„Lato z Radiem” w Wolsztynie

W sobotę, 18 sierpnia, działalność Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP promowali pracownicy z Wolsztyna i Leszna.

Okazją było zaproszenie Ochotniczych Hufców Pracy do wzięcia udziału w akcji w ramach Programu „Po pierwsze zdrowie”, który jest wielospecjalistycznym programem przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, zainicjowanym w imieniu Komitetu Nauk Klinicznych PAN i Rady Głównej Instytutów Badawczych przez prof. dr. hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego i we współpracy z Programem 1 Polskiego Radia i audycją „Lato z Radiem”.

Akcja trwa od 23 czerwca do 16 września br. i polega na zorganizowaniu w 20 miejscowościach w Polsce wydarzeń w ramach trasy „Lata z Radiem”. W tym roku postanowiono rozszerzyć tematykę zagadnień o edukację, szczególnie w kontekście wiedzy o możliwościach pomocy uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub potrzebującym wsparcia w ukończeniu szkoły czy zdobyciu zawodu.

Tym razem studio plenerowe Programu 1 zagościło przy Parowozowni w Wolsztynie. Podczas tego wydarzenia swoje stanowisko miało Młodzieżowe Centrum Kariery w Wolsztynie (CEiPM Leszno), Hufiec Pracy w Wolsztynie, a także Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży z Leszna. Dzięki temu uczestnicy akcji mieli możliwość poznania OHP w obu sektorach: edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczym i rynku pracy.

Odwiedzający stoisko korzystali z indywidualnych konsultacji udzielanych przez doradcę zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej, a także specjalistę ds. rozwoju zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery. Wychowawca Hufca Pracy informował o trwającej rekrutacji do jednostek opiekuńczo-wychowawczych. Przygotowano pakiety informacyjne nt. Ochotniczych Hufców Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery, ulotki o zawodach, poradniki dla osób wchodzących na rynek pracy, książeczki i przewodniki „Jak pomóc uczniom….”, a także liczne gadżety.

Można było zbadać słuch w Mobilnym Centrum Słuchu i porozmawiać o tym, jakie schorzenia leczą specjaliści z interdyscyplinarnych zespołów i z jakimi problemami można się zgłaszać do Instytutu. Porad udzielał również lekarz okulista. Warto dodać, że na przybyłych na „Lato z Radiem” czekały też liczne atrakcje: fotobudka, koło fortuny, radiowe gadżety.