Konkurs na kartkę wielkanocną

Krajowe Duszpasterstwo OHP rozstrzygnęło konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną, który był skierowany do uczestników Ochotniczych Hufców Pracy w całej Polsce.

Kolejna edycja przedsięwzięcia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród podopiecznych jednostek OHP. Tworząc swoje prace młodzież wykazała się dużą kreatywnością. Zachwycała różnorodność zastosowanych technik, a przede wszystkim ręczne wykonanie kartek.

Do Krajowego Duszpasterstwa OHP wpłynęło łącznie 638 prac ze 131 jednostek OHP. Prace oceniało jury w składzie: Krajowy Duszpasterz OHP ks. prałat Jarosław Sroka, artysta malarz ziemi częstochowskiej Tadeusz Goliszek oraz artysta grafik Monika Wierzbicka.

Pierwsze miejsce zajął Jacek Kloch z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK) (jego kartka – na zdjęciu u góry z lewej), drugie – Andżelika Mrozek z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK) (na zdjęciu u góry w środku), trzecie – Mariola Stasiewicz z 1-33 Hufca Pracy w Bielawie (Dolnośląska WK) (na zdjęciu u góry z prawej), czwarte – Julia Sośniecka z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini (Małopolska WK), a piąte – Martyna Kubacka z 16-9 Hufca Pracy w Szczecinku (Zachodniopomorska WK).

Ponadto wyróżniono: Joannę Żaczek z 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu (Podkarpacka WK); Karola Węglorza z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK); Klaudię Iwan z 13-7 Hufca Pracy z Pińczowa (Świętokrzyska WK); Weronikę Górską z 2-3 Hufca Pracy z Inowrocławia (Kujawsko-Pomorska WK).

IV miejsce

V miejsce

Wyróżnienia:

 

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 3 do 5 kwietnia w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Relaks” w Wiśle odbywały się Rekolekcje Wielkopostne pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, w których uczestniczyła młodzież ze śląskich jednostek OHP.

Rekolekcje to bardzo szczególny czas odnowy duchowej i pogłębienia wiary, który pozwala lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego i zrozumieć ich istotę. To właśnie podczas rekolekcji bardziej zagłębiamy się w mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy.

Trzydniowy program rekolekcji uczestnicy i kadra wychowawcza poświęcili na modlitwę w swoim gronie, jak również na osobistych rozmowach z Bogiem. Pierwszy dzień był Dniem Wspólnoty i rozpoczął się Apelem Jasnogórskim i konferencją. Drugi, będący Dniem Miłosierdzia rozpoczął się od porannej modlitwy. Następnie z młodzieżą spotkał się Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Jacek Gancarek, który rozmawiał z młodzieżą na temat grzechów, duszy i komunikacji z Bogiem. Odbyły się również zajęcia prowadzone przez Martę Krajewską.

Dzień Dziękczynienia był ostatnim dniem tegorocznych rekolekcji, w którym towarzyszył młodzieży Wojewódzki Komendant Śląskiej WK OHP Arkadiusz Sobków. Podczas pobytu w Wiśle dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje, jak przejazd Kolejką Wiślańską oraz zwiedzanie Chaty Kawuloka w Istebnej.

  

  

 

Konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną

W Wojewódzkich Komendach OHP trwają eliminacje do organizowanego przez Krajowe Duszpasterstwo OHP konkursu na projekt kartki mówiącej o obrzędach, zwyczajach oraz symbolach związanych z misterium Świąt Wielkanocnych.

Przedsięwzięcie, organizowane corocznie, zachęca młodzież do osobistego przeżywania Wielkanocy i refleksji nad sensem świętowania, jak również do rozwoju artystycznych uzdolnień. Termin nadsyłania prac na konkurs mija 10 kwietnia 2019 r.

Łódzka WK

Tegoroczny konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży z hufców pracy z województwa łódzkiego. Do Wojewódzkiej Komendy nadesłano w sumie 54 prace plastyczne wykonane z zastosowaniem różnorodnych technik i materiałów. Oceniało je jury w składzie: Wojewódzki Duszpasterz OHP ksiądz Mirosław Marczak, Wojewódzki Komendant OHP Barbara Stanisława Günther, specjalista ds. kształcenia i wychowania Kinga Gudanis, specjalista ds. archiwum Anna Ścibut. Ostatecznie komisja zakwalifikowała do ogólnopolskiego etapu konkursu 17 prac.

Podkarpacka WK

Na Podkarpaciu komisja konkursowa w składzie: duszpasterz Podkarpackiej WK OHP ks. Czesław Matuła, specjalista ds. kontroli i zarządzania ryzykiem Anna Szczypek, kierownik zespołu ds. szkoleniowo-pedagogicznych Kinga Warchoł oraz starszy referent ds. kształcenia, wychowania i programów edukacyjnych Marlena Bożek stanęła przed wyjątkowo trudnym zadaniem. W posiedzeniu uczestniczyli także Wojewódzki Komendant Jerzy Cypryś oraz jego zastępca Renata Trybus. Spośród 62 kartek, które spełniały kryteria zawarte w regulaminie, komisja przyznała pierwsze miejsce pracy wykonanej przez Dominikę Boroń z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie. Drugie miejsce należało do Tomasza Murdzeka z krośnieńskiego 9-10 hufca, a trzecie do Adriana Kielara z 9-8 Hufca Pracy w Sanoku. Wyróżniono też kartkę Natalii Szkutak z 9-19 Hufca Pracy w Dębicy. Ponadto Komendant Podkarpackiej WK wyróżnił za wkład pracy, bogactwo wykorzystania środków wyrazu plastycznego oraz inwencją twórczą Agatę Rożek z 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu, a Wojewódzki Duszpasterz ks. Czesław Matuła – Patryka Tutaka z 9-17 Hufca Pracy w Stalowej Woli.

  

Zachodniopomorska WK

Do Zachodniopomorskiej Komendy OHP wpłynęło łącznie 59 prac z 14 jednostek opiekuńczo-wychowawczych. W wyborze prac brano pod uwagę pomysłowość, zgodność pracy z tematem konkursu, staranność wykonania, bogactwo wykorzystania środków wyrazu plastycznego, inwencję twórczą, wybór techniki, estetykę wykonania oraz wkład pracy własnej. Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Biura ZWK Dariusz Pisarski, p.o. kierownika Zespołu ds. kształcenia i wychowania Katarzyna Chojniak, st. specjalista ds. kształcenia i wychowania Joanna Jakubowska, spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniła trzech laureatów. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Kubacka z Hufca Pracy w Szczecinku, drugie – Amelia Gęsik z Hufca Pracy w Wałczu, a trzecie – Paula Kulniew z Wałcza.

  

Wielkopolska WK

Również w Wielkopolsce wybrano najładniejsze kartki. Łącznie do Komendy wpłynęło 71 prac z 22 jednostek organizacyjnych. Oceniało je jury w składzie: Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Piotr Wąż, pracownicy Zespołu Kształcenia i Wychowania oraz przedstawicielki Rady Młodzieży subregionu pilskiego. Komisja wybrała najlepsze kartki spełniające kryteria konkursowe. Największą liczbę punktów i pierwsze miejsce zdobył projekt kartki wykonany przez Dominika Walczaka z Hufca Pracy w Śremie. Drugie miejsce otrzymała Oliwia Kląskała z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecie jej koleżanka z hufca – Rozalia Krzyżańska. Dodatkowo wyróżniono prace Patryka Bajki z hufca w Krotoszynie, Pauliny Pacześnej z hufca w Kole oraz Aleksandry Myszkowskiej z hufca w Gostyniu.

  

W hołdzie Papieżowi

W 14 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2019 r., młodzież i kadra jednostek OHP jak co roku oddała hołd wielkiemu rodakowi i patronowi Ochotniczych Hufców Pracy.

Świętokrzyska WK

Podopieczni starachowickiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP spotkali się pod pomnikiem Papieża w Kałkowie i przy kościele św. Judy w Starachowicach, aby zapalić znicze, symbolizujące chrześcijaństwo, obecność Boga wśród ludzi oraz metaforę wiary w życie wieczne. Znicze dla św. Jana Pawła II to symbol jego kapłaństwa i pontyfikatu, który niósł światło, wiarę i otuchę nie tylko Polakom, ale wszystkim potrzebującym duchowego wsparcia i pokoju.

  

Uczestnicy 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie czcząc pamięć św. Jana Pawła II udali się pod Jego pomnik, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. W godzinę śmierci Papieża Polaka o 21:37 oddali się zadumie, odśpiewali jego ulubioną pieśń „Barkę” oraz wysłuchali prelekcji na temat życia i działalności Korola Wojtyły pamiętając, że jest on patronem Ochotniczych Hufców Pracy.

  
Małopolska WK

Również młodzież z 6-2 Hufca Pracy w Niepołomicach upamiętniła 14 rocznicę śmierci patrona Ochotniczych Hufców Pracy świętego Jana Pawła II biorąc udział w spotkaniu i projekcji filmu „Karol, który został świętym”. Wychowawca zwrócił szczególną uwagę na dorobek pontyfikatu Ojca Świętego jako orędownika i przyjaciela młodzieży. Po obejrzeniu filmu uczestnicy udali się pod mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II znajdującą się przy Kościele Parafialnym w Niepołomicach, przy której zapalono znicz i złożono wiązankę kwiatów.

W intencji swojego patrona modlili się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela w Proszowicach wychowankowie miejscowego 6-6 Hufca Pracy. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik ku czci Ojca Świętego, gdzie zapalili znicz. Wyjście poprzedziły zajęcia w hufcu, podczas których młodzież dowiedziała się jak wyglądała pierwsza podróż apostolska Papieża Jana Pawła II do Polski. Właśnie wtedy Papież wypowiedział symboliczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. W ten sposób wychowawca nawiązał do zbliżającego się XIX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego.

Młodzież z wadowickiego hufca po wysłuchaniu historii życia i nauczania Jana Pawła II udała się wraz z wychowawcami pod pomnik Ojca Świętego, który znajduje się przy Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Następnie przedstawiciele wadowickiej jednostki zapalili znicz i uczcili pamięć patrona Ochotniczych Hufców Pracy.

Uczestniczki bocheńskiego hufca przygotowały gazetkę poświęconą 14 rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uczestnicy hufca podczas zorganizowanej pogadanki na temat św. Jana Pawła II podzielili się swoimi refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi Jego życia, twórczości oraz pielgrzymek. Spotkanie było okazją do wspomnień o Światowych Dniach Młodzieży, których inicjatorem był św. Jan Paweł II, a uczestnicy bocheńskiej jednostki mieli okazję wziąć w nich udział. Na zakończenie zorganizowanego przedsięwzięcia odczytano fragmenty przemówień Ojca Świętego do młodzieży.

Z kolei młodzież 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej udała się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Rabce-Zdroju, gdzie zapaliła znicze i odmówiła modlitwę. Następnie uczestnicy przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny, by przypomnieć postać Wielkiego Polaka. Młodzi ludzie zostali też zapoznani z regulaminem tegorocznego konkursu papieskiego pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”.

Udział w uroczystościach skłonił młodych ludzi do rozważań na temat postaw życiowych. Mimo, iż od odejścia św. Jana Pawła II upłynęło już 14 lat, to jego nauki i przesłania są wciąż aktualne i pokazują przede wszystkim młodym ludziom, jakimi wartościami powinni się kierować w codziennym życiu.

Dolnośląska WK

2 kwietnia br. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP z Ząbkowic Śląskich wraz z wychowawcami spotkała się w świetlicy, by oddać cześć św. Janowi Pawłowi II. Uczestnicy odczytali najpiękniejsze wiersze napisane przez Jana Pawła II oraz obejrzeli prezentację multimedialną obrazującą historię życia papieża Polaka, w tym jego pielgrzymki czy spotkania z młodzieżą.

Ząbkowice Śląskie
Kolno

Podlaska WK

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II młodzież z 10-7 Hufca Pracy w Kolnie wzięła udział w spotkaniu, podczas którego wspominano osobę Papieża Polaka, jego życie, dokonania. Uczestnicy wykonali również plakat w formie kolażu o świętym Janie Pawle II oraz odśpiewali ulubioną pieśń Papieża Polaka – „Barkę”.

Pielgrzymując do Wadowic

40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzież Śląskiej WK OHP uczciła pielgrzymką do Wadowic.

Swoją wędrówkę uczestnicy wraz z zastępcą Wojewódzkiego Komendanta Jarosławem Kańkowskim rozpoczęli w Bazylice Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyła się Eucharystia dziękczynna w intencji Śląskiej WK OHP celebrowana przez Duszpasterza Wojewódzkiego ks. Jacka Gancarka. Wierni modlili się za całą społeczność Ochotniczych Hufców Pracy – za uczestników, wychowawców oraz kierownictwo. Tuż po mszy uczestnicy mieli okazję zwiedzić wnętrze bazyliki, gdzie znajduje się m.in. Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kaplica Ukrzyżowanego Chrystusa, Kaplica Św. Jana Pawła II czy Kaplica Świętej Rodziny z barokową chrzcielnicą, przy której ochrzczony została Karol Wojtyła.

Następnie młodzież podzielona na dwie grupy zwiedziła niedawno odnowione Muzeum Domu Rodzinnego Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W podzielonym na kilkanaście stref muzeum w nowoczesnym, multimedialnym stylu można zapoznać się z życiem, działalnością i nauczaniem tego Wielkiego Polaka. Młodzież obejrzała ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży oraz podróżnika. Największe jednak wrażenie na zwiedzających zrobiło, z oryginalnie zachowanymi eksponatami, dwupokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów, gdzie na świat przyszedł Karol.

Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w wadowickiej kawiarni i degustację przepysznej „papieskiej” kremówki. Zwieńczeniem pielgrzymki był wspólny posiłek w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Lanckoronie, gdzie Duszpasterz Wojewódzki wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkę – książkę pn. „Wielki Pontyfikat św. Jana Pawła II”.

  

OHP na Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym

Słowa Cypriana Kamila Norwida z wiersza „Krzyż i dziecko”: Krzyż stał się nam bramą były hasłem tegorocznego XIX Rajdu Pielgrzymkowego na Św. Krzyż uczestników wszystkich jednostek opiekuńczo-wychowawczych Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

22 września, pod opieką kadry pedagogicznej, młodzież najpierw pojechała autokarami do Dębna, a stamtąd rano wyruszyła pieszo na trasę szlaku „Tatarskiego”. Przez miejscowości Jeziorko, Mirocice, Hucisko, Nową Słupię dotarła na Św. Krzyż. Trasa licząca 13 kilometrów przebiegała w różnych warunkach terenowych i pogodowych, a wejście na Św. Krzyż biegło wschodnim stokiem Łysej Góry zwanym Drogą Królewską. Jej nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających do relikwii Krzyża Świętego. Pokonywali ten szlak przed wiekami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht czy Zygmunt Stary wraz z królową Boną. W tutejszym bowiem klasztorze benedyktynów od niepamiętnych czasów przechowuje się relikwie Świętego Krzyża – znaczną część drewna z krzyża, na którym cierpiał i umarł Pan Jezus.

Zwieńczeniem rajdu była msza święta sprawowana przy ołtarzu polowym, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. Marian Florczyk. Mszę koncelebrowali także ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej i drugi biskup pomocniczy Andrzej Kaleta. Młodzieży towarzyszyli Wojewódzki Komendant OHP Jacek Sabat oraz dyrektor Biura ŚWK OHP Krzysztof Randla.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz zmęczenia wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, iż poniesiony trud pielgrzymowania był wartościowym doświadczeniem oraz wyrazili chęć do wspólnego wędrowania w przyszłorocznym rajdzie.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, w którym w tym roku wzięło udział 3676 uczestników, zorganizowali: Oddział Świętokrzyski PTTK, Diecezja Kielecka oraz Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu.

Pielgrzymowali do Tuchowa

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w 40 rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, patrona młodzieży OHP, a także w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, młodzież i kadra wychowawcza Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

Pielgrzymi wyruszyli spod siedziby CKiW wczesnym rankiem 19 września. Trasa przebiegała szlakiem turystycznym przez Górę św. Marcina w Tarnowie, miejscowość Trzemesna do Tuchowa – łącznie około 20 km.

Na miejscu w Sanktuarium Matki Bożej grupa uczestniczyła we mszy św. sprawowanej przez ks. Piotra Paska, z liturgią słowa z czynnym udziałem młodzieży. Po zakończonej modlitwie dokonano wręczenia dyplomów i upominków laureatom konkursu przeprowadzanego corocznie w tarnowskim Centrum pt. „Postać i życie św. Jana Pawła II”. Nagrody wręczył dyrektor Tomasz Stelmach.

Ostatnim punktem wizyty w tuchowskim Sanktuarium, było zwiedzanie zabudowań klasztoru o. Redemptorystów (na jego terenie zlokalizowane jest sanktuarium), całorocznej szopki i tamtejszego muzeum. Następnie autokarami młodzież wraz z opiekunami powróciła do Tarnowa.

Wspólnie pielgrzymowanie to dla młodzieży nie tylko duchowe przeżycie, ale także kolejna okazja do wzajemnego poznawania się i integracji.

O talentach

Ksiądz Krzysztof Faron z Parafii Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich spotkał się z wychowankami miejscowego Ośrodka Szkolenia i Wychowania (Dolnośląska WK).

Po wspólnej modlitwie ks. Krzysztof opowiedział o swojej dotychczasowej pracy wspominając, że zanim rozpoczął posługę w miejscowej parafii pracował w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Dzięki temu zna problemy młodych ludzi, wie jak łatwo można pójść niewłaściwą drogą i oddalić się od Boga i Kościoła. Dlatego też spotyka się z młodzieżą między innymi w szkołach, aby przekazać i przypomnieć jej, jak i dlaczego warto iść przez życie z wiarą.

Zaprezentował również uczestnikom przypowieść o talentach z Ewangelii według św. Mateusza, która uczy prawd, ale jednocześnie udziela niezwykle praktycznych nauk o ówczesnych przedsięwzięciach. Za życia Jezusa słowo „talent” miało inne znaczenie niż to we współczesnym świecie. Dziś mowa o talentach, które Bóg daje każdemu człowiekowi. Nie powinniśmy zazdrościć talentów innym. Warto zajrzeć w głąb siebie i poszukać u siebie zdolności, które należy rozwijać nie zapominając o rozwoju duchowym i emocjonalnym. Nauka, jaka płynie z przypowieści o talentach jest taka, że odnoszenie korzyści z naszych zasobów, rozumu i pracy nie jest niemoralne. W przeciwieństwie do nastawienia na osiąganie zysków, ponoszenie strat, czyli marnotrawstwo bogactwa, szczególnie z braku inicjatywy jest postępowaniem złym.

Na koniec spotkania ksiądz Krzysztof nawiązał do tematu następnej wizyty, a młodzież Ośrodka serdecznie podziękowała za prawdy i przypomnienie jak ważne jest, aby każdy człowiek miał swoje zainteresowania, hobby i mógł je poszerzać i rozwijać.

 

Z Wawelu na Skałkę

13 maja uczestnicy i kadra 6-5 Hufca Pracy w Krakowie reprezentowali Małopolską Wojewódzką Komendę OHP podczas corocznej procesji ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski – z katedry na Wawelu do bazyliki oo. Paulinów na Skałce.

W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Episkopatu Polski, wyższych uczelni, bractw, duchowieństwo oraz tysiące wiernych z Krakowa i okolic.

W procesji, której tradycja sięga XIII wieku, niesione są relikwie najważniejszych polskich świętych: św. Stanisława, św. Jana Pawła II, Brata Alberta, św. Faustyny, po raz pierwszy niedawno beatyfikowanej bł. Hanny Chrzanowskiej oraz przywiezione z Gniezna relikwie św. Wojciecha.

Na początku uroczystości, witając zebranych, Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski podkreślił szczególny jej charakter, gdyż zbiegła się ona z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Liturgii przewodniczył Kardynał Giuseppe Versaldi – Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, a homilię wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki. W trakcie homilii mówił między innymi o odpowiedzialności osób sprawujących rządy w demokratycznym państwie w stosunku do społeczeństwa.

Po zakończeniu uroczystości na Skałce procesja wśród licznie zgromadzonych po drodze krakowian i turystów powróciła na Wawel. Dla uczestników hufca, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy brali w niej udział w procesji było to wyjątkowe przeżycie duchowe i religijne.

 

Białystok: etap wojewódzki

W Podlaskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP rozstrzygnięto wojewódzki etap XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Przyjmuję”.

Tegoroczna edycja konkursu to uczczenie 40 rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II, która przypada 16 października 2018 r, a także przypomnienie młodzieży wartości chrześcijańskich oraz etycznych, którymi kierował się patron Ochotniczych Hufców Pracy.

Oceniając przysłane kompozycje, komisja brała pod uwagę ich zgodność z kontekstem konkursu, oryginalność podejścia do tematyki oraz artystyczną wartość pomysłów. W kategorii fotograficznej pierwsze miejsce zajęła Ewelina Turowska z Hufca Pracy w Augustowie, II – Paulina Sienicka z Hufca Pracy w Zambrowie, natomiast III – Krystian Sałaj z Hufca Pracy w Suwałkach.

W kategorii plastycznej najlepiej oceniono pracę Marii Magdaleny Stary z Hufca Pracy w Białymstoku. Drugie miejsce przypadło Patrycji Arniście z Hufca Pracy w Kolnie, a trzecie – Kindze Danilczyk z Hufca Pracy w Augustowie. Wyróżnienie przyznano Annie Kurowickiej z Hufca Pracy w Białymstoku.