100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

18 maja 2020 roku minęła 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – patrona Ochotniczych Hufców Pracy.

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Już w czasach młodości przyszłego papieża cechowała silna wiara – w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Chętnie uprawiał sport, grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Tuż po złożeniu egzaminu maturalnego w wadowickim gimnazjum, na okres wakacji poprzedzających rozpoczęcie studiów, Karol Wojtyła zaciągnął się do Junackich Hufców Pracy. Jako junak budował drogę z Zubrzycy Górnej do Zawoi przez Przełęcz Krowiarki. W 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku rozpoczął studia teologiczne w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie, a cztery lata później otrzymał święcenia kapłańskie. W kolejnych latach Karol Wojtyła poświęcił się pracy teologicznej. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską.

Został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 jako pierwszy duchowny spoza Włoch od 1522 roku przyjmując imię Jana Pawła II. Szczególna więź łączyła Papieża Polaka z młodymi ludźmi. Młodzież towarzyszyła mu niezależnie od tego czy był księdzem Karolem, ks. profesorem KUL czy biskupem krakowskim. Nie zmieniło się to także podczas jego pontyfikatu. W pierwszym swoim przemówieniu z okna Pałacu Apostolskiego apelował do młodych: „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”. Spotkania z młodzieżą były szczególnym punktem programu każdej papieskiej pielgrzymki, a Światowe Dni Młodzieży wpisały się na stałe w kalendarz duszpasterski Kościoła powszechnego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. 1 maja 2011 r. został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a 27 kwietnia 2014 kanonizowany przez papieża Franciszka.

11 października 2011 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyły się uroczystości związane z nadaniem Ochotniczym Hufcom Pracy patronatu Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ówczesny Arcybiskup Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Od tej pory Jan Paweł II stał się dla uczestników OHP przede wszystkim nauczycielem, autorytetem oraz duchowym mistrzem. Co roku pielęgnują pamięć o nim m.in. poprzez udział w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim, składając kwiaty, zapalając znicze przed pomnikami swojego patrona, a także spotykając się na mszach świętych i wspólnie modląc się w kolejne rocznice wyjątkowych wydarzeń z życia i pontyfikatu Ojca Świętego.

Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie pozwoliła w sposób pełny uczcić tego wyjątkowego jubileuszu. Jednak można było przyłączyć się do uroczystości organizowanych przez Archidiecezję Krakowską, która obchody urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II rozpoczęła już 16 maja. Wtedy to w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, gdzie święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, odbyła się modlitwa w łączności – przez kanał YouTube – z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem.

W niedzielę 17 maja o godz. 10.30 abp Marek Jędraszewski odprawił mszę św. w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Z kolei o godz. 13.00 na antenie TVP1 można było obejrzeć koncert z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”. Wieczorem orędzie do Polaków wygłosił wieloletni osobisty sekretarz Papieża Jana Pawła II – Kardynał Stanisław Dziwisz (TVP1).

W sam dzień 100. urodzin Karola Wojtyły abp. Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II (godz. 17.00 – TVP3). O godzinie 20.00 słowo do Polaków wygłosił papież Franciszek (kanał YouTube archidiecezji krakowskiej i TVP1).

Ponadto na stronie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II dostępny jest wirtualny spacer po ekspozycji stałej, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła.

Wirtualny spacer po ekspozycji Muzeum od piątku

Również Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z okazji papieskiego jubileuszu szereg wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża. Można tam znaleźć liczne materiały (zdjęcia, materiały dydaktyczne, archiwalne dokumenty, multimedia) dotyczące działalności i pontyfikatu św. Jana Pawła II.

 


Konkurs Papieski to przedsięwzięcie, w którym młodzież poprzez prace plastyczne i fotograficzne interpretuje ponadczasowe i uniwersalne wartości płynące z nauczania świętego Jana Pawła II – patrona Ochotniczych Hufców Pracy. Jego początki sięgają 2000 roku i rocznicy 80 urodzin Ojca Świętego, kiedy to kadra Hufca Pracy w Wadowicach zorganizowała Konkurs Plastyczny i Konkurs Wiedzy o Papieżu pt. „Jan Paweł II – Polak – Pielgrzym”. Rok później odbył się I Małopolski Konkurs Fotograficzny pt. „Śladami Pielgrzymek Ojca Świętego”, a w 2002 II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny pt. „Dziękujemy Ci Ojcze”. Jego założeniem była prezentacja dzieł materialnych i artystycznych związanych z osobą i dziełem Ojca Świętego – dedykowanych Papieżowi lub nazwanych Jego imieniem. Dla tej edycji Konkursu organizatorzy otrzymali specjalne błogosławieństwo od Ojca Świętego. W sierpniu 2002 r., podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Krakowa i Łagiewnik, została zorganizowana w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wystawa pokonkursowa, którą obejrzało wiele tysięcy osób.

W kolejnych edycjach Konkursu nawiązywano do pontyfikatu Ojca Świętego, Jego nauki, Jego słów wypowiedzianych podczas pielgrzymek do Polski. Niesłabnące zainteresowanie przedsięwzięciem wśród młodych ludzi pokazuje, że nauczanie Ojca Świętego wciąż jest im bliskie i potrafią czerpać z niego cenne wskazówki do swojego życia. Poniżej prezentujemy prace młodzieży wykonane podczas 20-letniej historii Konkursu Papieskiego.


Zwycięskie prace z 2017, 2018 i 2019 roku

Prace z poprzednich lat można obejrzeć w katalogach pokonkursowych zamieszczonych na stronie Konkursu Papieskiego