Rocznica wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę – żywa lekcja historii

Komenda Główna | Pomorskie

W Szkole Branżowej I Stopnia Cosinus w Gdańsku, dnia 20 września br. odbyło się spotkanie z pracownikiem Pionu Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku Panem Bartkiem Januszewskim – wieloletnim nauczycielem gdańskich szkół, zorganizowane przez kadrę 11-7 Hufca Pracy w Gdańsku, starszych wychowawców Panią Ewę Foss oraz Panią  Beatę Zawodzińską.

Dyrektor Szkoły Branżowej I Stopnia Cosinus w Gdańsku Pani Magdalena Kosobucka rozpoczynając przedstawiła dla młodzieży zarys historyczny związany ze spotkaniem. Następnie Pan Bartek Januszewski poprowadził resztę spotkania. W rozmowie z młodzieżą, będącą uczestnikami Hufca Pracy w Gdańsku nawiązał do sytuacji politycznej okresu międzywojennego, następnie skupił się na okresie II wojny światowej, by móc nawiązać do obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie.

Agresja III Rzeszy oraz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w 1939 roku na Polskę rozpoczęła jeden z najtragiczniejszych etapów historii zarówno RP, jak i całego świata. RP pozostawiona przez sojuszników musiała stawić czoła wielkim mocarstwom, toczyła walkę na dwóch frontach. Kraj został podzielonych miedzy okupantów, których jednym z głównych celów było zniszczenie narodu polskiego.

Spotkanie to zapoczątkowało współpracę pomiędzy Ochotniczymi Hufcami Pracy a Instytutem Pamięci Narodowej, czyli dwóch ważnych instytucji, które swoimi działaniami mają na celu umacnianie wartości patriotycznych wśród młodzieży.

Autor tekstu: Ewa Foss

Autor zdjęć : Ewa Foss, Beata Zawodzińska

eures2
eures2
eures2

Aktualności Komedy Głównej

Strzelali w „10”

Strzelali w „10”

Młodzież z mazowieckich jednostek wychowawczo – opiekuńczych wraz z kadrą pedagogiczną wzięła...

Language
Skip to content