Nowi ratownicy wodni coraz bliżej

Kujawsko-Pomorskie

W sierpniu od zajęć Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy rozpoczęło się szkolenie zawodowe Ratownik Wodny z kursem KPP. Organizowane jest przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży we Włocławku i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we Włocławku. Bierze w nim udział 10 osób w wieku 18-25 lat.  Młodzież biorąca udział w szkoleniu, rozpoczęła zajęcia na pływalni.

Po przygotowaniu uczestników z zakresu pierwszej pomocy przed młodzieżą zajęcia m. in.: z umiejętności pływania stosowanego w ratownictwie wodnym, samoratownictwo, z wykonania skoków ratunkowych i innych sposoby bezpiecznego wejścia do wody,  pływanie pod wodą i nurkowanie, holowanie osoby zagrożonej, co najmniej trzema sposobami, ewakuacja z wody i na lądzie, opanowanie osoby tonącej pasywne i ułożenie jej w pozycji do holowania, postępowanie z osobą tonącą aktywną, praktyczne korzystanie ze sprzętu ratowniczego i pływającego wykorzystywanego w ratownictwie wodnym i jego zastosowanie, praktyczna nauka podstawowych prac bosmańskich, prowadzenia akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodnego oraz nauka umiejętność posługiwania się tym sprzętem w działaniach ratowniczych, praktyczne stosowanie wiedzy w działaniach ratowniczych.

Zajęcia potrwają 63 godziny. 20 godzin zajęć teoretycznych i 43 zajęcia na pływalni i wodach otwartych. Uczestnicy ukończyli już kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, przed nimi jeszcze egzamin teoretyczny i praktyczny, w którym będą mieli do wykonania 7 zadań – informuje Sławomir Mularski, instruktor i prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Włocławku.

Poza technikami ratującymi życie, bardzo ważna jest kondycja, dlatego trenujemy w każdej możliwej chwili, żeby być w stu procentach przygotowanymi do pełnienia funkcji ratownika wodnego – dodaje Eryk, uczestnik kursu.

Szkolenie zakończy się we wrześniu. Trzymamy kciuki, żeby wszyscy uczestnicy zdali egzaminy uprawniające ich do podjęcia pracy jako ratownik wodny, co zwiększy bezpieczeństwo nas wszystkich.

eures2
eures2
eures2

Aktualności Komedy Głównej

Strzelali w „10”

Strzelali w „10”

Młodzież z mazowieckich jednostek wychowawczo – opiekuńczych wraz z kadrą pedagogiczną wzięła...

Language
Skip to content