Projekty UE zakończone
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej OHP realizują projekty przeznaczone dla młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną, która w ramach projektów współfinansowanych ze środków unijnych ma m.in. możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych warunkujących uzyskanie zatrudnienia.
Adresatem niemal wszystkich projektów, jest młodzież zagrożona marginalizacją bądź wykluczeniem społecznym. Udział w projektach zwiększa jej aktywizację społeczno-zawodową poprzez m.in. zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych, wyrównanie zaległości edukacyjnych, nabycie umiejętności korzystania z technologii informatycznych, zwiększenie motywacji do nauki i poszukiwania pracy, wzrost poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za wykonywane zadania.
Od roku 2004 do 2019 OHP łącznie udzieliły wsparcia ponad 116 tysiącom młodych osób realizując projekty o wartości w sumie 608 milionów zł.
Realizowane są także projekty regionalne inicjowane przez jednostki terenowe OHP. Z udziałem funduszy zewnętrznych, głównie w ramach programów: Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży OHP organizuje międzynarodową wymianę młodzieży oraz praktyki i staże zawodowe. Działania te są traktowane jako ważny czynnik edukacyjno-wychowawczy, służący kształtowaniu postaw prospołecznych i obywatelskich oraz budowaniu postawy otwartości i tolerancji wśród młodzieży.
Środki UE stanowiły istotne źródło wsparcia podejmowanych przez OHP działań, co przekłada się na wzrost profesjonalizmu świadczonych usług edukacyjnych oraz zwiększenie liczby młodych ludzi, którzy otrzymują realną pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych. OHP realizują największe projekty UE, biorąc pod uwagę zasięg, jak również liczebność grup beneficjentów. Efekty projektów wskazują na OHP jako na doświadczonego projektodawcę, współrealizującego cele i odpowiadającego na wyzwania zawarte w programach operacyjnych odnoszące się do obszarów zatrudnienia, integracji społecznej, kształcenia ustawicznego. Realizowane przez OHP projekty UE zostały bardzo dobrze przyjęte w środowiskach lokalnych i są wysoko ocenione – nie tylko przez młodzież biorącą w nich udział, lecz także przez niezależnych ewaluatorów.