węglorza z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK); Klaudię Iwan z 13-7 Hufca Pracy z Pińczowa (Świętokrzyska WK); Weronikę Górską z 2-3 Hufca Pracy z Inowrocławia (Kujawsko-Pomorska WK).
W dniach od 3 do 5 kwietnia w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Relaks” w Wiśle odbywały się Rekolekcje Wielkopostne pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, w których uczestniczyła młodzież ze śląskich jednostek OHP.
Rekolekcje to bardzo szczególny czas odnowy duchowej i pogłębienia wiary, który pozwala lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego i zrozumieć ich istotę. To właśnie podczas rekolekcji bardziej zagłębiamy się w mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy.
Trzydniowy program rekolekcji uczestnicy i kadra wychowawcza poświęcili na modlitwę w swoim gronie, jak również na osobistych rozmowach z Bogiem. Pierwszy dzień był Dniem Wspólnoty i rozpoczął się Apelem Jasnogórskim i konferencją. Drugi, będący Dniem Miłosierdzia rozpoczął się od porannej modlitwy. Następnie z młodzieżą spotkał się Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Jacek Gancarek, który rozmawiał z młodzieżą na temat grzechów, duszy i komunikacji z Bogiem. Odbyły się również zajęcia prowadzone przez Martę Krajewską.
Dzień Dziękczynienia był ostatnim dniem tegorocznych rekolekcji, w którym towarzyszył młodzieży Wojewódzki Komendant Śląskiej WK OHP Arkadiusz Sobków. Podczas pobytu w Wiśle dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje, jak przejazd Kolejką Wiślańską oraz zwiedzanie Chaty Kawuloka w Istebnej.
W Wojewódzkich Komendach OHP trwają eliminacje do organizowanego przez Krajowe Duszpasterstwo OHP konkursu na projekt kartki mówiącej o obrzędach, zwyczajach oraz symbolach związanych z misterium Świąt Wielkanocnych.
Przedsięwzięcie, organizowane corocznie, zachęca młodzież do osobistego przeżywania Wielkanocy i refleksji nad sensem świętowania, jak również do rozwoju artystycznych uzdolnień. Termin nadsyłania prac na konkurs mija 10 kwietnia 2019 r.
Łódzka WK
Tegoroczny konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży z hufców pracy z województwa łódzkiego. Do Wojewódzkiej Komendy nadesłano w sumie 54 prace plastyczne wykonane z zastosowaniem różnorodnych technik i materiałów. Oceniało je jury w składzie: Wojewódzki Duszpasterz OHP ksiądz Mirosław Marczak, Wojewódzki Komendant OHP Barbara Stanisława Günther, specjalista ds. kształcenia i wychowania Kinga Gudanis, specjalista ds. archiwum Anna Ścibut. Ostatecznie komisja zakwalifikowała do ogólnopolskiego etapu konkursu 17 prac.
Podkarpacka WK
Na Podkarpaciu komisja konkursowa w składzie: duszpasterz Podkarpackiej WK OHP ks. Czesław Matuła, specjalista ds. kontroli i zarządzania ryzykiem Anna Szczypek, kierownik zespołu ds. szkoleniowo-pedagogicznych Kinga Warchoł oraz starszy referent ds. kształcenia, wychowania i programów edukacyjnych Marlena Bożek stanęła przed wyjątkowo trudnym zadaniem. W posiedzeniu uczestniczyli także Wojewódzki Komendant Jerzy Cypryś oraz jego zastępca Renata Trybus. Spośród 62 kartek, które spełniały kryteria zawarte w regulaminie, komisja przyznała pierwsze miejsce pracy wykonanej przez Dominikę Boroń z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie. Drugie miejsce należało do Tomasza Murdzeka z krośnieńskiego 9-10 hufca, a trzecie do Adriana Kielara z 9-8 Hufca Pracy w Sanoku. Wyróżniono też kartkę Natalii Szkutak z 9-19 Hufca Pracy w Dębicy. Ponadto Komendant Podkarpackiej WK wyróżnił za wkład pracy, bogactwo wykorzystania środków wyrazu plastycznego oraz inwencją twórczą Agatę Rożek z 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu, a Wojewódzki Duszpasterz ks. Czesław Matuła – Patryka Tutaka z 9-17 Hufca Pracy w Stalowej Woli.
Zachodniopomorska WK
Do Zachodniopomorskiej Komendy OHP wpłynęło łącznie 59 prac z 14 jednostek opiekuńczo-wychowawczych. W wyborze prac brano pod uwagę pomysłowość, zgodność pracy z tematem konkursu, staranność wykonania, bogactwo wykorzystania środków wyrazu plastycznego, inwencję twórczą, wybór techniki, estetykę wykonania oraz wkład pracy własnej. Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Biura ZWK Dariusz Pisarski, p.o. kierownika Zespołu ds. kształcenia i wychowania Katarzyna Chojniak, st. specjalista ds. kształcenia i wychowania Joanna Jakubowska, spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniła trzech laureatów. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Kubacka z Hufca Pracy w Szczecinku, drugie – Amelia Gęsik z Hufca Pracy w Wałczu, a trzecie – Paula Kulniew z Wałcza.
Wielkopolska WK
Również w Wielkopolsce wybrano najładniejsze kartki. Łącznie do Komendy wpłynęło 71 prac z 22 jednostek organizacyjnych. Oceniało je jury w składzie: Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Piotr Wąż, pracownicy Zespołu Kształcenia i Wychowania oraz przedstawicielki Rady Młodzieży subregionu pilskiego. Komisja wybrała najlepsze kartki spełniające kryteria konkursowe. Największą liczbę punktów i pierwsze miejsce zdobył projekt kartki wykonany przez Dominika Walczaka z Hufca Pracy w Śremie. Drugie miejsce otrzymała Oliwia Kląskała z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecie jej koleżanka z hufca – Rozalia Krzyżańska. Dodatkowo wyróżniono prace Patryka Bajki z hufca w Krotoszynie, Pauliny Pacześnej z hufca w Kole oraz Aleksandry Myszkowskiej z hufca w Gostyniu.
W 14 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2019 r., młodzież i kadra jednostek OHP jak co roku oddała hołd wielkiemu rodakowi i patronowi Ochotniczych Hufców Pracy.
Świętokrzyska WK
Podopieczni starachowickiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP spotkali się pod pomnikiem Papieża w Kałkowie i przy kościele św. Judy w Starachowicach, aby zapalić znicze, symbolizujące chrześcijaństwo, obecność Boga wśród ludzi oraz metaforę wiary w życie wieczne. Znicze dla św. Jana Pawła II to symbol jego kapłaństwa i pontyfikatu, który niósł światło, wiarę i otuchę nie tylko Polakom, ale wszystkim potrzebującym duchowego wsparcia i pokoju.
Uczestnicy 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie czcząc pamięć św. Jana Pawła II udali się pod Jego pomnik, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. W godzinę śmierci Papieża Polaka o 21:37 oddali się zadumie, odśpiewali jego ulubioną pieśń „Barkę” oraz wysłuchali prelekcji na temat życia i działalności Korola Wojtyły pamiętając, że jest on patronem Ochotniczych Hufców Pracy.
Małopolska WK
Również młodzież z 6-2 Hufca Pracy w Niepołomicach upamiętniła 14 rocznicę śmierci patrona Ochotniczych Hufców Pracy świętego Jana Pawła II biorąc udział w spotkaniu i projekcji filmu „Karol, który został świętym”. Wychowawca zwrócił szczególną uwagę na dorobek pontyfikatu Ojca Świętego jako orędownika i przyjaciela młodzieży. Po obejrzeniu filmu uczestnicy udali się pod mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II znajdującą się przy Kościele Parafialnym w Niepołomicach, przy której zapalono znicz i złożono wiązankę kwiatów.
W intencji swojego patrona modlili się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela w Proszowicach wychowankowie miejscowego 6-6 Hufca Pracy. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik ku czci Ojca Świętego, gdzie zapalili znicz. Wyjście poprzedziły zajęcia w hufcu, podczas których młodzież dowiedziała się jak wyglądała pierwsza podróż apostolska Papieża Jana Pawła II do Polski. Właśnie wtedy Papież wypowiedział symboliczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. W ten sposób wychowawca nawiązał do zbliżającego się XIX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego.
Młodzież z wadowickiego hufca po wysłuchaniu historii życia i nauczania Jana Pawła II udała się wraz z wychowawcami pod pomnik Ojca Świętego, który znajduje się przy Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Następnie przedstawiciele wadowickiej jednostki zapalili znicz i uczcili pamięć patrona Ochotniczych Hufców Pracy.
Uczestniczki bocheńskiego hufca przygotowały gazetkę poświęconą 14 rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uczestnicy hufca podczas zorganizowanej pogadanki na temat św. Jana Pawła II podzielili się swoimi refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi Jego życia, twórczości oraz pielgrzymek. Spotkanie było okazją do wspomnień o Światowych Dniach Młodzieży, których inicjatorem był św. Jan Paweł II, a uczestnicy bocheńskiej jednostki mieli okazję wziąć w nich udział. Na zakończenie zorganizowanego przedsięwzięcia odczytano fragmenty przemówień Ojca Świętego do młodzieży.
Z kolei młodzież 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej udała się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Rabce-Zdroju, gdzie zapaliła znicze i odmówiła modlitwę. Następnie uczestnicy przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny, by przypomnieć postać Wielkiego Polaka. Młodzi ludzie zostali też zapoznani z regulaminem tegorocznego konkursu papieskiego pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”.
Udział w uroczystościach skłonił młodych ludzi do rozważań na temat postaw życiowych. Mimo, iż od odejścia św. Jana Pawła II upłynęło już 14 lat, to jego nauki i przesłania są wciąż aktualne i pokazują przede wszystkim młodym ludziom, jakimi wartościami powinni się kierować w codziennym życiu.
Dolnośląska WK
2 kwietnia br. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP z Ząbkowic Śląskich wraz z wychowawcami spotkała się w świetlicy, by oddać cześć św. Janowi Pawłowi II. Uczestnicy odczytali najpiękniejsze wiersze napisane przez Jana Pawła II oraz obejrzeli prezentację multimedialną obrazującą historię życia papieża Polaka, w tym jego pielgrzymki czy spotkania z młodzieżą.
Ząbkowice ŚląskieKolno
Podlaska WK
W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II młodzież z 10-7 Hufca Pracy w Kolnie wzięła udział w spotkaniu, podczas którego wspominano osobę Papieża Polaka, jego życie, dokonania. Uczestnicy wykonali również plakat w formie kolażu o świętym Janie Pawle II oraz odśpiewali ulubioną pieśń Papieża Polaka – „Barkę”.
40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzież Śląskiej WK OHP uczciła pielgrzymką do Wadowic.
Swoją wędrówkę uczestnicy wraz z zastępcą Wojewódzkiego Komendanta Jarosławem Kańkowskim rozpoczęli w Bazylice Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyła się Eucharystia dziękczynna w intencji Śląskiej WK OHP celebrowana przez Duszpasterza Wojewódzkiego ks. Jacka Gancarka. Wierni modlili się za całą społeczność Ochotniczych Hufców Pracy – za uczestników, wychowawców oraz kierownictwo. Tuż po mszy uczestnicy mieli okazję zwiedzić wnętrze bazyliki, gdzie znajduje się m.in. Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kaplica Ukrzyżowanego Chrystusa, Kaplica Św. Jana Pawła II czy Kaplica Świętej Rodziny z barokową chrzcielnicą, przy której ochrzczony została Karol Wojtyła.
Następnie młodzież podzielona na dwie grupy zwiedziła niedawno odnowione Muzeum Domu Rodzinnego Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W podzielonym na kilkanaście stref muzeum w nowoczesnym, multimedialnym stylu można zapoznać się z życiem, działalnością i nauczaniem tego Wielkiego Polaka. Młodzież obejrzała ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży oraz podróżnika. Największe jednak wrażenie na zwiedzających zrobiło, z oryginalnie zachowanymi eksponatami, dwupokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów, gdzie na świat przyszedł Karol.
Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w wadowickiej kawiarni i degustację przepysznej „papieskiej” kremówki. Zwieńczeniem pielgrzymki był wspólny posiłek w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Lanckoronie, gdzie Duszpasterz Wojewódzki wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkę – książkę pn. „Wielki Pontyfikat św. Jana Pawła II”.
Słowa Cypriana Kamila Norwida z wiersza „Krzyż i dziecko”: Krzyż stał się nam bramą były hasłem tegorocznego XIX Rajdu Pielgrzymkowego na Św. Krzyż uczestników wszystkich jednostek opiekuńczo-wychowawczych Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
22 września, pod opieką kadry pedagogicznej, młodzież najpierw pojechała autokarami do Dębna, a stamtąd rano wyruszyła pieszo na trasę szlaku „Tatarskiego”. Przez miejscowości Jeziorko, Mirocice, Hucisko, Nową Słupię dotarła na Św. Krzyż. Trasa licząca 13 kilometrów przebiegała w różnych warunkach terenowych i pogodowych, a wejście na Św. Krzyż biegło wschodnim stokiem Łysej Góry zwanym Drogą Królewską. Jej nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających do relikwii Krzyża Świętego. Pokonywali ten szlak przed wiekami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht czy Zygmunt Stary wraz z królową Boną. W tutejszym bowiem klasztorze benedyktynów od niepamiętnych czasów przechowuje się relikwie Świętego Krzyża – znaczną część drewna z krzyża, na którym cierpiał i umarł Pan Jezus.
Zwieńczeniem rajdu była msza święta sprawowana przy ołtarzu polowym, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. Marian Florczyk. Mszę koncelebrowali także ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej i drugi biskup pomocniczy Andrzej Kaleta. Młodzieży towarzyszyli Wojewódzki Komendant OHP Jacek Sabat oraz dyrektor Biura ŚWK OHP Krzysztof Randla.
Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz zmęczenia wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, iż poniesiony trud pielgrzymowania był wartościowym doświadczeniem oraz wyrazili chęć do wspólnego wędrowania w przyszłorocznym rajdzie.
Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, w którym w tym roku wzięło udział 3676 uczestników, zorganizowali: Oddział Świętokrzyski PTTK, Diecezja Kielecka oraz Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu.
Font Resize
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce ochrony danych osobowych.Zgadzam sięDowiedz się więcej