Powrót z Wołynia

Dobiega końca wizyta ponad 80 wolontariuszy porządkujących zapomniane polskie cmentarze na Wołyniu. Organizatorem dwutygodniowego obozu była po raz dwunasty Komenda Wojewódzka OHP w Lublinie.

Wolontariusze, którzy zgłosili swoją gotowość do wyjazdu, pochodzą z całej Polski. Najmłodszy z nich ma 13 lat, najstarszy 88 lat. Jest wśród nich Wojewódzki Komendant OHP w Lublinie Piotr Gawryszczak, wychowawcy oraz podopieczni hufców.

O wyprawie informowała TVP 3 Lublin. Więcej. 

W pierwszej kolejności wolontariusze związani z Lubelską Komendą Wojewódzką OHP odwiedzili Podole, porządkując okoliczne nekropolie. Od 10 do 18 sierpnia grupa pracowała na dziesięciu cmentarzach w okolicy Tarnopola, między innymi w Taurowie i Chodaczkowie.

 

Następnie grupa stacjonowała w Krzemieńcu i Wiśniowcu, pracując na cmentarzach w Szumsku i Ostrogu. Na tym ostatnim udało się odsłonić znacznie większą część jego połaci niż w poprzednich latach. Zapalono też znicze przy pomniku w Wiśniowcu Starym, postawionym na miejscu studni, gdzie spoczywa ok. 70 Polaków zamordowanych przez UPA. W ostatnią niedzielę rano odprawiona została Msza Św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krzemieńcu. Po niej nastąpiło prawykonanie „Hymnu obozowego” napisanego przez jedną z uczestniczek-Karolinę Grubą. Po południu cała grupa przeniosła się w okolice Łucka, aby tam kontynuować prace na terenie nekropolii. 23 sierpnia przeprowadzone zostaną prace porządkowe na cmentarzu w Radziechowie oraz w Kiwercach i Gaju.

Obóz zorganizował i prowadzi komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie Jacek Bury, który przygotował szczegółowy plan wyjazdu oraz napisał inspirujący tekst skierowany do uczestników obozu. Więcej. 

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) oraz funduszom Senatu RP i Lubelskiej WK OHP.  Powrót zaplanowano na 24 sierpnia. Po drodze, na trasie do Dorohuska, uczestnicy obozu zapalą jeszcze znicze na polskich cmentarzach w Kowelewie i Lubomlmie.

Relacja TVP Lublin z wyjazdu wolontariuszy na Wołyń. Więcej. 

 

Fot. M. Czutko/Fratria

Rodzinnie na Śląsku

Kadra Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP pomagała w przygotowaniu pikniku rodzinnego promującego rządowy program „Rodzina 500+”, który odbył się 17 sierpnia w Skoczowie oraz w Żywcu.

Najmłodszych gości pikniku oraz ich rodziców na skoczowskim rynku w sobotnie przedpołudnie witała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa oraz wiceminister Stanisław Szwed. W imprezie udział wzięli także przedstawiciele lokalnego samorządu: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, jego zastępca Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Beata Macura oraz miejscowi radni.

Na stoiskach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w których organizowaniu brała udział kadra Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, nie brakowało atrakcji dla najmłodszych, w tym: malowania twarzy, zaplatania warkoczyków, robienia własnych przypinek oraz biżuterii.

Po południu piknik przeniósł się do Żywca, gdzie odbywały się Dni Powiatu Żywieckiego, Przegląd Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego” i Święto Miodu.

Podczas uroczystości minister Bożena Borys-Szopa wraz z wiceministrem Stanisławem Szwedem wręczyli nagrodę „Zasłużonemu dla Powiatu Żywieckiego”. Został nim Stanisław Kępka, twórca pierwszego klubu z sekcją biathlonu na Podbeskidziu. Piknik rodzinny trwał do późnych godzin wieczornych.

Relacja video z tego wydarzenia: http://www.katowice.tvp.pl/43975944/piknik-rodzinny-w-skoczowie

Pierwsze w skali kraju

9 sierpnia podpisane zostało porozumienie o warunkach zatrudnienia młodocianych uczestników Ochotniczych Hufców Pracy pomiędzy Komendą Główną OHP w Warszawie a spółką Podlaskiej Komunikacji Samochodowej Nova. Zawarte porozumienie jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali kraju.

W ramach zawartego porozumienia, młodzież będąca uczestnikami jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP będzie miała możliwość odbycia praktycznej nauki zawodu na terenie województwa podlaskiego w ramach spółki PKS Nova.

Umowę parafowali Zastępca Komendanta Głównego OHP Piotr Modzelewski oraz Andrzej Mioduszewski, prezes spółki Podlaskiej Komunikacji Samochodowej Nova.

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. prowadzenie pasażerskiej komunikacji samochodowej, pozarozkładowych (okazjonalnych) krajowych i zagranicznych przewozów pasażerskich, obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych.

Przedsiębiorstwo świadczy usługi w zakresie regularnych przewozów osób, głównie na terenie województwa podlaskiego z oddziałami w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Zambrowie i Siemiatyczach.

W Garlicy i Krakowie

3 i 4 sierpnia młodzież i kadra Małopolskiej WK OHP po raz kolejny pomagała w przygotowaniu stanowisk promujących rządowy program „Rodzina 500+”. Tym razem pikniki rodzinne odbyły się w Garlicy Duchownej oraz Krakowie.

W czasie imprez Ministerstwo Rodzinny Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało specjalną strefę gier i zabaw dla najmłodszych. Dla przybyłych dzieci młodzież oraz kadra OHP przygotowała mnóstwo atrakcji, m.in.: malowanie twarzy, tworzenie figurek z balonów, watę cukrową, bańki mydlane, robienie gniotków, gry: ringo i wigibajtus.

W pikniku, podczas którego odbyła się promocja programu „Rodzina 500+” udział wzięli: Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk,  europosłanka Beata Szydło, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Łukasz Smółka, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Bożena Rążewska.

Minister Bożena Borys-Szopa podziękowała młodzieży i kadrze OHP za pomoc w organizacji punktów informacyjnych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz licznych atrakcji dla najmłodszych.

Promocja z Biegiem Jezior

Pracownicy Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP włączyli się w organizację festynu promującego rządowy program „Rodzina 500+” w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim. Piknik był imprezą towarzyszącą XXIX Biegowi Jezior i odbył się trzeciego sierpnia.

Gospodarzem festynu rodzinnego była wójt gminy Uścimów Eliza Smoleń. Wśród atrakcji: koncerty, stoiska z regionalnymi potrawami czy rejs motorówką po Jeziorze Maśluchowskim.

W ramach stoiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiciele Lubelskiej WK OHP z Lublina, Chełma, Radzynia Podlaskiego i Lubartowa zapewnili opiekę najmłodszym na placu zabaw. Wśród atrakcji znalazły się: malowanie twarzy, kolorowanie i zabawa bańkami mydlanymi. Strefa dla dzieci cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Stanowisko ustawiono w ramach promocji rządowego programu „Rodzina 500+” przy okazji festynu rodzinnego towarzyszącemu XXIX Biegowi Jezior. Nagrody najlepszym sportowcom na mecie wręczał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Bieg Jezior to cykliczna impreza rekreacyjna organizowana przez gminę Uścimów dla wszystkich przebywających nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W tym roku trasa biegu głównego o długości 6,5 km przebiegała od Jeziora Krasne do Jeziora Maśluchowskiego. Trasa biegu młodzików z kolei o długości 2 km od remizy OSP w Maśluchach do Starego Uścimowa.

Wyjątkowy jubileusz

W Katowicach odbyły się wojewódzkie obchody święta Policji oraz festyn rodzinny promujący rządowy program społeczny 500 +. W ramach stoiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiciele Śląskiej Wojewódzkiej OHP przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych.

Gośćmi uroczystości z okazji 100-lecia rocznicy powstania polskiej Policji byli Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Bożena Borys-Szopa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Patronat honorowy nad obchodami objęła Elżbiety Witek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wojewódzkie obchody święta Policji poprzedziła msza w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie na placu Bolesława Chrobrego pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Po części oficjalnej na Placu Sejmu Śląskiego zorganizowany został festyn rodzinny promujący rządowy program społeczny 500 +. W ramach stoiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kadra Śląskiej Wojewódzkiej OHP przygotowała stoisko fryzjerskie, kącik kreatywny oraz plastyczny, gry i zabawy sportowe. Dla najmłodszych powstała strefa malucha.

Przybyli na uroczystość mieli okazję również odwiedzić liczne stoiska tematyczne prezentujące m.in. policyjny sprzęt i wyposażenie.

Rodzinny piknik

Młodzież i kadra Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP pomagała w przygotowaniu pikniku wakacyjnego pod hasłem „Rodzina sercem Małopolski”.

Wydarzenie miało miejsce przy tężni solankowej w Wieliczce w sobotę 20 lipca. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W pikniku promującym rządowy program „Rodzina 500+” udział wzięli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek.

W trakcie pikniku dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, m.in. strefę gier i zabaw, robienie przypinek, malowanie twarzy, tworzenie figurek z balonów, watę cukrową, bańki mydlane, oraz kolorowanki. Bożena Borys-Szopa wręczyła młodzieży i kadrze podziękowania za pomoc w organizacji punktów informacyjnych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podczas pikników w Skawinie i Wieliczce.

 

Moc atrakcji w Skawinie

„Rodzina sercem Małopolski” – piknik pod takim hasłem odbył się w piątek 12 lipca na rynku w Skawinie. Specjalne miasteczko – strefę gier i zabaw – przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a w jego przygotowaniu pomagali pracownicy Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Dzięki zaangażowaniu kadry OHP na płycie rynku powstał przyjazny dzieciom i  rodzicom plac zabaw. Na licznych stoiskach najmłodsi mogli wziąć udział w rozmaitych grach i rozrywkach. Dziewczynki mogły skorzystać z usług fryzjerów, którzy zaplatali warkoczyki, a chłopcy wykazać się siłą przy wyrabianiu metalowych przypinek. Wśród wielu atrakcji było także dekorowanie wypieków i malowanie twarzy.

Oprócz stoiska 500+ swoją obecność na pikniku zaznaczyli Małopolski Wojewódzki Wydział Zarządzania Kryzysowego, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Wojsko Obrony Terytorialnej oraz Muzeum Historyczne Skawiny. Wśród gości na pikniku obecni byli: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek oraz burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

 

„Rodzina 500+” w Kielnie

Kadra Pomorskiej i Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP brała udział w przygotowaniu pikniku „Rodzina 500+”, jaki odbył się 7 lipca w Kielnie. Gościem honorowym imprezy był premier Mateusz Morawiecki.

W specjalnie przygotowanych punktach informacyjnych można było dowiedzieć się praktycznych informacji o programie „Rodzina 500+”. Szereg atrakcji przygotowano też dla najmłodszych.

Na odwiedzających stoisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czekały liczne atrakcje, jak: malowanie twarzy, ozdabianie ciasteczek, kolorowanki, wykonywanie przypinek z logo 500+ oraz zaplatanie warkoczyków. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej frekwencja dopisała, a piknik można zaliczyć do udanych.

OHP na pikniku w Mroczy

Młodzież i kadra z Kujawsko-Pomorskiej WK OHP pomagała w przygotowaniu pikniku rodzinnego inaugurującego ogólnopolską kampanię informacyjną programu „Rodzina 500++”, który odbył się w 29 czerwca 2019 r. na Stadionie Miejskim w Mroczy.

W pikniku wzięli udział Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, jak również posłowie, senatorowie i władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego.

Przy stoisku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czekali na uczestników wydarzenia przedstawiciele OHP z Kujawsko-Pomorskiej WK OHP wraz z komendant Małgorzatą Taranowicz. Dla przybyłych na piknik dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie koszulek z logo programu, wyrób biżuterii, wyrób przypinek promujących wartości rodzinne, tworzenie figurek z balonów oraz motyli i żaglówek z papieru, malowanie twarzy czy dekorowanie ciastek. Ponadto uczestniczki toruńskiego oraz włocławskiego hufca układały oryginalne fryzury, wplatając kolorowe pasma. Kadra zapewniła także opiekę nad najmłodszymi w strefie malucha.

O wystrój stoiska zadbały także Centrum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie oraz Mazowiecka WK OHP przygotowując specjalne ekspozycje do strefy malucha.